Rzeszów - Czwartek, 23.01.2025
Reklama

Przed czym uchroni nas polisa mieszkaniowa?

Dodano:

Polisa mieszkaniowa to ubezpieczenie dobrowolne, wybierane w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości jest zainteresowany tym, by zapewnić sobie alternatywę w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Gdy dojdzie do częściowego lub całkowitego zniszczenia nieruchomości, polisa jest świetnym źródłem sfinansowania napraw.
 
Tego rodzaju ochrona jest bardzo korzystna i przydatna. Pozwala uchronić się przed finansowymi skutkami różnorodnych nieszczęśliwych zdarzeń, na które tak naprawdę ubezpieczony właściciel nie ma wpływu.  Podobnie wygląda sprawa jeżeli chodzi o ubezpieczenie domu w budowie (www.ubezpieczeniemieszkania.pl). Podobny jest tu zakres ryzyk, jak również funkcjonowanie całej ochrony ubezpieczeniowej.
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej to z jednej strony przedmioty, które są objęte ubezpieczeniem, a z drugiej strony ryzyka, które bierze na siebie firma ubezpieczeniowa.
 
Przedmioty objęte ochroną można podzielić zasadniczo na dwie grupy. Pierwsza z nich, która objęta jest ochroną podstawową, to mury i stałe elementy. Natomiast druga grupa, to ogólnie mówiąc ruchomości domowe. Można je ubezpieczyć w ramach różnorodnych rozszerzeń. Ruchomości dzielą się też na mniejsze podgrupy. Ma to głównie znaczenie w celu ustalenia odpowiedniej wysokości sumy ubezpieczenia dla poszczególnych grup.
 
Jeżeli zaś chodzi o ryzyka ubezpieczeniowe, to najogólniej mówiąc, są to różnorodne zdarzenia losowe lub spowodowane przez osoby trzecie, które powodują, że nieruchomość ulega zniszczeniu.
 
Ryzyka ubezpieczeniowe spowodowane przez działanie sił natury
 
Ryzyka ubezpieczeniowe, które spowodowane są przez działanie sił natury, to wszystkie te, do których powstania nie przyłożyła ręki żadna osoba trzecia. Dzielą się one na ryzyka podstawowe, za które firma ponosi odpowiedzialność w ramach ochrony podstawowej, oraz ryzyka dodatkowe.
 
Zasadniczo, w ramach ryzyk podstawowych znaleźć można pożar, zalanie i od kilku do kulkunastu innych zdarzeń losowych. Niektóre firmy dołączają tu również przepięcie. Nie jest to jednak standardowo ujęte w ochronie podstawowej.
 
Reklama
Ryzyka dodatkowe to wszystkie te, które można dodatkowo ująć w ochronie ubezpieczeniowej. One również dzielą się na dwie grupy:
  • ryzyka nazwane;
  • ryzyka nienazwane.
 
Decydując się na ubezpieczenie w ramach ryzyk nazwanych, ubezpieczony może wybrać, jaki zakres ochrony go interesuje. I tak znajdują się tutaj następujące zdarzenia (poza pożarem i zalaniem):
  • przepięcie;
  • zalanie wodami opadowymi;
  • zalanie wodami gruntowymi;
  • zalanie przez wody występujące z naturalnych granic (powódź);
  • uderzenie pioruna;
  • intensywne opady deszczu;
  • wichury i silne wiatry.
 
Przeglądając dowolne ubezpieczenie mieszkania online na www.ubezpieczeniemieszkania.pl można zauważyć, że lista nie zawsze jest tak bogata. Dzieje się tak dlatego, że każda firma ubezpieczeniowa indywidualnie decyduje, jakie zdarzenia chce objąć swoją odpowiedzialnością.
 
Decydując się natomiast na ubezpieczenie na wypadek ryzyk nienazwanych, zyskuje się zdecydowanie większą, szerszą ochronę. Jest to tak zwana formuła All Risk, która działa zawsze, gdy do zdarzenia dojdzie bez winy samego ubezpieczonego. W ramach ubezpieczenia na wypadek ryzyk nienazwanych, każde nieszczęśliwe zdarzenie skutkuje wypłatą odszkodowania, chyba że ubezpieczyciel wykaże, że była to ewidentna wina ubezpieczonego.
 
