Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

75 rocznica utworzenia Muzeum–Zamku w Łańcucie

Dodano:

fot. Muzeum–Zamku w Łańcucie
fot. Muzeum–Zamku w Łańcucie
ŁAŃCUT. Podczas obchodów 75. rocznicy utworzenia Muzeum–Zamku w Łańcucie wręczono medale, wysłuchano kameralnego koncertu oraz otwarto nową wystawę zatytułowaną „Łańcuciana ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego.

W trakcie trwania uroczystości z okazji 75. rocznicy Muzeum-Zamek w Łańcucie otrzymało Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Również Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, natomiast zastępca dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie Grażyna Ulma otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z bogatą historią rezydencji oraz wysłuchali uroczystego kameralnego koncertu w wykonaniu Piotra Lasockiego (skrzypce oraz słowo o muzyce), Tomasza Strahla (wiolonczela), Marty Gębskiej (skrzypce), Agnieszki Przemyk-Bryły (fortepian), Grzegorz Skrobiński (fortepian).

W ramach inauguracji obchodów 75-lecia utworzenia łańcuckiego Muzeum miało miejsce otwarcie wystawy „Łańcuciana ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego”, na której zgromadzono część historycznych dzieł ze zbiorów rezydencji Potockich, ewakuowanych z Łańcuta w 1944 r.

Kolekcja w postaci obiektów sztuki oraz rodowego łańcuckiego archiwum w 1944 r. trafiła do Wiednia i Księstwa Liechtenstein. Następnie dzieła ewakuowane przez IV ordynata Alfreda Antoniego Potockiego znalazły się we Francji, później w Peru, we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie  zostały zakupione do zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego.
Reklama
Wraz z jednym portretem i kilkoma miniaturami łańcuckimi zakupionymi wcześniej w Paryżu przez Macieja Radziwiłła, zaprezentowane zostaną na wystawie w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Pośród wystawionych na niej obiektów z historycznych łańcuckich zbiorów Potockich znajdują się przede wszystkim portrety rodzinne właścicieli Łańcuta – Potockich, Radziwiłłów, Castellanów, Rzewuskich i Czartoryskich.

Publiczność będzie mogła również obejrzeć łańcuckie portrety i pamiątki królewskie. Są to cztery wizerunki polskich władców – stanowiące do siebie pendant Henryka III Walezego i Stefana I Batorego, także stanowiące parę, wizerunki Jana III Sobieskiego oraz żony tegoż królowej Marii Kazimiery a także nożyczki, jakie należały do królowej Francji Marii Leszczyńskiej, kuzynki Potockich. Niezwykłą królewską, łańcucką „pamiątką” jest obraz Św. Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem, związany z wiedeńską wyprawą Jana III.

Wystawie towarzyszy katalog pióra Aldony Cholewianki-Kruszyńskiej, kuratora wystawy. Jest on kolejnym, piątym już tomem Biblioteki dawnej Ordynacji Łańcuckiej nakładem, której Muzeum-Zamek w Łańcucie ogłasza publikacje omawiające zbiory oraz dzieje rezydencji i ordynacji łańcuckiej. Katalog poprzedzają wstępy Wita K. Wojtowicza, Dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Macieja Radziwiłła z Fundacji Trzy Trąby. Wydanie tego najnowszego tomu noszącego ten sam tytuł co wystawa Łańcuciana ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego sfinansowała Fundacja Książąt Czartoryskich.

Źródło: Muzeum–Zamku w Łańcucie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Bieździadce. Zginęły dwie osoby

PODKARPACIE. Na odcinku drogi powiatowej w miejscowości Bieździadka (powiat jasielski) samochód osobowy potrącił dwie piesze. Kobiety zginęły na miejscu.

Podkarpacie

Szybsza podróż koleją z Rzeszowa w stronę Bieszczad. Inwestycja PKP za ponad 240 mln zł

PODKARPACIE. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę łącznicy kolejowej Jedlicze – Szebnie. Inwestycja za ponad 240 mln zł netto zapewni lepsze możliwości podróży z Rzeszowa w stronę Krosna i...

Podkarpacie

Kto wybuduje obwodnicę Brzostku i Kołaczyc? Rusza przetarg

PODKARPACIE. W tym tygodniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ma zostać opublikowane ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73. To czwarta inwestycja z Programu budowy...

Podkarpacie

Kradzież figurki małej skrzypaczki w centrum Łańcuta. Sprawcy zatrzymani

ŁAŃCUT. Dwóch mężczyzn ukradło figurkę „Viola” sprzed budynku Centrum Informacji Turystycznej w Łańcucie. Policjantom udało się złapać sprawców i odzyskać posążek Mężczyźni usłyszeli zarzuty. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Humniskach. Nie żyje 50-letnia kobieta

PODKARPACIE. 50-letnia piesza została potrącona przez volkswagena, podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. W wyniku odniesionych obrażeń, kobieta zmarła w szpitalu.

Podkarpacie

To będzie największy most na Podkarpaciu. Podpisano akt erekcyjny

STALOWA WOLA. 13 listopada odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego, wmurowanie kamienia węgielnego oraz poświęcenie największego mostu na Podkarpaciu. Powstaje on na rzece San w Stalowej Woli.

Podkarpacie

Podpisano umowę na budowę ostatniego odcinka S19 na Podkarpaciu

PODKARPACIE. 13 listopada 2024 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z konsorcjum firm Budimex i Gülermak (lider konsorcjum) na budowę 5,2-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Jarownik - Lutcza. W...

Reklama