Opis
Teatr "Maska" w Rzeszowie jest jedynym profesjonalnym teatrem lalek na Podkarpaciu. Od grudnia 2008 r. dysponuje oprócz dużej sceny z widownią na 240 miejsc, również małą sceną, pozwalającą na realizację form teatralnych wymagających kameralnej przestrzeni i bliższego kontaktu z widzem. Wymiary małej sceny to 5 na 5 metrów, z możliwością rozbudowania do 5 na 7 m. Widownia małej sceny mieści 50 osób. Repertuar teatru obejmuje sztuki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Liczba przedstawień rocznie wynosi średnio 350, a liczba widzów ponad 55 000. Gra na własnej scenie w Rzeszowie oraz na terenie całego województwa podkarpackiego. Prowadzi edukację teatralną, która zaznajamia młodych widzów z tajnikami sztuki teatru.Posiada Muzeum Lalek Teatralnych, w którym można obejrzeć lalki, dekoracje i projekty scenograficzne. W foyer działa Galeria, prezentująca prace dziecięce oraz twórczość profesjonalnych artystów, w sposób szczególny otwarta dla debiutujących twórców.
HISTORIA TEATRU
Teatr "Maska" w Rzeszowie został utworzony na bazie Teatru Lalki i Aktora "Kacperek", placówki o wieloletniej tradycji. "Kacperek" powstał w 1953 roku jako amatorski teatr lalkowy w Powiatowym Domu Kultury w Jarosławiu. Narodził się z pasji, jaką zaraziła swoich współpracowników jego założycielka - Izabella Melińska. Przełomem w historii "Kacperka" jest rok 1956, w którym został upaństwowiony, czyli uzyskał status teatru - instytucji. Datę tę przyjmuje się za początek profesjonalnej działalności teatru i w odniesieniu do niej teatr świętuje kolejne jubileusze. W 1957 r. "Kacperek" został przeniesiony z Jarosławia do Rzeszowa.
Przez 45 lat działalności Teatr nie posiadał własnej sceny. Prowadził działalność objazdową, grał w wynajmowanych salach szkół i domów kultury na terenie Podkarpacia. W 1999 roku wprowadził się do własnego budynku teatralnego z nowocześnie wyposażoną sceną, zmieniając nazwę z TLiA "Kacperek" na Teatr "Maska" w Rzeszowie.
Artystyczny dorobek Teatru obejmuje ponad 200 premier. Dominują wśród nich przedstawienia przeznaczone dla młodych i najmłodszych widzów. Z rzeszowskim teatrem lalek współpracowało wielu wybitnych twórców polskiego lalkarstwa - reżyserów (m. in. Jan Dorman, Włodzimierz Dobromilski, Janusz Galewicz, Joanna Piekarska, Zbigniew Poprawski, Jan Potiszyl, Andrzej Rettinger, Wojciech Wieczorkiewicz, Jerzy Zitzman) i scenografów (m. in. Jan Berdyszak, Ali Bunsch, Adam Kilian, Andrzej Łabiniec, Zygmunt Smandzik, Zenobiusz i Rajmund Strzeleccy).
Teatr "Maska" wielokrotnie występował za granicą: w Austrii, Belgii, Chorwacji, Francji, Iranie, Jugosławii, na Litwie, Słowacji, w Tunezji, Turcji, na Ukrainie. Uczestniczy w wielu festiwalach teatrów lalkowych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień (m.in. w Krakowie, Opolu, Poznaniu, Toruniu, Subotnicy, Użgorodzie, Zagrzebiu). Ważnym dla Teatru wyróżnieniem jest nagroda Ministra Kultury i Sztuki za twórczość dla dzieci i młodzieży oraz srebrny medal Gloria Artis za całokształt działalności przyznany przez Ministerstwo Kultury w 2006 r.