Ryzyka związane z działaniem osób trzecich
 
Jest też grupa ryzyk, które wiążą się z działaniem osób trzecich. Tu gama zdarzeń jest znacznie mniejsza. Działania te muszą być spowodowane przez osoby, które nie zamieszkują razem z ubezpieczonym w jednym gospodarstwie domowym. W przeciwnym razie, firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania.
 
Zniszczenia muszą być więc wyrządzone przez osoby całkowicie niespokrewnione i niezwiązane z ubezpieczonym.
 
W ramach ryzyk, które objęte są ochroną ubezpieczeniową, a zależne są od działania osób trzecich, firmy ubezpieczeniowe wymieniają najczęściej:
 
  • kradzież z włamaniem;
  • dewastację;
  • wandalizm.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Zmęczony po całym dniu? Sprawdź, jak fotel masujący może odmienić Twój relaks!

Wyobraź sobie, że wracasz do domu po ciężkim dniu. Siadasz w fotelu, a przemyślane ruchy ramion masujących zaczynają rozluźniać napięte mięśnie. W końcu możesz odetchnąć i znaleźć chwilę dla siebie. Brzmi dobrze,...

Artykuł sponsorowany

Jak uniknąć typowych oszustw na rynku samochodów używanych

Każdego dnia portale ogłoszeniowe z używanymi samochodami pękają w szwach. W ten sposób można przecież nie tylko sporo zaoszczędzić, ale i trafić naprawdę świetnej jakości auto, które służyć nam będzie przez kolejne...

Artykuł sponsorowany

Delegacja zagraniczna. Jak się do niej przygotować?

Delegacja zagraniczna to doskonała okazja do rozwoju zawodowego, nawiązania międzynarodowych kontaktów i zdobycia nowych doświadczeń. Aby przebiegła pomyślnie, warto się do niej odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jak bez stresu zorganizować zagraniczny wyjazd...

Artykuł sponsorowany

Znaczenie promocji w strategii marketingowej

Promocje odgrywają kluczową rolę w strategii marketingowej każdej firmy, pomagając przyciągnąć nowych klientów i budować lojalność tych obecnych. Odpowiednio zaplanowane kampanie promocyjne mogą skutecznie zwiększyć rozpoznawalność marki, sprzedaż i zaangażowanie odbiorców. Sprawdź,...

Artykuł sponsorowany

Jak efektywnie zarządzać projektami graficznymi w firmie?

Poznaj skuteczne metody zarządzania projektami graficznymi. Dowiedz się, jak organizować pracę zespołu i radzić sobie z wyzwaniami w realizacji projektów.

Artykuł sponsorowany

Nie wiesz, kto do Ciebie dzwonił? Zobacz, jak to szybko sprawdzić!

Powiadomienia o nieodebranych połączeniach telefonicznych często generują mnóstwo pytań. Wątpliwości pojawiają się wtedy, kiedy konkrety numer nagminnie próbuje się z Tobą skontaktować. Nie udało Ci się odebrać połączenia i kompletnie nie wiesz,...

Artykuł sponsorowany

Karty kryptowalutowe – Czym są i dlaczego warto wybrać kartę Trustee Plus?

Karty kryptowalutowe rewolucjonizują sposób, w jaki korzystamy z cyfrowych aktywów w codziennym życiu. Pozwalają na płatności w kryptowalutach równie łatwo, jak w tradycyjnych walutach. W tym artykule wyjaśnimy, czym są karty kryptowalutowe,...

Artykuł sponsorowany

Wiatrówki PCP - zalety i wady, wybór odpowiedniego modelu

Wiatrówki PCP (Pre-Charged Pneumatic) to jeden z najpopularniejszych typów broni pneumatycznej, który zdobył uznanie zarówno wśród amatorów strzelectwa, jak i profesjonalistów. Dzięki zaawansowanej technologii, wiatrówki PCP oferują wyjątkową precyzję, moc oraz komfort...

Reklama