Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Na Podkarpaciu powstanie farma fotowoltaiczna. W Krynicy podpisano list intencyjny

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. PGE podpisała z Polskimi Kolejami Państwowymi list intencyjny w sprawie utworzenia farm fotowoltaicznych. Inwestycje zostaną zrealizowane na terenach należących do PKP S.A. Plany obejmują również nieruchomości na Podkarpaciu.

List intencyjny podpisano w trakcie trwania Forum Ekonomicznego w Krynicy. PGE chce wytypować spośród gruntów PKP S.A., która dysponuję ok. 100 tys. ha terenów, działki odpowiednie pod budowę farm fotowoltaicznych. Wstępnie wyselekcjonowano grunty leżące na terenie województwa śląskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Co ważne, PKP S.A. zadeklarowała też zainteresowanie zakupem energii elektrycznej wyprodukowanej przez realizowane w ramach porozumienia instalacje PV.

„Grupa PGE jest liderem segmentu odnawialnych źródeł energii w Polsce. Mamy największy udział w hydroenergetyce i energetyce wiatrowej. Zainicjowana dzisiaj współpraca z PKP jest kolejnym krokiem, by zbudować podobną pozycję również w branży fotowoltaicznej. Dzięki takim inwestycjom zwiększamy udział bezemisyjnych źródeł energii w naszym kraju i przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki” – mówi podczas podpisania listu intencyjnego Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W najbliższych miesiącach zespół projektowy złożony z ekspertów PKP i PGE dokona pełnego przeglądu gruntów i wytypuje najlepsze spośród nich pod inwestycje. Sygnatariusze listu zakładają, że umowa na realizację pierwszego takiego projektu zostanie podpisana nie później niż w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Reklama
„Podpisany list intencyjny pokazuje, że staramy się wykorzystać olbrzymi potencjał naszych nieruchomości na różne możliwe sposoby. Elektrownie fotowoltaiczne to kolejne, po Innowacyjnych Dworcach Systemowych i stacjach ładowania samochodów elektrycznych, przedsięwzięcie, którego głównym założeniem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii. Działania ukierunkowane na ochronę środowiska naturalnego są istotnym punktem w strategii Polskich Kolei Państwowych” – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Warto wspomnieć, że przedsięwzięcie realizowane z PKP S.A. wpisuje się w Program PV Grupy PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Podobne porozumienia PGE Energia Odnawialna podpisała już m.in. z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”. Inwestycja o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh powstanie na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych w świętokrzyskim Osieku. Według planów elektrownia, wyposażona w ok. 16 tys. paneli fotowoltaicznych, rozpocznie działalność w połowie 2022 r.

„Przewidujemy udział projektów fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym lub w ramach umowy corporate Power Purchase Agreements (PPA). Umożliwi to Polskim Kolejom Państwowym dokonywanie zakupów zielonej energii bezpośrednio z realizowanych inwestycji” – dodaje Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.
 
 

Źródło: Polskie Koleje Państwowe
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Zmiana organizacji ruchu przy obwodnicy Sanoka

SANOK. Zmiany w organizacji ruchu potrwają ok. 1 miesiąca.

Podkarpacie

75 rocznica utworzenia Muzeum–Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W trakcie uroczystości dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Glori Artis".

Podkarpacie

Jarosławska grupa „Speed” nie próżnuje. W samym październiku przyznali 228 mandatów

JAROSŁAW. Jarosławscy policjanci wchodzący w skład grupy „Speed” pełnią służbę na terenie całego powiatu.

Podkarpacie

Już 201 przypadków zatrucia pokarmowego w Sanoku

SANOK. W sanockim szpitalu notuje się coraz więcej przypadków zarażeń pałeczkami salmonelli. 

Podkarpacie

Pobił i podpalił kobietę. Powód: 35-latka miała mu ukraść pieniądze

MIELEC. Dzień wcześniej kobieta spożywając alkohol z 29-latkiem, miała mu ukraść pieniądze.

Podkarpacie

Otwarto w pełni skomputeryzowaną bibliotekę. Inwestycja kosztowała blisko 23 mln zł

MIELEC. Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski i reprezentujący marszałka Wojciech Magnowski dokonali symbolicznego otwarcia nowoczesnej biblioteki w Mielcu.

Reklama