Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Przed czym uchroni nas polisa mieszkaniowa?

Dodano:

Polisa mieszkaniowa to ubezpieczenie dobrowolne, wybierane w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości jest zainteresowany tym, by zapewnić sobie alternatywę w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Gdy dojdzie do częściowego lub całkowitego zniszczenia nieruchomości, polisa jest świetnym źródłem sfinansowania napraw.
 
Tego rodzaju ochrona jest bardzo korzystna i przydatna. Pozwala uchronić się przed finansowymi skutkami różnorodnych nieszczęśliwych zdarzeń, na które tak naprawdę ubezpieczony właściciel nie ma wpływu.  Podobnie wygląda sprawa jeżeli chodzi o ubezpieczenie domu w budowie (www.ubezpieczeniemieszkania.pl). Podobny jest tu zakres ryzyk, jak również funkcjonowanie całej ochrony ubezpieczeniowej.
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej to z jednej strony przedmioty, które są objęte ubezpieczeniem, a z drugiej strony ryzyka, które bierze na siebie firma ubezpieczeniowa.
 
Przedmioty objęte ochroną można podzielić zasadniczo na dwie grupy. Pierwsza z nich, która objęta jest ochroną podstawową, to mury i stałe elementy. Natomiast druga grupa, to ogólnie mówiąc ruchomości domowe. Można je ubezpieczyć w ramach różnorodnych rozszerzeń. Ruchomości dzielą się też na mniejsze podgrupy. Ma to głównie znaczenie w celu ustalenia odpowiedniej wysokości sumy ubezpieczenia dla poszczególnych grup.
 
Jeżeli zaś chodzi o ryzyka ubezpieczeniowe, to najogólniej mówiąc, są to różnorodne zdarzenia losowe lub spowodowane przez osoby trzecie, które powodują, że nieruchomość ulega zniszczeniu.
 
Ryzyka ubezpieczeniowe spowodowane przez działanie sił natury
 
Ryzyka ubezpieczeniowe, które spowodowane są przez działanie sił natury, to wszystkie te, do których powstania nie przyłożyła ręki żadna osoba trzecia. Dzielą się one na ryzyka podstawowe, za które firma ponosi odpowiedzialność w ramach ochrony podstawowej, oraz ryzyka dodatkowe.
 
Zasadniczo, w ramach ryzyk podstawowych znaleźć można pożar, zalanie i od kilku do kulkunastu innych zdarzeń losowych. Niektóre firmy dołączają tu również przepięcie. Nie jest to jednak standardowo ujęte w ochronie podstawowej.
 
Reklama
Ryzyka dodatkowe to wszystkie te, które można dodatkowo ująć w ochronie ubezpieczeniowej. One również dzielą się na dwie grupy:
  • ryzyka nazwane;
  • ryzyka nienazwane.
 
Decydując się na ubezpieczenie w ramach ryzyk nazwanych, ubezpieczony może wybrać, jaki zakres ochrony go interesuje. I tak znajdują się tutaj następujące zdarzenia (poza pożarem i zalaniem):
  • przepięcie;
  • zalanie wodami opadowymi;
  • zalanie wodami gruntowymi;
  • zalanie przez wody występujące z naturalnych granic (powódź);
  • uderzenie pioruna;
  • intensywne opady deszczu;
  • wichury i silne wiatry.
 
Przeglądając dowolne ubezpieczenie mieszkania online na www.ubezpieczeniemieszkania.pl można zauważyć, że lista nie zawsze jest tak bogata. Dzieje się tak dlatego, że każda firma ubezpieczeniowa indywidualnie decyduje, jakie zdarzenia chce objąć swoją odpowiedzialnością.
 
