Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Bezpieczny motocyklista. Jak przygotować się na nieprzewidziane zdarzenia?

Dodano:

Bezpieczeństwo na drodze to najważniejsza sprawa dla każdego kierowcy. Bez względu na to, czy poruszamy się samochodem, motocyklem, skuterem, rowerem czy innym pojazdem powinniśmy robić wszystko, by maksymalnie zabezpieczyć swoje zdrowie i mieć gotowy plan B w razie wypadku. W tym pierwszym z pomocą przyjdą akcesoria motocyklowe, a w tym drugim asem w rękawie będzie polisa ubezpieczeniowa. 


Jakie są rodzaje kasków?


To w zasadzie podstawa wyposażenia każdego motocyklisty. Kask to również niezbędny element przejażdżki na rowerze, skuterze czy hulajnodze.Jednak nawet przy wyborze kasku musimy wziąć pod uwagę wiele czynników i elementów wpływających na funkcjonalność. Do wyboru mamy np. kask integralny, kask szczękowy czy też kask otwarty.
Integralne mają szczęki, jak sama nazwa wskazuje, zintegrowane z kaskiem. Dokładnie pokrywają całą głowę i uznawane są za najbezpieczniejsze i najbardziej wytrzymałe, choć niektórzy motocykliści preferują kaski szczękowe ze względu na wygodę.
Kaski szczękowe to balans pomiędzy bezpieczeństwem a komfortem użytkowania. Chodzi o to, że nie trzeba zdejmować całego kasku, by podczas postoju zjeść coś lub porozmawiać przez telefon. Wystarczy zdjąć „szczękę”. Natomiast kaski otwarte nie zawierają części chroniącej szczękę motocyklisty. To bardzo lekkie kaski, które niestety nie zapewniają pełni bezpieczeństwa. Wybierają je częściej użytkownicy skuterów lub chopperów.


W co się ubrać na motocykl?


Kombinezon z ochraniaczami na ramionach, łokciach i na kolanach to kolejny motocyklowy niezbędnik. W tym przypadku możemy wybierać między jednoczęściowym a dwuczęściowym, a kryterium wyboru jest w zasadzie tylko komfort jazdy i odpowiednie przyleganie do ciała. Uzupełnieniem kombinezonu są buty (krótkie lub długie) ze specjalnymi usztywnieniami oraz rękawice, których rodzajów jest bardzo wiele. Warto zwrócić uwagę na takie rękawice, które wyposażone są w membranę wodoodporną, dzięki której możliwy będzie pewny i stabilny chwyt kierownicy.
W ten sposób kompletujemy swój ubiór i zwiększamy nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Ograniczamy ewentualne uszkodzenia ciała po upadku. A co możemy zrobić by dodatkowo zabezpieczyć motocykl? Jakie akcesoria w tym przypadku mogą zwiększyć bezpieczeństwo na trasie? Zacznijmy od gmoli. 


Gmole i crashpady dla ochrony motocykla


Gmole to stalowa konstrukcja, która chroni silnik motocykla przed uszkodzeniami. Wygląda jak wygięta stalowa rura (zazwyczaj w kształcie litery: „U”), która po zamontowaniu oplata silnik i zabezpiecza go w obliczu ewentualnych upadków lub przewrócenia się pojazdu podczas postoju. W takich sytuacjach może dojść nie tylko do zarysowania i obicia silnika, ale również uszkodzenia wpływającego na jego prace. Dlatego warto pomyśleć o takim dodatkowym zabezpieczeniu silnika. A co z innymi elementami motocykla i ich zabezpieczeniem w kontekście potencjalnej wywrotki? Przydatne mogą być np. crashpady
Crashpady to osłona ramy motocykla. Po zamontowaniu staje się ona najbardziej wystającym elementem jednośladu z lewej i prawej strony. W ten sposób w kontekście upadku crashpady przyjmują na siebie całe uderzenie i uszkodzenia związane z poślizgiem po asfaltowej drodze. Można je zamontować w różnych częściach motocykla, wokół silnika, tylnego zawieszenia czy umieścić je w okolicy przedniej osi i rejonów golenia. Najważniejsze, aby zwracać uwagę na jakość crashpadów i tworzywo, z jakiego są one wykonane. Ich posiadanie pozwoli zaoszczędzić wielu pieniędzy, które musielibyśmy wydać na naprawę silnika czy zawieszenia po upadku. Zestawiając to z niewielkim kosztem zakupu takiego zabezpieczenia, korzyści są bezsporne.  

