Rzeszów - Niedziela, 29.12.2024
Reklama

Czy COVID-19 może powodować kurczenie się mózgu ?

Dodano:

Zanik mózgu odnosi się do utraty tkanek mózgowych, w tym neuronów i połączeń między nimi. "Kurczenie się mózgu" również wchodzi w zakres atrofii mózgu. Może dotyczyć całego mózgu lub tylko niektórych jego części.
 

Jak COVID-19 wpływa na Twój mózg?


Z niezrozumiałych jeszcze powodów, niektóre osoby, u których doszło do zakażenia COVID-19, mogą odczuwać objawy przez kilka tygodni, miesięcy lub lat po wyzdrowieniu. Te warunki po zakażeniu COVID są powszechnie znane jako "długi COVID". Występuje u osób, które niedawno miały COVID-19 i doświadczają nowych, nawracających lub trwających objawów 4 tygodnie lub dłużej po początkowym początku zakażenia. Kurczenie się mózgu jest jednym z takich stanów, które mogą powstać w wyniku długiego COVID. Jeżeli interesuje cię tematyka zdrowia to w serwisie medicot.pl znajdziesz wiele ciekawych informacji, odnośnie zarówno diet jak i zdrowego stylu życia.


Co mówią badania


Na przykład, jedno z 2022 badań wykorzystało dwa skany mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) u 785 uczestników. Badacze znaleźli zmiany w mózgu w 401 przypadkach, które testowały pozytywne dla COVID-19 między każdym skanowaniem. Zmiany obejmowały: zmniejszenie substancji szarej (zewnętrznej warstwy mózgu), uszkodzenia tkanek w obszarach mózgu związanych z węchem, zmniejszony rozmiar mózgu.

Badanie wykazało również, że ci sami uczestnicy, którzy wykazywali kurczenie się mózgu, byli narażeni na większe ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. Było więcej uszkodzeń tkanki w obszarach mózgu, które kontrolują zapach. Możliwe wyjaśnienia obejmuje zapalenie lub bezpośrednie zakażenie wirusowe komórek mózgowych.

W innym badaniu również wykorzystano techniki MRI do oceny mózgów osób, które doświadczyły infekcji COVID-19. Tutaj badacze stwierdzili uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w mózgu. W wielu badaniach powiązano lek COVID-19 z zakrzepami krwi. Związek ten może dotyczyć uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Możliwość powstania zakrzepów krwi w mózgu zwiększa również ryzyko udaru po zakażeniu COVID-19.

W jednym z badań z 2022 roku zauważono również uszkodzenia mózgu u pacjentów, którzy zmarli z powodu powikłań związanych z COVID-19 podczas pierwszej fali pandemii (od marca do lipca 2020 roku). Podobna tematyka na jedzmy-zdrowo.pl . Naukowcy znaleźli dowody na wycieki białka i uszkodzenia neuronów podczas przeprowadzania autopsji mózgu. Zasugerowali również, aby klinicyści zwrócili większą uwagę na zmiany w mózgu u osób, które przeżyły zakażenie COVID-19 i skarżą się na objawy poznawcze, które mogą być oznakami długiego COVID.

Tzw. mgła covidowa, o której słyszy się od początku pandemi została zatem w dużej części udowodniona naukowo. Jeśli jesteś w gronie osób, które długo po wyzdrowieniu odczuwają pogorszenie swoich funkcji poznawczych, tzn. że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż przyczyną tego jest koronawirus.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak efektywnie zarządzać projektami graficznymi w firmie?

Poznaj skuteczne metody zarządzania projektami graficznymi. Dowiedz się, jak organizować pracę zespołu i radzić sobie z wyzwaniami w realizacji projektów.

Artykuł sponsorowany

Nie wiesz, kto do Ciebie dzwonił? Zobacz, jak to szybko sprawdzić!

Powiadomienia o nieodebranych połączeniach telefonicznych często generują mnóstwo pytań. Wątpliwości pojawiają się wtedy, kiedy konkrety numer nagminnie próbuje się z Tobą skontaktować. Nie udało Ci się odebrać połączenia i kompletnie nie wiesz,...

Artykuł sponsorowany

Karty kryptowalutowe – Czym są i dlaczego warto wybrać kartę Trustee Plus?

Karty kryptowalutowe rewolucjonizują sposób, w jaki korzystamy z cyfrowych aktywów w codziennym życiu. Pozwalają na płatności w kryptowalutach równie łatwo, jak w tradycyjnych walutach. W tym artykule wyjaśnimy, czym są karty kryptowalutowe,...

Artykuł sponsorowany

Wiatrówki PCP - zalety i wady, wybór odpowiedniego modelu

Wiatrówki PCP (Pre-Charged Pneumatic) to jeden z najpopularniejszych typów broni pneumatycznej, który zdobył uznanie zarówno wśród amatorów strzelectwa, jak i profesjonalistów. Dzięki zaawansowanej technologii, wiatrówki PCP oferują wyjątkową precyzję, moc oraz komfort...

Artykuł sponsorowany

Kredyt dla zadłużonych – co warto wiedzieć?

Osoby zmagające się z problemami finansowymi często poszukują rozwiązań, które pozwolą im na poprawę sytuacji. Jednym z nich może być kredyt dla zadłużonych. Jednak uzyskanie takiego finansowania w Polsce nie jest proste,...

Artykuł sponsorowany

Naczepy: główne rodzaje i ich zalety w transporcie towarów

Firmy transportowe, których główna działalność związana jest z przewozem towarów w Polsce, często potrzebują regularnego odnawiania floty, a dokładniej zakupu nowych naczep. Ponieważ istnieje tak wiele rodzajów naczep, zadanie nie jest łatwe.

Artykuł sponsorowany

5 seriali na długie zimowe wieczory!

Masz sporo wolnego czasu w trakcie długich zimowych wieczorów? Zaplanuj więc sobie oglądanie hitowych seriali. Sprawdź propozycję pięciu produkcji telewizyjnych, które warto poznać i zanurz się w świat rozrywki z ulubionymi bohaterami!

Artykuł sponsorowany

HUAWEI WATCH D2: Co sprawia, że jest przełomowym zegarkiem smartwatch?

HUAWEI WATCH D2 wyróżnia się na tle zatłoczonego rynku smartwatchy. Dzięki zaawansowanej technologii i eleganckiemu designowi oferuje coś naprawdę unikalnego. Ten zegarek smartwatch redefiniuje monitorowanie zdrowia, śledzenie aktywności i łączność, czyniąc go...

Reklama