Rzeszów - Niedziela, 20.04.2025
Reklama

Przed czym uchroni nas polisa mieszkaniowa?

Dodano:

Polisa mieszkaniowa to ubezpieczenie dobrowolne, wybierane w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości jest zainteresowany tym, by zapewnić sobie alternatywę w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Gdy dojdzie do częściowego lub całkowitego zniszczenia nieruchomości, polisa jest świetnym źródłem sfinansowania napraw.
 
Tego rodzaju ochrona jest bardzo korzystna i przydatna. Pozwala uchronić się przed finansowymi skutkami różnorodnych nieszczęśliwych zdarzeń, na które tak naprawdę ubezpieczony właściciel nie ma wpływu.  Podobnie wygląda sprawa jeżeli chodzi o ubezpieczenie domu w budowie (www.ubezpieczeniemieszkania.pl). Podobny jest tu zakres ryzyk, jak również funkcjonowanie całej ochrony ubezpieczeniowej.
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej to z jednej strony przedmioty, które są objęte ubezpieczeniem, a z drugiej strony ryzyka, które bierze na siebie firma ubezpieczeniowa.
 
Przedmioty objęte ochroną można podzielić zasadniczo na dwie grupy. Pierwsza z nich, która objęta jest ochroną podstawową, to mury i stałe elementy. Natomiast druga grupa, to ogólnie mówiąc ruchomości domowe. Można je ubezpieczyć w ramach różnorodnych rozszerzeń. Ruchomości dzielą się też na mniejsze podgrupy. Ma to głównie znaczenie w celu ustalenia odpowiedniej wysokości sumy ubezpieczenia dla poszczególnych grup.
 
Jeżeli zaś chodzi o ryzyka ubezpieczeniowe, to najogólniej mówiąc, są to różnorodne zdarzenia losowe lub spowodowane przez osoby trzecie, które powodują, że nieruchomość ulega zniszczeniu.
 
Ryzyka ubezpieczeniowe spowodowane przez działanie sił natury
 
Ryzyka ubezpieczeniowe, które spowodowane są przez działanie sił natury, to wszystkie te, do których powstania nie przyłożyła ręki żadna osoba trzecia. Dzielą się one na ryzyka podstawowe, za które firma ponosi odpowiedzialność w ramach ochrony podstawowej, oraz ryzyka dodatkowe.
 
Zasadniczo, w ramach ryzyk podstawowych znaleźć można pożar, zalanie i od kilku do kulkunastu innych zdarzeń losowych. Niektóre firmy dołączają tu również przepięcie. Nie jest to jednak standardowo ujęte w ochronie podstawowej.
 
Reklama
Ryzyka dodatkowe to wszystkie te, które można dodatkowo ująć w ochronie ubezpieczeniowej. One również dzielą się na dwie grupy:
  • ryzyka nazwane;
  • ryzyka nienazwane.
 
Decydując się na ubezpieczenie w ramach ryzyk nazwanych, ubezpieczony może wybrać, jaki zakres ochrony go interesuje. I tak znajdują się tutaj następujące zdarzenia (poza pożarem i zalaniem):
  • przepięcie;
  • zalanie wodami opadowymi;
  • zalanie wodami gruntowymi;
  • zalanie przez wody występujące z naturalnych granic (powódź);
  • uderzenie pioruna;
  • intensywne opady deszczu;
  • wichury i silne wiatry.
 
Przeglądając dowolne ubezpieczenie mieszkania online na www.ubezpieczeniemieszkania.pl można zauważyć, że lista nie zawsze jest tak bogata. Dzieje się tak dlatego, że każda firma ubezpieczeniowa indywidualnie decyduje, jakie zdarzenia chce objąć swoją odpowiedzialnością.
 
Decydując się natomiast na ubezpieczenie na wypadek ryzyk nienazwanych, zyskuje się zdecydowanie większą, szerszą ochronę. Jest to tak zwana formuła All Risk, która działa zawsze, gdy do zdarzenia dojdzie bez winy samego ubezpieczonego. W ramach ubezpieczenia na wypadek ryzyk nienazwanych, każde nieszczęśliwe zdarzenie skutkuje wypłatą odszkodowania, chyba że ubezpieczyciel wykaże, że była to ewidentna wina ubezpieczonego.
 
Ryzyka związane z działaniem osób trzecich
 
Jest też grupa ryzyk, które wiążą się z działaniem osób trzecich. Tu gama zdarzeń jest znacznie mniejsza. Działania te muszą być spowodowane przez osoby, które nie zamieszkują razem z ubezpieczonym w jednym gospodarstwie domowym. W przeciwnym razie, firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania.
 
Zniszczenia muszą być więc wyrządzone przez osoby całkowicie niespokrewnione i niezwiązane z ubezpieczonym.
 
W ramach ryzyk, które objęte są ochroną ubezpieczeniową, a zależne są od działania osób trzecich, firmy ubezpieczeniowe wymieniają najczęściej:
 
  • kradzież z włamaniem;
  • dewastację;
  • wandalizm.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Kontener budowlany – do czego służy?

Kontenery budowlane to dziś stały element krajobrazu większości inwestycji w Polsce – od niewielkich prywatnych placów budowy po duże realizacje deweloperskie. Ich funkcjonalność, mobilność i możliwość szybkiej adaptacji sprawiają, że doskonale sprawdzają...

Artykuł sponsorowany

Praca w Niemczech: Liczne korzyści dla wykwalifikowanych pracowników zagranicznych

Niemcy, wiodący kraj przemysłowy, oferują wykwalifikowanym pracownikom z zagranicy dynamiczny rynek pracy, oferujący różnorodne możliwości.

Artykuł sponsorowany

Rozliczanie dotacji unijnych – jak skutecznie zarządzać funduszami i realizacją projektu

Rozliczanie dotacji unijnych to jeden z kluczowych etapów realizacji projektu współfinansowanego ze środków UE. Staranność, terminowość i zgodność z wytycznymi to podstawowe warunki, jakie musi spełnić beneficjent, by skutecznie zakończyć przedsięwzięcie i...

Artykuł sponsorowany

Jak wybrać ekspres do kawy? Najważniejsze wskazówki

Ekspres do kawy powinien być dostosowany do waszych potrzeb i upodobań. Dotyczy to zarówno zwykłych użytkowników, po prostu ceniących sobie aromatyczny napar na dobry początek dnia, jak i prawdziwych koneserów, którzy chcą...

Artykuł sponsorowany

Holenderski rynek pracy dla Polaków – jakie branże rekrutują najczęściej?

Dla wielu osób, które szukają pracy za granicą, jednym z najbardziej oczywistych kierunków jest Holandia. Nie chodzi jednak tylko o klimat i kulturę, ale przede wszystkim o realną możliwość zarobku w uczciwych...

Artykuł sponsorowany

Olej z czarnuszki w codziennej diecie – czy warto go stosować?

Zbilansowana i pełnowartościowa dieta to klucz do utrzymania dobrego zdrowia i ogólnej sprawności organizmu. Na Twoim talerzu powinny pojawiać się produkty niskoprzetworzone, bogate w najważniejsze mikro- i makroskładniki, dzięki którym dajesz sobie...

Artykuł sponsorowany

Dieta bezglutenowa - konieczność czy moda?

W ostatnich latach dieta bezglutenowa zyskała ogromną popularność, stając się jednym z najczęściej wybieranych sposobów żywienia. Dla jednych jest medyczną koniecznością, dla innych świadomym wyborem stylu życia. Czy jednak eliminacja glutenu z...

Reklama