Rzeszów - Niedziela, 26.01.2025
Reklama

Warsztaty, prezentacja, wystawa w Muzeum Etnograficznym w ramach EDD 2019

Dodano: /

Podobnie jak w poprzednich latach, rzeszowskie Muzeum Etnograficzne będzie uczestniczyć w Europejskich Dniach Dziedzictwa, które odbędą się w dniach 7-8/14-15 września 2019 r.

Muzeum specjalnie na tę okoliczność, przygotowało bogaty program wydarzeń, który realizowany będzie w dwie wrześniowe niedziele. Dla gości przygotowano warsztaty hafciarskie, prezentacje multimedialną związaną z historią tkactwa w Polsce, wystawę zatytułowaną „Etnoilustracje” oraz spotkanie z autorką książki „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”.

 

PROGRAM EDD 2019 w Muzeum Etnograficznym

8 WRZEŚNIA 2019

12:00- 15:00 Prelekcja oraz warsztaty hafciarskie „Wzornik Rzeszowski”, Bartłomiej Jankiewicz

Warsztaty hafciarskie prowadzone będą przez P. Bartłomieja Jankiewicza, na podstawie autorskiego projektu pt. „Wzornik rzeszowski” opartego na muzealnej kolekcji stroju, prezentowanego na wystawie stałej pt. „Na co dzień i od święta”.

P. Bartłomiej Jankiewicz jest autorem teczek haftów kaszubskich, które zawierają opis technik hafciarskich wraz z planszami do kopiowania na płótno. Prowadzi warsztaty rękodzielnicze. W tym dniu zaprezentowane zostaną również wytypowane eksponaty muzealne oraz współcześnie wykonane prace inspirowane rzeszowskim haftem czerwono-niebieskim.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć eksponaty, przymierzyć zrekonstruowane stroje rzeszowskie oraz dopasować i przeglądnąć się w 8 jego odmianach regionalnych w wirtualnym lustrze. Chętni będą mogli również wziąć udział w warsztatach haftu rzeszowskiego.

16:00 Tkaniny w Polsce – splotem przez historię – prezentacja, Monika Beszterda

Podczas prezentacji multimedialnej omówione zostaną zagadnienia związane z historią tkactwa na ziemiach polskich oraz historią powstawania tkanin charakterystycznych dla polskich regionów. Zorganizowany zostanie również pokaz tkania na krośnie w wykonaniu Moniki Beszterdy.



15 WRZEŚNIA 2019

14:00 Spotkanie autorskie z Moniką Michaluk, autorką książki „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”.

Spotkanie z autorką książki pt. „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”, która opowiada o źródłach polskiej tradycji.  Jest to nie tylko książka, ale również ciekawy projekt edukacyjny oparty na interesującym połączeniu nowoczesnych środków wyrazu, wzornictwa ludowego, wiedzy eksperckiej i świetnie opracowanych motywów opowieści. To opowiastki, które skłonią najmłodszych i najstarszych do wspólnych rozmów – tak ważnych dla podtrzymania tradycji, również rodzinnej. Książka ukazuje dawną koncepcję czasu i powiązany z nim, cały roczny cykl obrzędowy, odsłania źródła i niekomercyjne aspekty polskich świąt, a także pokazuje jak wyglądało życie i rzemiosło na dawnej wsi. Dla uczestników spotkania zaplanowano również warsztaty międzypokoleniowe prowadzone przez autorkę książki.

16:00 Warsztaty towarzyszące wystawie „Etnoilustracje”

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie zaprasza na wystawę pt. Etnoilustracje, prezentującą barwne narracje wizualne autorstwa Moniki Michaluk, powstałych we współpracy z Michałem Stachowiakiem. Prace utrzymane są w estetyce etnodizajnu i odwołują się w bezpośredni sposób do źródeł etnograficznych, obiektów, a także opowieści konkretnych osób.

Podczas wystawy zostaną odsłonięte również Etnoilustracje podkarpackie – motywy, które właśnie dołączyły do cyklu. Nowe sceny zostały wypracowane wspólnie z badaczami muzeum, a opierają się na kanwie materiałów archiwalnych i  wywiadów z najstarszymi mieszkańcami ziemi rzeszowskiej.

Oprócz Etnoilustracji zaprezentujemy także najnowsze obiekty etnograficzne, pozyskane przez muzeum w ramach projektu pt. Tradycje wielkanocne Podkarpacia. Badania terenowe, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Teatralna randka z widowiskowym finałem. Wraca Teatralny Speed Dating

Już 1 lutego w Teatrze Siemaszkowej w Rzeszowie ruszy siódma edycja Sceny Nowej Dramaturgii. Kolejny raz zacznie się Teatralny Speed Dating.

Aktualności

Sztuka mistrzów malarstwa polskiego na wystawie w Muzeum Okręgowym

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na nową wystawę czasową zatytułowaną „Portretowe ujęcia. Malarstwo i rysunek artystów polskich od XVIII wieku do 1939 roku”.

Aktualności

Rockowa Noc from the Basement powraca do Rzeszowskich Piwnic

Sceptic to pierwszy zespół, który wystąpi w ramach tegorocznej serii koncertów spod szyldu „Rockowa Noc from the Basement.

Aktualności

7 filmów na 7 dni. Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego w Zorzy

7 filmów będzie można zobaczyć w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego, który rozpocznie się w piątek, 24 stycznia w kinie Zorza.

Aktualności

Muzyka trzech kompozytorów zabrzmi w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej

„I Koncert fortepianowy” Brahmsa, „Uwertura Manfred” Schumanna oraz „VIII Symfonia” Schuberta składają się na program piątkowego (24.01.2025) koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestrę poprowadzi Noam Zur. Solistą wieczoru będzie polski pianista Szymon...

Aktualności

Finalista TVoP, Konrad Baum zagra koncert w teatrze Maska. Gościnnie wystąpi chór

W piątek 31 stycznia 2025 r. o godz. 20.00 w Teatrze Maska obędzie się wyjątkowy koncert, w którym wystąpi jeden z najbardziej charyzmatycznych finalistów ostatnich edycji programu „The Voice of Poland” –...

Aktualności

Spotkanie z Martą Wójcik, przewodniczką i pasjonatką historii Rzeszowa

28 stycznia 2025 r. w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej |Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 odbędzie się spotkanie z Martą Wójcik, przewodniczką i pasjonatką historii Rzeszowa. Tematem spotkania będą „Przedwojenne...

Aktualności

Teatr na ekranie: „O człowieku, który siedział tyłem” w Kinie za Rogiem Cafe

„O człowieku, który siedział tyłem” w reżyserii Macieja Wiktora - to kolejny spektakl, który będzie można zobaczyć w Kinie za Rogiem Cafe w ramach cyklu „Teatr na Ekranie”.

Reklama