Rzeszów - Piątek, 20.12.2024
Reklama

Premiera nowego spektaklu "Siemaszki" odbędzie się w łańcuckim Zamku

Dodano: /

„Trwają intensywne przygotowania do spektaklu „Ermida albo Królewna pasterska” w ramach Sceny Dworskiej Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Naszym założeniem jest powrót do estetyki teatru dworskiego, który ma w Polsce bogatą tradycję. Zrodzony w epoce renesansu, przez lata rozwijał się na dworze królewskim, dworach magnackich i szlacheckich” – czytamy w komunikacie teatru.

Tym razem cofniemy się do epoki baroku, aby pochylić się nad krytyczną analizą mitu arkadyjskiego, o jakim mowa w sielance autorstwa Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. „Ermida albo Królewna Pasterska” to filozoficzna analiza natury ludzkiej i jej idyllicznych dążeń do wiecznie uciekającego szczęścia. Ta sielanka z epoki baroku może być traktowana jako twór ponadczasowy, mówiący o ludziach w sposób uniwersalny, schematach które możliwe są w każdym miejscu i czasie.

„Do współpracy przy tworzeniu tego wyjątkowego spektaklu w iście barokowej oprawie, zaprosiliśmy znakomitego kompozytora, twórcę muzyki do przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych, Wojciecha Głucha. Piosenki śpiewane przez aktorów wybrzmią w akompaniamencie klawesynu, fletu, gitary i wiolonczeli. Scenografia i kostiumy zaprojektowane przez Marzenę Wodziak, doskonale wpisują się w klimat dworu i idealizowanej w tamtych czasach polskiej wsi. Choreografia jest dziełem uznanego reżysera ruchu scenicznego, Tomasza Dajewskiego” – dowiadujemy się w dalszej części komunikatu.

Dodajmy, że Stanisław Herakliusz Lubomirski, herbu Szreniawa bez Krzyża, był nie tylko poetą, ale także mecenasem sztuki. Co więcej. W 1673 roku zrezygnował z propozycji objęcia korony węgierskiej. Zdążył pozostawić po sobie wiele poezji i dramatów, a do najważniejszych zaliczamy, m.in. „Tobiasza wyzwolonego”, „O ułudzie rad księga jedna, w której ułudę i prawdę spraw ludzkich jasno udowadnia się racjami politycznymi i moralnymi i wykłada się pod postacią dialogu”, „Don Alvares” oraz „Komedyja Lopesa sterego”, oparta na fragmentach „Dekamerona”. Wartym podkreślenia faktem są wpływy literatury włoskiej na wczesną twórczość Lubomirskiego (poemat „Piram i Tyzbe”).

Reżyserem rzeszowskiej interpretacji Ermidy jest dyrektor „Siemaszki” – Jan Nowara. Scenografia i kostiumy to działka Marzeny Wodziak. Za muzykę odpowiedzialny jest Wojciech Głuch, a choreografią zajmie się Tomasz Dajewski. Przygotowanie wokalne spoczywać będzie w rękach Bożeny Stastowskiej-Chrobak. W spektaklu zobaczymy ośmioosobową grupę aktorów: Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Małgorzata Machowska, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Mateusz Mikoś, Robert Żurek.

Spektakl, zgodnie z zamiarem ożywienia dawnego teatru dworskiego, jest dedykowany do grania we wnętrzach pałaców, zamków i dworów. Dlatego też, jego premiera odbędzie się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Premierowe spektakle zaplanowano 16 i 17 listopada. Czas jego trwania wyniesie ok. 90 min. Bilety dostępne są już na stronie Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [20 – 22.12.2024]

RZESZÓW. Przed nami kolejne trzy dni pełne atrakcji w Świątecznym Miasteczku. Co tym razem będzie się działo w centrum rzeszowskiej starówki? Koncerty, warsztaty, świąteczna impreza taneczna i wiele więcej. Jednym z głównych...

Aktualności

Słownik artystyczny - cykl spotkań z historii sztuki dla dzieci i młodzieży

Rzeszowskie Piwnice zapraszają młodzież w wieku 13-18 lat na niezwykłą podróż w świat sztuki podczas cyklu spotkań edukacyjnych „Słownik artystyczny”. To wyjątkowa okazja, aby w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę o najważniejszych...

Aktualności

Muzyka trzech wybitnych kompozytorów zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura do baletu „Twory Prometeusza” Beethovena, Wariacje na temat Haydna Brahmsa oraz V Koncert skrzypcowy A – dur Mozarta – to utwory, które złożyły się na program piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii...

Aktualności

"Dziurdziowie. Zapomniana opowieść" - prapremiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście

21 grudnia swoją prapremierę będzie miał nowy spektakl Teatru Przedmieście zatytułowany „Dziurdziowie. Zapominana opowieść” na podstawie powieści Elizy Orzeszkowej. Sztukę wyreżyserowała Aneta Adamska-Szukała.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Baranek Shaun, bezpłatna pizza i warsztaty w komunikacji

Przed nami kolejna, filmowa niedziela w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy, pełna atrakcji dla najmłodszych kinomanów. Głównym punktem Filmowego Poranka będzie spotkanie z panią Anią Marczak – trenerem komunikacji.

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim Rynku [13 – 15.12.24]

Karaoke przy studni, Christmas Party, kino plenerowe, koncerty i występy artystyczne, motocykliści i pojazdy zabytkowe – tak zapowiada się drugi weekend w Świątecznym Miasteczku w centrum rzeszowskiej starówki. Sprawdźcie bogaty program na...

Aktualności

Kino Rzeszowskich Piwnic na dwa tygodnie zmieni się w fascynujące reptarium

Estrada Rzeszowska wspólnie Mini-ZOO WildLife z Łańcuta organizuje nietypowe wydarzenie w Rzeszowskich Piwnicach. Od 14 grudnia w sali kinowej Piwnic będzie można podziwiać polskie i egzotyczne płazy oraz gady.

Aktualności

Dwudniowa impreza dla miłośników komiksu w WDK

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników komiksu. Już w ten weekend w murach Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie odbędą się „XXXV Podkarpackie Spotkania z Komiksem”. W programie m.in. spotkania z twórcami, prelekcje,...

Reklama