Rzeszów - Środa, 02.04.2025
Reklama

75 rocznica utworzenia Muzeum–Zamku w Łańcucie

Dodano:

fot. Muzeum–Zamku w Łańcucie
fot. Muzeum–Zamku w Łańcucie
ŁAŃCUT. Podczas obchodów 75. rocznicy utworzenia Muzeum–Zamku w Łańcucie wręczono medale, wysłuchano kameralnego koncertu oraz otwarto nową wystawę zatytułowaną „Łańcuciana ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego.

W trakcie trwania uroczystości z okazji 75. rocznicy Muzeum-Zamek w Łańcucie otrzymało Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Również Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, natomiast zastępca dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie Grażyna Ulma otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z bogatą historią rezydencji oraz wysłuchali uroczystego kameralnego koncertu w wykonaniu Piotra Lasockiego (skrzypce oraz słowo o muzyce), Tomasza Strahla (wiolonczela), Marty Gębskiej (skrzypce), Agnieszki Przemyk-Bryły (fortepian), Grzegorz Skrobiński (fortepian).

W ramach inauguracji obchodów 75-lecia utworzenia łańcuckiego Muzeum miało miejsce otwarcie wystawy „Łańcuciana ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego”, na której zgromadzono część historycznych dzieł ze zbiorów rezydencji Potockich, ewakuowanych z Łańcuta w 1944 r.

Kolekcja w postaci obiektów sztuki oraz rodowego łańcuckiego archiwum w 1944 r. trafiła do Wiednia i Księstwa Liechtenstein. Następnie dzieła ewakuowane przez IV ordynata Alfreda Antoniego Potockiego znalazły się we Francji, później w Peru, we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie  zostały zakupione do zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego.
Reklama
Wraz z jednym portretem i kilkoma miniaturami łańcuckimi zakupionymi wcześniej w Paryżu przez Macieja Radziwiłła, zaprezentowane zostaną na wystawie w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Pośród wystawionych na niej obiektów z historycznych łańcuckich zbiorów Potockich znajdują się przede wszystkim portrety rodzinne właścicieli Łańcuta – Potockich, Radziwiłłów, Castellanów, Rzewuskich i Czartoryskich.

Publiczność będzie mogła również obejrzeć łańcuckie portrety i pamiątki królewskie. Są to cztery wizerunki polskich władców – stanowiące do siebie pendant Henryka III Walezego i Stefana I Batorego, także stanowiące parę, wizerunki Jana III Sobieskiego oraz żony tegoż królowej Marii Kazimiery a także nożyczki, jakie należały do królowej Francji Marii Leszczyńskiej, kuzynki Potockich. Niezwykłą królewską, łańcucką „pamiątką” jest obraz Św. Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem, związany z wiedeńską wyprawą Jana III.

Wystawie towarzyszy katalog pióra Aldony Cholewianki-Kruszyńskiej, kuratora wystawy. Jest on kolejnym, piątym już tomem Biblioteki dawnej Ordynacji Łańcuckiej nakładem, której Muzeum-Zamek w Łańcucie ogłasza publikacje omawiające zbiory oraz dzieje rezydencji i ordynacji łańcuckiej. Katalog poprzedzają wstępy Wita K. Wojtowicza, Dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Macieja Radziwiłła z Fundacji Trzy Trąby. Wydanie tego najnowszego tomu noszącego ten sam tytuł co wystawa Łańcuciana ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby i Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego sfinansowała Fundacja Książąt Czartoryskich.

Źródło: Muzeum–Zamku w Łańcucie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nowa konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii

PODKARPACIE. Dr Anna Juza została powołana na 5-letnią kadencję, na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie diabetol.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Bieszczadach. Nie żyje 56-letni mężczyzna, dwie osoby ranne

PODKARPACIE. 56-mężczyzna kierujący samochodem terenowym, wypadł z drogi leśnej i dachował. Niestety, zginął na miejscu. Pojazdem podróżowało jeszcze dwie osoby, które zostały przewiezione do szpitala.

Podkarpacie

Wypadek autokaru z turystami w Makowej

PODKARPACIE. Autokar z około 40 pasażerami wjechał do rowu i przewrócił się na bok. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Podkarpacie

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W dniach od 3 do 13 kwietnia 2025 r. na terenie województwa podkarpackiego odbędzie się wiosenna akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w m. Golcowa. Ciągnik przygniótł 68-letniego mężczyznę

PODKARPACIE. Dziś przed południem w miejscowości Golcowa, 68-letni mężczyzna został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. Niestety, pomimo interwencji służb ratunkowych, jego życia nie udało się uratować.

Podkarpacie

Trwa rozbudowa 32-kilometrowego odcinka drogi od Nowej Dęby do Niska

PODKARPACIE. 17 marca br. odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 872 na odcinku od skrzyżowania z DK 9 w Nowej Dębie do skrzyżowania z DK 77 w Nisku.

Podkarpacie

Ważny krok w kierunku budowy II etapu obwodnicy Sanoka

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła do wojewody podkarpackiego wniosek o wydanie decyzji ZRID budowy II etapu obwodnicy Sanoka. Przedłużenie obwodnicy Sanoka zakłada budowę około 3-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr...

Podkarpacie

Nowi konsultanci wojewódzcy w ochronie zdrowia

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul powołała na 5-letnią kadencję nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia.

Reklama