Decydując się natomiast na ubezpieczenie na wypadek ryzyk nienazwanych, zyskuje się zdecydowanie większą, szerszą ochronę. Jest to tak zwana formuła All Risk, która działa zawsze, gdy do zdarzenia dojdzie bez winy samego ubezpieczonego. W ramach ubezpieczenia na wypadek ryzyk nienazwanych, każde nieszczęśliwe zdarzenie skutkuje wypłatą odszkodowania, chyba że ubezpieczyciel wykaże, że była to ewidentna wina ubezpieczonego.
 
Ryzyka związane z działaniem osób trzecich
 
Jest też grupa ryzyk, które wiążą się z działaniem osób trzecich. Tu gama zdarzeń jest znacznie mniejsza. Działania te muszą być spowodowane przez osoby, które nie zamieszkują razem z ubezpieczonym w jednym gospodarstwie domowym. W przeciwnym razie, firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania.
 
Zniszczenia muszą być więc wyrządzone przez osoby całkowicie niespokrewnione i niezwiązane z ubezpieczonym.
 
W ramach ryzyk, które objęte są ochroną ubezpieczeniową, a zależne są od działania osób trzecich, firmy ubezpieczeniowe wymieniają najczęściej:
 
  • kradzież z włamaniem;
  • dewastację;
  • wandalizm.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Mikołajki i finał konkursu plastycznego Ekologiczna Rodzinka 3 grudnia w Auchan Krasne

Centrum Handlowe AUCHAN KRASNE zaprasza wszystkie dzieci do udziału w imprezie Mikołajkowej, która odbędzie się 3 grudnia br. 

Artykuł sponsorowany

Akwarium dla bojownika – na co zwrócić uwagę?

Kupując akwarium oraz planując jego wyposażenie, warto wiedzieć, jaki gatunek ryb chcesz w nim hodować. Na początek o wiele łatwiej jest opiekować się akwarium, w którym będzie żył jedynie jeden gatunek, najlepiej...

Artykuł sponsorowany

Jak oszczędzać pieniądze i nie zwariować?

Metody oszczędzania są różne, nie ma jednego skutecznego sposobu na to, aby więcej pieniędzy zostało w naszym portfelu. Trzeba wziąć pod uwagę swoje wymagania, potrzeby, ale także przyzwyczajenia. Jak oszczędzać...

Artykuł sponsorowany

ABC kierowcy, czyli jak naładować akumulator?

Zdarza się, zwłaszcza w okresie zimowym, że akumulator przestanie działać i nasze auto zostanie unieruchomione. O akumulator należy dbać jak o każdą inną część eksploatacyjną w samochodzie. Warto go doładować, a jeśli...

Artykuł sponsorowany

Wojna na Ukrainie wyzwaniem dla Podkarpacia - Kongres Polska Wielki Projekt w Sanoku

Napaść Rosji na Ukrainę trwale zmieniła architekturę bezpieczeństwa na naszym kontynencie, ale także szczególnie dotknęła Podkarpacie. Jako region przygraniczny odgrywa ono kluczową rolę w zarządzaniu skutkami wojny po stronie polskiej.

Artykuł sponsorowany

Modele outsourcingu: nearshoring oraz offshoring

Rosnąca popularność outsourcingu IT wynika z szeregu korzyści, jakie daje wydzielenie niektórych obszarów działalności przedsiębiorstwa i powierzenie ich zewnętrznym partnerom. Rozważasz taką opcję? Masz do wyboru m.in. nearshoring lub offshoring.

Artykuł sponsorowany

Live streaming - najważniejsze trendy 2022

Popularność live streamingu rośnie z roku na rok. Dziś nikogo już nie dziwi fakt, że transmisja popularnych wydarzeń sportowych czy koncertów odbywa się odpłatnie przez Internet. Z dużo większą łatwością angażujemy się...

Artykuł sponsorowany

Czy COVID-19 może powodować kurczenie się mózgu ?

Zanik mózgu odnosi się do utraty tkanek mózgowych, w tym neuronów i połączeń między nimi. "Kurczenie się mózgu" również wchodzi w zakres atrofii mózgu. Może dotyczyć całego mózgu lub tylko niektórych jego...

Reklama