Obrazy prezentowane na wystawie pochodzą z dwóch cykli – „Mieszkańcy Planety Światła” oraz „Kryształy i kwiaty mieszkańców Planety Światła”. Do ich stworzenia zainspirowały autorkę przemiany we współczesnym świecie oraz istota fraktali. Zachwyciły ją wizualizacje algorytmów fraktalnych tworzonych przez sztuczną inteligencję lub twórców XXI. Tematem przewodnim wystawy są fraktalne przestrzenie światła, kwiaty i kryształy. Każdy z obrazów przedstawia artystyczną wizję fraktalnych widoków wszechświata.
„Fraktal w znaczeniu potocznym oznacza zwykle obiekt samopodobny, to znaczy taki, którego części są podobne do całości, albo inaczej obiekt „nieskończenie złożony” ukazujący coraz bardziej złożone detale w dowolnie wielkim powiększeniu.” (Źródło: wikipedia)
Beata Prościak – nauczycielka, malarka, doktor nauk humanistycznych (Akademia Pedagogiczna w Krakowie, 2003). Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych. Pracowała w Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu oraz jako adiunkt w Wyższej Szkole Zarządzania w Rzeszowie. Jest nauczycielką z 27-letnim stażem pracy w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku. Została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2019).
Na początku swojej przygody ze sztuką wystawiała prace w Przeglądach Prac Nauczycieli, organizowanych przez Muzeum Ziemi Leżajskiej. Ma na swoim koncie kilka indywidualnych wystaw malarstwa, m.in. „Jedność w wielości i wielość w jedności” w Teatrze Maska w Rzeszowie (2011), „Świetliste inspiracje” w Instytucie Psychologii UJ w Krakowie (2018), „Mieszkańcy Planety Światła” w Gallery Steiner w Wiedniu (2022).
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz