Rzeszów - Środa, 30.04.2025
Reklama

ABC kierowcy, czyli jak naładować akumulator?

Dodano:

Zdarza się, zwłaszcza w okresie zimowym, że akumulator przestanie działać i nasze auto zostanie unieruchomione. O akumulator należy dbać jak o każdą inną część eksploatacyjną w samochodzie. Warto go doładować, a jeśli nie mamy takiej możliwości i dojdzie do rozładowania, można skorzystać z pomocy prostownika.
 

Akumulator – co ile trzeba wymieniać?


To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od sposobu korzystania z samochodu oraz jakości samej baterii. Nie warto w tym miejscu zagłębiać się w szczegóły działania, ponieważ to – wbrew pozorom – dość skomplikowane.

Prawidłowo użytkowany akumulator działa około pięciu, sześciu lat. Mowa o tym, który został włożony do samochodu podczas pierwszego montażu. On zawsze jest najbardziej trwały. Są przypadki, kiedy pierwsza bateria wytrzymuje nawet dekadę.

Kiedy jednak przyjdzie czas wymiany, należy sięgnąć po akumulator sprawdzonego producenta. Ważne, aby sprawdzić rok produkcji – kupujmy sprzęt wyłącznie z bieżącego roku. Tylko wtedy mamy gwarancję, że bateria będzie właściwie spełniać swoje zadanie.


Jak naładować akumulator?


Przede wszystkim, jeśli chcemy ładować akumulator na postoju, musimy wiedzieć, czy nasza ładowarka pozwala na jego ładowanie bez odłączania. W teorii lepiej i bezpieczniej jest zdjąć klemy. Należy tu pamiętać, że najpierw zdejmujemy klemę ujemną. Oczywiście nie zrobimy tego ręcznie – trzeba mieć podstawowy zestaw kluczy.

A jak naładować akumulator, kiedy nie mamy ładowarki? Możemy poprosić o pomoc kogoś, kto ma kable rozruchowe. Podłączamy je do obu akumulatorów i odpalamy samochody. Jeśli nie znamy nikogo takiego albo spotka nas taka sytuacja na mieście, możemy zadzwonić po Straż Miejską, która pomoże nam w uruchomieniu auta. 

Skoro już wiemy, jak naładować akumulator, warto też sprawdzić jego napięcie. Jeśli się rozładował, może się okazać, że jego czas dobiega już końca. Nie każdy ma miernik, więc wystarczy podjechać do pierwszego napotkanego warsztatu. Gdy napięcie spoczynkowe będzie poniżej 12,4 V, jest to znak, aby rozejrzeć się za nową baterią.

Źródło: https://mtu24.pl/rozladowany-akumulator-jak-bezpiecznie-go-naladowac/

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie

Reklama
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Bezpieczne mieszkanie dla alergików – jak stworzyć zdrową przestrzeń?

Alergie dotykają coraz większej części społeczeństwa, znacząco wpływając na jakość życia osób zmagających się z nimi na co dzień. Domowa przestrzeń powinna stanowić oazę bezpieczeństwa i komfortu, jednak dla alergików często staje...

Artykuł sponsorowany

Marketing lokalny – po co, dlaczego i w jakim celu jest potrzebny firmom?

Większość klientów stała się bardzo wymagająca wobec różnych firm. Wszyscy oczekują komfortu „podanego na tacy”. Komfort ten polega na chęci zakupu produktów, towarów lub zamawiania usług w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Artykuł sponsorowany

Google Shopping – nowoczesne narzędzie dla współczesnego biznesu

W dzisiejszych czasach właściciele marek i firm poświęcają coraz więcej uwagi technologiom internetowym, które związane są z rozwiązaniami marketingowymi. Bardzo ważne jest, aby kupujący i sprzedający mogli z łatwością się odnaleźć.

Artykuł sponsorowany

Nawet 400 tys. zł na rozwój Twojego start-up! Trwa nabór do Deeptech Akcelerator

Jeśli jesteś młodym przedsiębiorcą, działasz na ryku nie dłużej niż 5 lat i posiadasz prototyp rozwiązania, które chcesz rozwijać, aplikuj do projektu „Deeptech Akcelerator”. Podkarpackie Centrum Innowacji przyjmuje wnioski tylko do końca...

Artykuł sponsorowany

Magia detali – Jak dekoracje tworzą niezapomnianą atmosferę Twojego przyjęcia

Organizacja przyjęcia to prawdziwa sztuka, która łączy kreatywność, planowanie i dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Niezależnie od tego, czy planujesz ślub, urodziny, chrzest czy firmowy bankiet – to właśnie dekoracje budują...

Artykuł sponsorowany

Nowa kuchnia bez remontu? Jak dobrać tanie, ale trwałe szafki kuchenne

Odświeżenie kuchni kojarzy się zazwyczaj z kurzem, hałasem, brakiem dostępu do garnków przez tygodnie i... bardzo wysokimi kosztami. Ale czy naprawdę trzeba robić generalny remont, by kuchnia zyskała nowe życie? Absolutnie nie!

Reklama