Rzeszów - Piątek, 22.11.2024
Reklama

Otwarto w pełni skomputeryzowaną bibliotekę. Inwestycja kosztowała blisko 23 mln zł

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
MIELEC. Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski i reprezentujący marszałka Wojciech Magnowski dokonali symbolicznego otwarcia nowoczesnej biblioteki w Mielcu. Modernizacja mieleckiej biblioteki kosztowała łącznie z wyposażeniem blisko 23 mln.

Inwestorem był samorząd miasta. Budowę budynku przy ul. Kusocińskiego rozpoczęto jeszcze za czasów śp. prezydenta Daniela Kozdęby. Wcześniej długie lata o budowę nowego gmachu dla mieleckich księgozbiorów zabiegał ówczesny dyrektor Samorządowego Centrum Kultury Jacek Tejchma.

Modernizacja polegała na budowie zupełnie nowej bryły z większą liczbą pomieszczeń i nowoczesnym wyposażeniem dzięki, któremu m.in. książkę będzie można zwrócić o każdej porze nie tylko dnia ale i nocy.

„Bardzo się cieszę, że otwieramy obiekt dla czytelników na miarę XXI wieku. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy jego powstaniu” - powiedział prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Modernizacja mieleckiej biblioteki kosztowała łącznie z wyposażeniem blisko 23 mln z czego dofinansowanie w ramach RPO to prawie 6 mln. Biblioteka funkcjonowała w mieleckim domu kultury od 1953 roku jako zakładowa, natomiast dokładnie w tym  miejscu od 1974. W 1986 roku nadano jej imię Janusza Miessnera. Od 1992 roku przejął ją samorząd miasta. Stan budynku, o którym mielczanie mówili "żółta biblioteka" był od kilkunastu lat fatalny, stąd decyzja o jego generalnej przebudowie.

W nowym obiekcie wszystkie procesy biblioteczne będą w pełni skomputeryzowane. Oznacza to, że obsługa wypożyczalni odbywać się będzie przy pomocy karty bibliotecznej, a pożyczane książki rejestrowane będą na osobistym koncie bibliotecznym czytelnika. Katalogi dostępne będą on-line. Do dyspozycji przez 24 godziny na dobę czynna będzie tzw. wrzutnia na książki, dzięki której posiadacze kart bibliotecznych będą mogli zwrócić książki o każdej porze, także poza godzinami pracy biblioteki.
Reklama
W odnowionej siedzibie na parterze pojawi się przestrzeń wystawiennicza. Obok wystaw bibliotecznych będą  tam mogli prezentować swoje prace mieleccy twórcy. Galeria posłuży też do prezentacji prac dzieci i młodzieży. Na parterze zlokalizowano także wypożyczalnię literatury pięknej, która połączona jest z działem wydawnictw popularno-naukowych. Część księgozbioru dla dorosłych znajduje się na I piętrze.

Na parterze obok galerii otworzył swoje podwoje nowy dział: Centrum Wiedzy o Mielcu i Regionie, gdzie dostępne będą materiały związane z historią i współczesnością naszego regionu. Na pierwszym piętrze znalazła swoje miejsce sala audiowizualna, której do tej pory nie było w przestrzeni mieleckiej biblioteki. Sala mieszcząca 50 osób w pełni wyposażona została w sprzęt audio i daje możliwości organizowania kameralnych spotkań autorskich, konkursów recytatorskich i innych akcji charakterystycznych dla działalności biblioteki.

Na poziomie I ulokowano także księgozbiór dla najmłodszych czytelników. Oczekiwaną zmianą jest rozdzielenie działów dziecięcego i młodzieżowego. Dział literatury dla młodzieży, czyli strefa nastolatka, znajduje się na II piętrze. Na tym samym piętrze znajdziemy także wypożyczalnię multimedialną. Na razie w zbiorach znajdują się jedynie audiobooki, lecz w planach jest poszerzenie oferty o kolejne propozycje.

Czytelnia umiejscowiona na II piętrze połączona jest z tarasem, na którym w letnie dni czytelnicy będą mogli robić przegląd prasy i czytać książki na świeżym powietrzu. Wszystkie pomieszczenia biblioteki będą dostępne dla niepełnosprawnych. Do ich dyspozycji są dwie windy. Biblioteka będzie dłużej dostępna dla użytkowników, gdyż można będzie z niej korzystać od 8 do 20 od wtorku do soboty. W niedzielne popołudnia (od godz. 14 do 20) będzie można uczestniczyć w spotkaniach i wystawach na terenie obiektu.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Bieździadce. Zginęły dwie osoby

PODKARPACIE. Na odcinku drogi powiatowej w miejscowości Bieździadka (powiat jasielski) samochód osobowy potrącił dwie piesze. Kobiety zginęły na miejscu.

Podkarpacie

Szybsza podróż koleją z Rzeszowa w stronę Bieszczad. Inwestycja PKP za ponad 240 mln zł

PODKARPACIE. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę łącznicy kolejowej Jedlicze – Szebnie. Inwestycja za ponad 240 mln zł netto zapewni lepsze możliwości podróży z Rzeszowa w stronę Krosna i...

Podkarpacie

Kto wybuduje obwodnicę Brzostku i Kołaczyc? Rusza przetarg

PODKARPACIE. W tym tygodniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ma zostać opublikowane ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73. To czwarta inwestycja z Programu budowy...

Podkarpacie

Kradzież figurki małej skrzypaczki w centrum Łańcuta. Sprawcy zatrzymani

ŁAŃCUT. Dwóch mężczyzn ukradło figurkę „Viola” sprzed budynku Centrum Informacji Turystycznej w Łańcucie. Policjantom udało się złapać sprawców i odzyskać posążek Mężczyźni usłyszeli zarzuty. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Humniskach. Nie żyje 50-letnia kobieta

PODKARPACIE. 50-letnia piesza została potrącona przez volkswagena, podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. W wyniku odniesionych obrażeń, kobieta zmarła w szpitalu.

Podkarpacie

To będzie największy most na Podkarpaciu. Podpisano akt erekcyjny

STALOWA WOLA. 13 listopada odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego, wmurowanie kamienia węgielnego oraz poświęcenie największego mostu na Podkarpaciu. Powstaje on na rzece San w Stalowej Woli.

Podkarpacie

Podpisano umowę na budowę ostatniego odcinka S19 na Podkarpaciu

PODKARPACIE. 13 listopada 2024 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z konsorcjum firm Budimex i Gülermak (lider konsorcjum) na budowę 5,2-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Jarownik - Lutcza. W...

Reklama