Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Odsunięcie wprowadzenia obligatoryjnego KSEF

Dodano:

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
KSEF, czyli Krajowy System e-Faktur miał wejść obowiązkowo od 1 lipca 2024 r. Termin ten został jednak przesunięty w czasie, chociaż nie wiemy jeszcze konkretnie, kiedy konieczne będzie rozliczanie faktur wyłącznie w taki sposób. Powodem są błędy, które zostaną dokładnie wykryte i usunięte poprzez zlecony zewnętrzny audyt informatyczny.
 
Nowe zasady korygowania faktur in minus 

Warto przypomnieć o nowych zasadach korygowania faktur in minus. W ramach pakietu SLIM VAT 1 wprowadzono zmiany związane z okresem rozliczeniowym dotyczących faktury korygującej. Wcześniej sprzedawca ewidencjonował in minus w sytuacji, jeśli uzyskał potwierdzenie odbioru. Od stycznia 2021 r. obowiązują już inne zasady. Przepisy wskazują, że podatnik może rozliczać korekty in minus w dacie wystawiania lub otrzymania faktury, ale pod warunkiem że korekta jest wystawiona w KSEF, a nabywca zgodzi się na otrzymywanie rozliczeń przez ten system. Wraz ze wdrożeniem KSEF na stałe obowiązkowo, oczywistym jest, że zgoda nie będzie już konieczna. Niezbędne jednak będzie zamieszczenie odpowiedniego NIP-u nabywcy na dokumencie. W przeciwnym razie faktura korygująca może nie pojawić się w systemie.
 
KSEF bez not korygujących 

Jeśli chodzi o KSEF, różnica w wystawianiu faktur dotyczy także not korygujących. Faktury wystawione przez KSEF, nie będą mogły być korygowane notą korygującą bez wyjątków. Możliwe jest jedynie korygowanie ich fakturą wystawioną przez sprzedawcę. Co więcej, już od lipca tego roku planowano całkowitą likwidację możliwości wystawiania noty korygujących w jakikolwiek sposób przez nabywców. Za proces korygowania błędów będzie odpowiedzialny dostawca. Przepisy te będą się odnosić też do faktur wystawianych poza systemem.
 
Reklama
Nawet jeśli zajdzie niewielka pomyłka i popełni się drobny błąd na fakturze, nie będzie można poprawić go już notą korygującą - mówi księgowy z biura rachunkowego Partner Gospodarczy.

W takiej sytuacji niezbędne będzie uzyskanie faktury korygującej od dostawcy. Przykładowo jeśli kupujący towar otrzyma fakturę z błędnymi danymi, musi zgłosić to do sprzedawcy, a ten jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą. Co więcej, gdy nabywca otrzyma już skorygowany dokument, musi uwzględnić go w JPK, pomimo tego, że faktura nie zmniejsza wysokości podstawy opodatkowania - tłumaczy.

 
Od kiedy pojawi się KSEF? 

KSEF pojawił się już w 2022 roku i od tego czasu można dobrowolnie korzystać z systemu wystawiania faktur. Nie jest to jednak jeszcze konieczne, a decyzja należy do przedsiębiorców. Planowano wprowadzenie KSEF na pełną skalę w lipcu 2024 r. Odtąd wszyscy mieli rozliczać się wyłącznie za pośrednictwem systemu. W wyniku błędów zdecydowano o przesunięciu tego terminu.
 
Jak powiedział Minister Finansów, Andrzej Domański: Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu.
 
Konkretna data jeszcze nie jest znana, jednak szacuje się, że KSEF może być wprowadzony obligatoryjnie dopiero w przyszłym roku.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Szykuje się nowa opłata - od opakowań

Rozmowa z Jarosławem Knopem, właścicielem firmy AD-EKO, ekspertem w zakresie ochrony środowiska, prowadzącym szkolenia dla przedsiębiorców z obszaru MŚP, organizowane przez ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z...

Artykuł sponsorowany

Jak i dlaczego handlować na giełdzie?

Co to jest giełda papierów wartościowych?

Artykuł sponsorowany

Wyświetlacz Huawei 23.8: monitor, który jest niezawodny i niedrogi

Jak każdy chce zdobyć bardziej zaawansowaną technologię, urządzenia Huawei z zaawansowaną technologią wywierają imponujący wpływ na poszukiwaczy nowych urządzeń. HUAWEI Display to jeden z najlepszych monitorów. Wygląd wyświetlacza Huawei jest lżejszy i...

Artykuł sponsorowany

Huawei MateView GT: Monitor do gier z nieskazitelnym wyświetlaczem i najbardziej atrakcyjnym wyglądem

Huawei to jedna z topowych marek w produkcji urządzeń telekomunikacyjnych. Wraz z rozwojem technologii Huawei wprowadza na rynek swoje produkty z najnowszą technologią, która przyciąga uwagę młodego pokolenia.

Artykuł sponsorowany

Najlepsze ćwiczenia na triceps dla początkujących

Żaden inny mięsień nie gwarantuje tak imponująco wyglądających ramion jak triceps, który stanowi dwie trzecie masy naszego ramienia. Jeśli chcemy osiągnąć ten cel warto znać ćwiczenia stymulujące rozwój mięśni trójgłowych ramion.

Artykuł sponsorowany

IKE. Co to takiego i czy warto się nim zainteresować?

Wysoki poziom inflacji, niski wiek emerytalny i sytuacja demograficzna nie przyczyniają się do lepszych prognoz w zakresie wysokości przyszłych emerytur. Sytuacja ta coraz bardziej skłania Polaków do aktywniejszego oszczędzania środków na swoją...

Artykuł sponsorowany

NOWY LAPTOP HUAWEI w przystępnej cenie i zapewnia doskonałą wydajność

Wraz z rozwojem technologii i innowacji, urządzenia telekomunikacyjne są wyposażone w najnowsze unikalne funkcje, które przyciągają uwagę użytkowników technologii. Wśród wszystkich marek laptopów Huawei jest jedną z najlepszych marek laptopów.

Artykuł sponsorowany

Huawei Band 6: Jedna z najbardziej stylowych i wydajnych opasek na rękę na rynku

Jeśli chodzi o najlepszą firmę inteligentnych urządzeń, Huawei jest jedną z najlepszych firm produkujących produkty z najwyższej półki. Wśród wszystkich produktów Huawei, Huawei Band 6 to prawdziwy smartwatch z niesamowitymi funkcjami.

Reklama