Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Które owoce i warzywa mają najwięcej kolagenu?

Dodano:

Na poziom kolagenu w Twoim organizmie ma wpływ m.in. to, jak się odżywiasz. Chociaż owoce i warzywa nie zawierają kolagenu, ponieważ stanowi on białko pochodzenia zwierzęcego, niektóre rośliny mogą przyczyniać się do zwiększonej produkcji kolagenu w organizmie. Do swojej diety wprowadź białko z soi i naturalne źródła witaminy C.


Źródła kolagenu w diecie

Wiesz już, że wśród warzyw i owoców nie ma bezpośrednich źródeł kolagenu. To białko występuje jedynie w produktach spożywczych o pochodzeniu zwierzęcym, m.in. w bulionach kostnych, galaretkach mięsnych i rybach jedzonych ze skórą. Wiele osób nie uważa ich za apetyczne pokarmy.

Na szczęście szukanie bezpośrednich źródeł pokarmowych kolagenu w diecie nie ma większego znaczenia. Naturalny kolagen charakteryzuje się wysoką masą cząsteczkową, przez co słabo się trawi. Układ pokarmowy i tak próbuje rozkładać go na poszczególne aminokwasy – a poszczególne z nich znajdziesz w wielu produktach spożywczych, także w warzywach!

Z jakich aminokwasów składa się kolagen? Czy występują w roślinach?

Podstawowe aminokwasy, z których organizm buduje własny kolagen ustrojowy, to glicyna, prolina i hydroksyprolina. Źródło glicyny i proliny mogą stanowić także pokarmy spożywane w ramach diety wegańskiej oraz wegetariańskiej. Praktycznie nie występuje w nich jednak hydroksyprolina.

Najlepsze źródło glicyny i proliny ważnych dla syntezy kolagenu to białko z soi (izolat), a także niektóre orzechy, nasiona oraz przyprawy. Sprawdź,w jakich warzywach i owocach jest kolagen – które jeszcze zawierają aminokwasy ważne dla produkcji naturalnego kolagenu w Twoim organizmie?

Owoce i warzywa wpływające na syntezę kolagenu w Twoim organizmie

Do produkcji własnego kolagenu Twój organizm potrzebuje nie tylko aminokwasów białkowych, ale również witaminy C. Jej najlepsze źródła stanowią właśnie owoce i warzywa.

Szczególnie bogate w witaminę C roślinne produkty spożywcze to:

  • owoce dzikiej róży (nawet 800 mg witaminy C w 100 g),
  • czerwona papryka (125-200 mg w 100 g),
  • natka pietruszki (256 mg w 100 g),
  • owoce czarnej porzeczki (150-300 mg w 100 g),
  • zielone warzywa liściaste (40-145 mg w 100 g).

Witamina C uczestniczy w metabolizmie proliny i lizyny (kolejnego aminokwasu ważnego dla syntezy kolagenu) w organizmie. Dzięki witaminie C kolagen może być produkowany szybciej i efektywniej. Tworzy również mocniejsze wiązania krzyżowe, przez co jest odporniejszy na degradację w niesprzyjających warunkach, np. stresu oksydacyjnego.

Reklama

Jak mądrze zwiększyć podaż kolagenu w diecie?

Z całą pewnością warto dostarczać organizmowi komplet aminokwasów potrzebnych do prawidłowej syntezy kolagenu. W ten sposób można pozytywnie wpłynąć zarówno na aspekty urodowe (kondycję skóry, włosów i paznokci), jak i na swoją sprawność fizyczną (strukturę stawów, ścięgien i więzadeł).

Jeżeli nie przepadasz za naturalnymi produktami spożywczymi bogatymi w kolagen, ale nie stosujesz ścisłej diety wegańskiej lub wegetariańskiej, możesz suplementowaćkolagen do picia. Do Twojego wyboru pozostają produkty na bazie białka rybiego, wołowego albo wieprzowego. W większości stanowią one produkty ekologiczne, ponieważ wykorzystują pozostałości przemysłu mięsnego i rybnego, np. skóry.

Kolagen do picia jest dostępny w wielu wariantach smakowych (np. owocowych), które skutecznie maskują naturalny posmak kolagenu. Tym samym spełnia potrzeby konsumentów o specjalnych preferencjach.

Za suplementacją kolagenu do picia przemawia jeszcze jeden ważny aspekt – jego przyswajalność. Surowiec poddany hydrolizie (specjalnej obróbce enzymatycznej) charakteryzuje się znacznie mniejszą masą cząsteczkową, przez co jest lepiej trawiony i może wchłaniać się nawet w ponad 90%. Dla porównania kolagen naturalny wchłania się w ok. 10-20%.

