Rzeszów - Środa, 25.12.2024
Reklama

Odsunięcie wprowadzenia obligatoryjnego KSEF

Dodano:

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
KSEF, czyli Krajowy System e-Faktur miał wejść obowiązkowo od 1 lipca 2024 r. Termin ten został jednak przesunięty w czasie, chociaż nie wiemy jeszcze konkretnie, kiedy konieczne będzie rozliczanie faktur wyłącznie w taki sposób. Powodem są błędy, które zostaną dokładnie wykryte i usunięte poprzez zlecony zewnętrzny audyt informatyczny.
 
Nowe zasady korygowania faktur in minus 

Warto przypomnieć o nowych zasadach korygowania faktur in minus. W ramach pakietu SLIM VAT 1 wprowadzono zmiany związane z okresem rozliczeniowym dotyczących faktury korygującej. Wcześniej sprzedawca ewidencjonował in minus w sytuacji, jeśli uzyskał potwierdzenie odbioru. Od stycznia 2021 r. obowiązują już inne zasady. Przepisy wskazują, że podatnik może rozliczać korekty in minus w dacie wystawiania lub otrzymania faktury, ale pod warunkiem że korekta jest wystawiona w KSEF, a nabywca zgodzi się na otrzymywanie rozliczeń przez ten system. Wraz ze wdrożeniem KSEF na stałe obowiązkowo, oczywistym jest, że zgoda nie będzie już konieczna. Niezbędne jednak będzie zamieszczenie odpowiedniego NIP-u nabywcy na dokumencie. W przeciwnym razie faktura korygująca może nie pojawić się w systemie.
 
KSEF bez not korygujących 

Jeśli chodzi o KSEF, różnica w wystawianiu faktur dotyczy także not korygujących. Faktury wystawione przez KSEF, nie będą mogły być korygowane notą korygującą bez wyjątków. Możliwe jest jedynie korygowanie ich fakturą wystawioną przez sprzedawcę. Co więcej, już od lipca tego roku planowano całkowitą likwidację możliwości wystawiania noty korygujących w jakikolwiek sposób przez nabywców. Za proces korygowania błędów będzie odpowiedzialny dostawca. Przepisy te będą się odnosić też do faktur wystawianych poza systemem.
 
Reklama
Nawet jeśli zajdzie niewielka pomyłka i popełni się drobny błąd na fakturze, nie będzie można poprawić go już notą korygującą - mówi księgowy z biura rachunkowego Partner Gospodarczy.

W takiej sytuacji niezbędne będzie uzyskanie faktury korygującej od dostawcy. Przykładowo jeśli kupujący towar otrzyma fakturę z błędnymi danymi, musi zgłosić to do sprzedawcy, a ten jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą. Co więcej, gdy nabywca otrzyma już skorygowany dokument, musi uwzględnić go w JPK, pomimo tego, że faktura nie zmniejsza wysokości podstawy opodatkowania - tłumaczy.

 
Od kiedy pojawi się KSEF? 

KSEF pojawił się już w 2022 roku i od tego czasu można dobrowolnie korzystać z systemu wystawiania faktur. Nie jest to jednak jeszcze konieczne, a decyzja należy do przedsiębiorców. Planowano wprowadzenie KSEF na pełną skalę w lipcu 2024 r. Odtąd wszyscy mieli rozliczać się wyłącznie za pośrednictwem systemu. W wyniku błędów zdecydowano o przesunięciu tego terminu.
 
Jak powiedział Minister Finansów, Andrzej Domański: Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu.
 
Konkretna data jeszcze nie jest znana, jednak szacuje się, że KSEF może być wprowadzony obligatoryjnie dopiero w przyszłym roku.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Nie wiesz, kto do Ciebie dzwonił? Zobacz, jak to szybko sprawdzić!

Powiadomienia o nieodebranych połączeniach telefonicznych często generują mnóstwo pytań. Wątpliwości pojawiają się wtedy, kiedy konkrety numer nagminnie próbuje się z Tobą skontaktować. Nie udało Ci się odebrać połączenia i kompletnie nie wiesz,...

Artykuł sponsorowany

Karty kryptowalutowe – Czym są i dlaczego warto wybrać kartę Trustee Plus?

Karty kryptowalutowe rewolucjonizują sposób, w jaki korzystamy z cyfrowych aktywów w codziennym życiu. Pozwalają na płatności w kryptowalutach równie łatwo, jak w tradycyjnych walutach. W tym artykule wyjaśnimy, czym są karty kryptowalutowe,...

Artykuł sponsorowany

Wiatrówki PCP - zalety i wady, wybór odpowiedniego modelu

Wiatrówki PCP (Pre-Charged Pneumatic) to jeden z najpopularniejszych typów broni pneumatycznej, który zdobył uznanie zarówno wśród amatorów strzelectwa, jak i profesjonalistów. Dzięki zaawansowanej technologii, wiatrówki PCP oferują wyjątkową precyzję, moc oraz komfort...

Artykuł sponsorowany

Kredyt dla zadłużonych – co warto wiedzieć?

Osoby zmagające się z problemami finansowymi często poszukują rozwiązań, które pozwolą im na poprawę sytuacji. Jednym z nich może być kredyt dla zadłużonych. Jednak uzyskanie takiego finansowania w Polsce nie jest proste,...

Artykuł sponsorowany

Naczepy: główne rodzaje i ich zalety w transporcie towarów

Firmy transportowe, których główna działalność związana jest z przewozem towarów w Polsce, często potrzebują regularnego odnawiania floty, a dokładniej zakupu nowych naczep. Ponieważ istnieje tak wiele rodzajów naczep, zadanie nie jest łatwe.

Artykuł sponsorowany

5 seriali na długie zimowe wieczory!

Masz sporo wolnego czasu w trakcie długich zimowych wieczorów? Zaplanuj więc sobie oglądanie hitowych seriali. Sprawdź propozycję pięciu produkcji telewizyjnych, które warto poznać i zanurz się w świat rozrywki z ulubionymi bohaterami!

Artykuł sponsorowany

HUAWEI WATCH D2: Co sprawia, że jest przełomowym zegarkiem smartwatch?

HUAWEI WATCH D2 wyróżnia się na tle zatłoczonego rynku smartwatchy. Dzięki zaawansowanej technologii i eleganckiemu designowi oferuje coś naprawdę unikalnego. Ten zegarek smartwatch redefiniuje monitorowanie zdrowia, śledzenie aktywności i łączność, czyniąc go...

Artykuł sponsorowany

Dlaczego smartwatche zmieniają zasady gry w kontroli ciśnienia krwi

W ostatnich latach smartwatche przekształciły się z prostych trackerów aktywności w niezbędne narzędzia zarządzania zdrowiem. Wśród wielu funkcji jednym z najważniejszych postępów jest zdolność do monitorowania ciśnienia krwi.

Reklama