Reklama
Ubezpieczenie motocykla.


W przypadku motocykla punktem wyjścia jest obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadacza pojazdu mechanicznego. Dodatkowe ubezpieczenia są już indywidualną decyzją motocyklisty. A jest w czy wybierać.
Ubezpieczenie AC zabezpieczy motocyklistę przed konsekwencjami finansowymi takich zdarzeń jak: uszkodzenie, zniszczenie czy wspomniana kradzież motocykla. To zabezpieczenie na wypadek szkody parkingowej, czy uszkodzenia pojazdu np. w wyniku uderzenia w słupek czy inny element przestrzeni miejskiej lub gdy sprawca danej szkody jest nieznany i niemożliwy do zidetyfikowania.
Uzupełnieniem pakietu OC/ AC może być ubezpieczenie NNW (świadczenie związanie z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku) czy Assistance (holowanie i możliwość wynajęcia pojazdu zastępczego po wypadku). W tym artykule dużo wspominaliśmy o akcesoriach motocyklowych związanych z bezpieczeństwem na drodze. Compensa umożliwia ubezpieczenie elementów odzieży (kask, rękawice, kurtka, kombinezon, buty), akcesoriów takich jak: tank bagi, kufry i sakwy. Natomiast za posiadanie gmoli i crashpadów przewidziana jest specjalna zniżka na ubezpieczenie.

Więcej o ubezpieczeniu motocykla czytaj na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/pakiet-motocykle/
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Volvo C40 i XC40 - połączenie harmonii skandynawskiej przyrody z wizją elektrycznej przyszłości

Ekologiczna mobilność stała się faktem. Doskonałym przykładem połączenia komfortu użytkowania, łatwości codziennej obsługi, bezpieczeństwa i innowacyjnych technologii są elektryczne modele XC40 oraz stworzony na jego bazie, ale inny z charakteru C40.

Artykuł sponsorowany

O czym należy pamiętać planując kupno mieszkania w Rzeszowie?

Zakup mieszkania jest jedną z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Tym ważniejszą, że najczęściej związaną ze zobowiązaniem kredytowym na wiele lat. Dokonując wyboru mieszkania, kierujemy się więc przede wszystkim jego ceną,...

Artykuł sponsorowany

Rozpoczęcie przygody ze sportem

Czy rzeczywiście dużo jest prawdy w tym, że trzeba się wykazać sporym samozaparciem, jeżeli chcemy zacząć uprawiać jakąś dyscyplinę sportową? Wszystko jak zwykle zależy od konkretnej osoby oraz jej usposobienia.

Artykuł sponsorowany

Targi Edukacyjne 29-30 marca. Będą też uczelnie wojskowe

Już 29-30 marca w Hali Podpromie w Rzeszowie zagoszczą XVI Targi Edukacyjne Edu Salon. Obok podkarpackich szkół i ośrodków kształcenia pojawią się na nich także uczelnie z Krakowa, Lublina, Warszawy i Wrocławia.

Artykuł sponsorowany

Dresy dla dziewczynki – gdzie kupić najmodniejsze w tym sezonie?

Dresy najczęściej utożsamiamy z ubraniem domowym. Co za tym idzie, nie zawsze przywiązujemy uwagę do tego, by prezentowały się modnie i atrakcyjnie. 

Artykuł sponsorowany

Jak wykorzystać domek letniskowy? 7 niezwykłych pomysłów

Bez wątpienia, domek letniskowy to wszechstronny budynek i jeden z najlepszych pomysłów na uwydatnienie zalet ogrodu. Oczywiście, taki domek może przede wszystkim zapewnić dodatkową przestrzeń życiową ze wspaniałymi widokami.

Artykuł sponsorowany

Po pracę i pracownika na XIV targi Work Expo w Rzeszowie

Już 24-25 marca na Hali Podpromie w Rzeszowie odbędą się XIV Targi Pracy Work Expo. Oferty zatrudnienia przedstawią m.in. firmy technologiczne, branża IT i finansowa.

Artykuł sponsorowany

Rozkoszuj się Masterdietą 5% taniej w Rzeszowie!

Odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe posiłki to podstawa zdrowego sposobu odżywiania i dobrego samopoczucia. Dieta Catering dietetyczny zdobywa serca mieszkańców Rzeszowa.

Reklama