Połączenie suplementacji kolagenu z wysokim spożyciem warzyw i owoców bogatych w witaminę C może realnie wpłynąć na wzrost poziomu kolagenu w Twoim organizmie. Badania wskazują na to, że już po 2-4 tygodniach suplementacji wysokiej jakości kolagenu hydrolizowanego możesz zaobserwować m.in.:

  • poprawę struktury skóry,
  • szybszy wzrost włosów,
  • wzmocnienie płytki paznokciowej,
  • większą ruchomość stawów.

Suplementując kolagen długoterminowo, spowalniasz naturalne procesy starzeniowe w organizmie. Ze względu na to Twoja skóra może być dłużej gładka, jędrna oraz elastyczna.

Więcej porad dotyczących stosowania kolagenu w przeciwstarzeniowej pielęgnacji skóry znajdziesz na blogu https://magdalenajaglarz.pl/.

Owoce i warzywa jako źródło kolagenu dla Twojego organizmu – podsumowanie

Choć kolagen jest białkiem pochodzenia zwierzęcego, jego produkcję w organizmie możesz wspierać dietą bogatą w witaminę C oraz aminokwasy, takie jak glicyna i prolina, które występują w roślinach. Suplementacja kolagenu do picia, także w połączeniu z dietą roślinną, może przyczynić się do poprawy stanu skóry, wzrostu włosów i wzmocnienia paznokci. Korzystnie oddziałuje również na układ ruchu.


Artykuł sponsorowany


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Akwarium dla bojownika – na co zwrócić uwagę?

Kupując akwarium oraz planując jego wyposażenie, warto wiedzieć, jaki gatunek ryb chcesz w nim hodować. Na początek o wiele łatwiej jest opiekować się akwarium, w którym będzie żył jedynie jeden gatunek, najlepiej...

Artykuł sponsorowany

Jak oszczędzać pieniądze i nie zwariować?

Metody oszczędzania są różne, nie ma jednego skutecznego sposobu na to, aby więcej pieniędzy zostało w naszym portfelu. Trzeba wziąć pod uwagę swoje wymagania, potrzeby, ale także przyzwyczajenia. Jak oszczędzać...

Artykuł sponsorowany

ABC kierowcy, czyli jak naładować akumulator?

Zdarza się, zwłaszcza w okresie zimowym, że akumulator przestanie działać i nasze auto zostanie unieruchomione. O akumulator należy dbać jak o każdą inną część eksploatacyjną w samochodzie. Warto go doładować, a jeśli...

Artykuł sponsorowany

Wojna na Ukrainie wyzwaniem dla Podkarpacia - Kongres Polska Wielki Projekt w Sanoku

Napaść Rosji na Ukrainę trwale zmieniła architekturę bezpieczeństwa na naszym kontynencie, ale także szczególnie dotknęła Podkarpacie. Jako region przygraniczny odgrywa ono kluczową rolę w zarządzaniu skutkami wojny po stronie polskiej.

Artykuł sponsorowany

Modele outsourcingu: nearshoring oraz offshoring

Rosnąca popularność outsourcingu IT wynika z szeregu korzyści, jakie daje wydzielenie niektórych obszarów działalności przedsiębiorstwa i powierzenie ich zewnętrznym partnerom. Rozważasz taką opcję? Masz do wyboru m.in. nearshoring lub offshoring.

Artykuł sponsorowany

Live streaming - najważniejsze trendy 2022

Popularność live streamingu rośnie z roku na rok. Dziś nikogo już nie dziwi fakt, że transmisja popularnych wydarzeń sportowych czy koncertów odbywa się odpłatnie przez Internet. Z dużo większą łatwością angażujemy się...

Artykuł sponsorowany

Czy COVID-19 może powodować kurczenie się mózgu ?

Zanik mózgu odnosi się do utraty tkanek mózgowych, w tym neuronów i połączeń między nimi. "Kurczenie się mózgu" również wchodzi w zakres atrofii mózgu. Może dotyczyć całego mózgu lub tylko niektórych jego...

Artykuł sponsorowany

Łóżko domek — najlepszy mebel do pokoju dziecka

Gdy w grę wchodzi dobór produktów do dziecięcego pokoju, ciężko nie zgodzić się z tym, że zadanie to może przerosnąć niejednego dorosłego. Dlaczego? Rodzicom szczególnie mocno zależy na bezpieczeństwie maluchów, zaś samym...

Reklama