Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Kierowca peugeota zjechał z drogi i uderzył w drzewa. Zginął na miejscu

Do tragicznego wypadku doszło wczoraj w Cmolasie w powiecie kolbuszowskim. 33-letni mężczyzna kierujący peugeotem, z niewiadomych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w drzewa. Zginął na miejscu.

Podkarpacie

Chciał poczuć się jak w grze. Uciekając przed policją, łamał przepisy i uszkodził 2 radiowozy

PODKARPACIE. 30-letniemu kierowcy audi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Alert IMGW! Silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanym, silnym wiatrem w 18 powiatach województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Alert IMGW. Może być ślisko na drogach i chodnikach

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia Podkarpacia w związku z prognozowanym oblodzeniem. Alert dotyczy wszystkich powiatów.

Podkarpacie

Wypadek w Cmolasie. Ranne trzy osoby, w tym 5-letnie dziecko

PODKARPACIE. Na drodze powiatowej relacji Cmolas-Mechowiec doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wypadku ranni zostali kierowcy obu pojazdów oraz 5-letnie dziecko.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Sanoku. Nie żyje 85-letni kierowca jaguara

SANOK. W Sanoku doszło do zderzenia trzech pojazdów. W wypadku zginął 85-letni kierowca jaguara. W miejscu zdarzenia występowały utrudnienia w ruchu.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Widełce. 35-latek z powiatu rzeszowskiego zginął na miejscu

PODKARPACIE. 35-letni kierowca volkswagena, z nieustalonych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w wiadukt kolejowy. Mężczyzna zginął na miejscu.

Podkarpacie

Najlepsze atrakcje turystyczne Podkarpacia na aukcji WOŚP

PODKARPACIE. Tegoroczni laureaci ogólnopolskiego konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe oraz Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła - znaleźli się wśród aukcji WOŚP promowanych przez samego Jurka Owsiaka.

Reklama