Rzeszów - Sobota, 22.02.2025
Reklama

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dodano: /

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF ul. J. Matejki 10. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w Łodzi. Po wernisażu zaplanowano multimedialnej spotkanie autorskie.

Małgorzata Dołowska jest Prezesem Zarządu i Prezydentem Kapituły Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie. Jest członkiem założycielem Fundacji „Fotografia dla Przyszłości”. Funkcję dyrektora pełniła do 2022 roku. Jest wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej od 2011 roku. W latach 2000-2011 była dyrektorem Wyższego Studium Fotografii, a w latach 2008-2011 kierownikiem Studium Instruktorów Fotografii i Technik Audiowizualnych. W latach 1996-2019 organizowała cykliczne plenery i warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych. Od 1992 roku jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Od 1998 roku prowadzi grupy twórcze, obecnie AFA9.

W dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, udział w wystawach zbiorowych, prelekcje i spotkania autorskie. Brała udział w akcjach fotograficznych m.in.: „Jeden dzień Warszawy”, „Jeden dzień z życia Warszawy”, „Woda w fotografii’”. Była organizatorem akcji i wystaw m.in.: Portret z dzieckiem, Galeria Najmłodszych, Portret Rodzinny Warszawiaków, Polacy na frontach II Wojny Światowej. Prowadziła i organizowała wystawy fotograficzne w Galerii Podróżnika, Galerii Zamkniętej, ArtRoom, Galerii F10.

Została uhonorowana wieloma medalami, odznakami i dyplomami za działalność na rzecz fotografii polskiej, otrzymując m.in. wyróżnienie Zasłużony działacz kultury, Złoty medal „Zasłużony dla fotografii polskiej”, Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wystawa „Powroty” z cyklu „Archeologia czasu”

6 września o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Małgorzaty Dołowskiej – „Powroty” z cyklu „Archeologia czasu”. Tuż po otwarciu wystawy, o godz. 20:00, w Wojewódzkim Domu Kultury zaplanowano multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską.

Na wystawie prezentowanych będzie 50 prac w formacie 30×45 cm w technice czarno-białych wydruków z plotera. Prace zostały dobrane w pary, tworząc dyptyki.

Tytuł „Powroty” to nowa relacja z pracami, które były już prezentowane na indywidualnych wystawach autorki oraz na wystawach zbiorowych.

„Archeologia czasu” Małgorzaty Dołowskiej to cykl 4 wystaw indywidualnych: Archeologia czasu, Pustostany, Powązki, Powroty.

Wystawa w Rzeszowie prezentowana będzie do 2 października 2024 r.

O wystawie

Autorka zabiera widza w nieznaną podróż w przeszłość. Poszukuje i analizuje efekt przemijania. Pokazuje nam miejsca i przedmioty zapomniane, posiadające jednak w swej strukturze wartości, dające twórcy nie tylko natchnienie, ale i lepsze poznanie materii.

Upływ czasu jest w życiu szalenie ważny, ale trzeba umieć się z nim oswoić. Przeszłość stanowi ogromny bagaż wiedzy i doświadczeń, z których powinniśmy umieć korzystać, dla dobra teraźniejszości i przyszłości. Nie mamy na czas wpływu, więc wykorzystujemy jego upływ jak najlepiej. Czas można symbolicznie zatrzymać w chwili naciśnięcia spustu migawki. Obraz będzie jego zapisem.

Autorka dokonuje wyboru, szuka ciekawych konstrukcji, fragmentów, nastroju, światłocienia. Jej sposób patrzenia i odczuwania świata jest przemyślany i bardzo osobisty. Zmusza do refleksji.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Z Tobą chcę oglądać świat” - wyjątkowy koncert na Dzień Kobiet w Filharmonii Podkarpackiej

Agencja artystyczna MUZA zaprasza na niezwykły koncert, pełen żywiołowej i wzruszającej muzyki, w której każdy odnajdzie swoje najcenniejsze wspomnienia z dawnych lat, skryte w niezapomnianych przebojach.

Aktualności

Trwa rekrutacja do Akademii Wolontariatu Estrady Rzeszowskiej. Zgłoszenia do 15 marca

Estrada Rzeszowska ogłosiła nabór do Akademii Wolontariatu – programu dla osób chcących zaangażować się w organizację największych wydarzeń kulturalnych w mieście. Zgłoszenia można przesyłać do 15 marca 2025 roku – kolejna rekrutacja...

Aktualności

Świat Mistrza Beksińskiego. Koncert i wystawa poświęcone pamięci wybitnego artysty z Sanoka

21 lutego 2025 r. w centrum wystawienniczo-kongresowym ZEN.COM Expo w Jasionce (dawniej G2A Arena), odbędzie się inauguracja wyjątkowego wydarzenia artystycznego poświęconego twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Aktualności

Rzeszowski Dzień Kobiet. Warsztaty tkania makatki i koncert Skubasa

Z okazji Dnia Kobiet, Rzeszowskie Piwnice przygotowały dwa wyjątkowe wydarzenia dedykowane Paniom. 8 marca, w samo południe odbędą się warsztaty tkania makatki na krośnie ręcznym. Wieczorem, klimatczne wnętrza Piwnic, wypełni muzyka Skubasa.

Aktualności

David Gimenez i Philippe Quint gośćmi piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej

Muzyka trzech kompozytorów, wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej podczas najbliższego koncertu symfonicznego. Symfonicy podkarpaccy wykonają utwory Verdiego, Mendelssohna i Brahmsa pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Davida Gimieneza. Solistą wieczoru będzie amerykański skrzypek Philippe Quint.

Aktualności

Teatr na ekranie: „Żona Łysego” w Kinie za Rogiem Cafe

Dramat psychologiczny „Żona Łysego” z Aleksandrą Konieczną w roli głównej, będzie można obejrzeć w ramach najbliższego spotkania z cyklu „Teatr na ekranie” w Kinie za Rogiem Cafe. Projekcja odbędzie się w poniedziałek,...

Czwartki Jazzowe – kontynuacja

Fuzja polskiej muzyki ludowej i nowoczesnego jazzu. Joachim Mencel Quintet w WDK

Joachim Mencel Quintet z projektem ARTISENA wystąpi już 27 lutego na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Będzie to pierwszy w tym roku koncert z cyklu Czwartki Jazzowe – kontynuacja.

Aktualności

The Strings - przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki

15 lutego 2025 r. w Filharmonii POdkarpackiej będzie można zobaczyć przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki - The Strings. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00. 

Reklama