Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Jak i dlaczego handlować na giełdzie?

Dodano:

Co to jest giełda papierów wartościowych?
 

Papiery wartościowe są postrzegane jako zyskowna inwestycja, ponieważ dzięki publicznie dostępnym informacjom można przewidzieć ich zachowanie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach każdy może je kupić. Oczywiście, ryzyko popełnienia błędu i utraty pieniędzy zawsze istnieje, ale w porównaniu z lokatami, oszczędnościami emerytalnymi i funduszami inwestycyjnymi, dzięki akcjom firmowym można uzyskać aktywny dochód i osobiście zarządzać swoim kapitałem. A posiadanie części firmy jest kuszące. Jeśli planujesz zakup papierów wartościowych, będziesz musiał poradzić sobie z giełdą.

Giełda papierów wartościowych jest organizacją non-profit, która organizuje obrót papierami wartościowymi. Jest to najważniejsza część rynku giełdowego, ponieważ można na niej nie tylko sprzedawać i kupować, ale także emitować papiery wartościowe. Aby udostępnić swoje akcje na rynku, spółka przeprowadza IPO na giełdzie - pierwszą publiczną sprzedaż papierów wartościowych.

Jednostka obrotu na giełdzie, warunki dostawy i płatności są ustalane przez samych członków giełdy i ściśle odpowiadają ustalonym zasadom. Warunki przyjmowania nowych członków giełdy, jak również procedura tworzenia i zarządzania giełdą są określone w statucie. Działalność giełdy jest regulowana przez państwo. W Polsce giełda działa w oparciu o licencję wydawaną przez KNF https://www.knf.gov.pl/o_nas/komisja.


Czym zajmuje się giełda


Giełda papierów wartościowych pełni następujące funkcje:

  1. Zapewnia miejsce do obrotu papierami wartościowymi;
  2. Notowanie obejmuje papiery wartościowe dopuszczone do obrotu w rejestrze giełdowym i wyklucza je z tego rejestru;
  3. Ustala wartość rynkową papieru wartościowego - notowania - i dostarcza informacji na jego temat;
  4. Gromadzi i redystrybuuje dostępne środki;
  5. Powiadamia wszystkie zainteresowane strony o debiucie giełdowym i zapewnia do niej dostęp;
  6. Zapewnia, że transakcje zawierane na niej są realizowane i uczciwe
  7. Opracowuje standardy postępowania dla handlowców i karze za ich naruszanie.


Na czym zarabia giełda?

Reklama
Przychody giełdy stanowią prowizje od transakcji zawieranych na sali notowań, opłaty dla spółek za wpisanie ich akcji do rejestru giełdowego oraz składki wstępne, roczne i docelowe członków giełdy. W ramach rekompensaty za ponoszone ryzyko posiadacze papierów wartościowych otrzymują dywidendę - część zysku spółki, która jest wypłacana akcjonariuszom.

Giełdy papierów wartościowych dzielą się na giełdy uniwersalne i specjalistyczne. Na giełdach specjalistycznych handluje się przede wszystkim jednym rodzajem papierów wartościowych, natomiast na giełdach uniwersalnych sprzedaje się i kupuje różne papiery wartościowe. Na przykład w Polsce za uniwersalną giełdę uważa się GPW, ponieważ umożliwia ona obrót różnymi papierami wartościowymi: akcjami, obligacjami i euroobligacjami, kwitami depozytowymi, jednostkami inwestycyjnymi, certyfikatami udziału w hipotece oraz giełdowymi funduszami inwestycyjnymi.

 


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Mikołajki i finał konkursu plastycznego Ekologiczna Rodzinka 3 grudnia w Auchan Krasne

Centrum Handlowe AUCHAN KRASNE zaprasza wszystkie dzieci do udziału w imprezie Mikołajkowej, która odbędzie się 3 grudnia br. 

Artykuł sponsorowany

Akwarium dla bojownika – na co zwrócić uwagę?

Kupując akwarium oraz planując jego wyposażenie, warto wiedzieć, jaki gatunek ryb chcesz w nim hodować. Na początek o wiele łatwiej jest opiekować się akwarium, w którym będzie żył jedynie jeden gatunek, najlepiej...

Artykuł sponsorowany

Jak oszczędzać pieniądze i nie zwariować?

Metody oszczędzania są różne, nie ma jednego skutecznego sposobu na to, aby więcej pieniędzy zostało w naszym portfelu. Trzeba wziąć pod uwagę swoje wymagania, potrzeby, ale także przyzwyczajenia. Jak oszczędzać...

Artykuł sponsorowany

ABC kierowcy, czyli jak naładować akumulator?

Zdarza się, zwłaszcza w okresie zimowym, że akumulator przestanie działać i nasze auto zostanie unieruchomione. O akumulator należy dbać jak o każdą inną część eksploatacyjną w samochodzie. Warto go doładować, a jeśli...

Artykuł sponsorowany

Wojna na Ukrainie wyzwaniem dla Podkarpacia - Kongres Polska Wielki Projekt w Sanoku

Napaść Rosji na Ukrainę trwale zmieniła architekturę bezpieczeństwa na naszym kontynencie, ale także szczególnie dotknęła Podkarpacie. Jako region przygraniczny odgrywa ono kluczową rolę w zarządzaniu skutkami wojny po stronie polskiej.

Artykuł sponsorowany

Modele outsourcingu: nearshoring oraz offshoring

Rosnąca popularność outsourcingu IT wynika z szeregu korzyści, jakie daje wydzielenie niektórych obszarów działalności przedsiębiorstwa i powierzenie ich zewnętrznym partnerom. Rozważasz taką opcję? Masz do wyboru m.in. nearshoring lub offshoring.

Artykuł sponsorowany

Live streaming - najważniejsze trendy 2022

Popularność live streamingu rośnie z roku na rok. Dziś nikogo już nie dziwi fakt, że transmisja popularnych wydarzeń sportowych czy koncertów odbywa się odpłatnie przez Internet. Z dużo większą łatwością angażujemy się...

Artykuł sponsorowany

Czy COVID-19 może powodować kurczenie się mózgu ?

Zanik mózgu odnosi się do utraty tkanek mózgowych, w tym neuronów i połączeń między nimi. "Kurczenie się mózgu" również wchodzi w zakres atrofii mózgu. Może dotyczyć całego mózgu lub tylko niektórych jego...

Reklama