Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Polskie nazwy miast na znakach drogowych

Dodano:

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA
PODKARPACIE. Obok polskich nazw zagranicznych miast na znakach drogowych znajdą się także ich odpowiedniki zapisane w oryginalnej formie.

Wczoraj na Podkarpaciu rozpoczęto realizację zapisów nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach -  nazwy zagranicznych miast na znakach drogowych będą zapisywane także po polsku.

„Powinniśmy pamiętać, że nazwy miejscowości w krajach sąsiednich mają często również polskie brzmienie. Dzięki przygotowanej przez nas zmianie w prawie pojawią się one wreszcie na drogowskazach przy naszych drogach.  Wprowadzanie nowego oznakowania rozpoczynamy od podkarpackiego odcinka  autostrady A4” – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na Podkarpaciu zmiany zostaną wprowadzone na 94 znakach drogowych ustawionych przy autostradzie A4 i drogach krajowych: DK19, DK94. Łączny koszt wprowadzenia zmian to ok. 200 tys. zł, z czego połowa to koszt zmian w oznakowaniu podkarpackiego odcinka autostrady A4. W pierwszej kolejności nowe oznakowanie będzie wdrażane na autostradzie A4, co planowane jest w terminie do 1 listopada 2019 roku.

Będzie to realizowane na zasadzie wklejek, a więc bez wymiany tablic, a jedynie zastępując obecnie funkcjonujące nazwy miejscowości nowymi, pisanymi w języku polskim na już istniejących znakach. Dostosowanie znaków drogowych do nowych wymagań będzie następowało stopniowo, przy uwzględnieniu ich bieżącego utrzymania i zmieniającej się sieci dróg. GDDKiA planuje zrealizować wymianę oznakowania na całej zarządzanej sieci dróg do końca 2020 roku. Rozporządzenie daje czas na wprowadzenie zmian do 31 grudnia 2028 r.
Reklama
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 13 maja br., nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane na znakach drogowych w języku polskim i w języku oryginalnym. Obie nazwy będą zapisywane w jednym wierszu - w pierwszej kolejności po polsku, a następnie w oryginale, w nawiasie. Będzie to duże ułatwienie dla osób, które nie znają pisowni nazw zagranicznych miast w języku państwa, na terenie którego są położone.

Jeżeli natomiast nazwa w języku oryginalnym ma tożsamą pisownię z nazwą po polsku, albo gdy nazwa w języku oryginalnym nie ma odpowiednika w języku polskim, umieszcza się tylko nazwę w języku oryginalnym i nie stosuje się nawiasu. Na znaku, z prawej strony nazwy miasta w sąsiednim państwie, podawany będzie również znak oznaczający to państwo w ruchu międzynarodowym, np. Lwów (Lviv) UA oraz Wilno (Vilnius) LT.

Przepisy zmienionego rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach weszły w życie 28 maja 2019 r.

Źródło: GDDKiA
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Via Carpatia

Wybrano wykonawcę odcinka S19 Jawornik – Lutcza

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 Jawornik - Lutcza. Wybrano ofertę konsorcjum Gülermak i Budimex za kwotę ponad 1,9 mld zł. - Przy...

Podkarpacie

Poranne burze i ulewy na Podkarpaciu, blisko 100 akcji strażaków. Nowe alerty IMGW

PODKARPACIE. Od rana podkarpaccy strażacy podjęli blisko 100 interwencji w związku z burzami i silnymi opadami deszczu jakie przeszły nad regionem. Na szczęście nikt nie został ranny. IMGW zapowiada na dzisiaj kolejne...

Podkarpacie

Ostrzeżenie II stopnia przed burzami na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z burzami, jakie spodziewane są na terenie Podkarpacia.

Podkarpacie

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan...

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Baryczy. Zginęło dwóch mężczyzn

PODKARPACIE. W miejscowości Barycz w powiecie brzozowskim wywrócił się samochód, którym podróżowało dwóch mężczyzn. Obydwaj ponieśli śmierć.

Podkarpacie

Nietrzeźwa dróżniczka na dyżurze. Miała ponad 2 promile

STALOWA WOLA. 25-letnia pracownica kolei, która pełniła dyżur na jednym ze strzeżonych przejazdów kolejowych w Stalowej Woli, została zatrzymana przez policję. Kobieta była nietrzeźwa. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Grozi...

Reklama