Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Modele outsourcingu: nearshoring oraz offshoring

Dodano:

Rosnąca popularność outsourcingu IT wynika z szeregu korzyści, jakie daje wydzielenie niektórych obszarów działalności przedsiębiorstwa i powierzenie ich zewnętrznym partnerom. Rozważasz taką opcję? Masz do wyboru m.in. nearshoring lub offshoring. Dowiedz się, z czym wiążą się te modele outsourcingu.
 

Nearshoring: zalety i wady


Nearshoring polega na przeniesieniu procesów za granicę, jednak do krajów położonych w niewielkiej odległości i tym samym zbliżonych pod względem kulturowym. W ostatnich latach nearshoring cieszy się rosnącą popularnością – coraz częściej wypiera drugi model outsourcingu IT, czyli offshoring. Jednym z powodów są liczne zalety tego rozwiązania. Przeczytaj więcej na temat usługi na stronie: https://emagine.pl/dla-firm/uslugi/nearshoring/.

Główne atuty nearshoringu:

  • wyeliminowanie problemów związanych z różnicą stref czasowych – znacznie ułatwia to wspólną pracę nad projektami,
  • brak barier komunikacyjnych – specjaliści IT m.in. z Polski nie mają problemu z komunikowaniem się w języku angielskim,
  • zbliżone rozwiązania prawne – w rezultacie klient może być pewny, że np. przekazane dane nie zostaną upublicznione.

Firmy mające siedziby w krajach Europy Zachodniej, które są zainteresowane outsourcingiem IT, często poszukują specjalistów na polskim rynku. Mimo wielu zalet, jakie ma to rozwiązanie, muszą one jednak pamiętać też o wadach – mowa tu o kosztach. Nearshoring jest zwykle droższy niż offshoring.


Offshoring: z czym wiąże się jego wybór?


Alternatywą dla outsourcingu IT w modelu nearshoring jest offshoring. W tym przypadku klient decyduje się na outsourcing procesów IT do krajów odległych geograficznie i co za tym idzie również kulturowo. Przykładem może być korzystanie z oferty firmy mającej siedzibę w Indiach.

Jakie są zalety offshoringu? Do głównych korzyści należą:

  • niskie koszty wynagrodzeń – specjaliści IT choćby ze wspomnianych Indii mają niższe oczekiwania finansowe niż specjaliści IT z Europy Środkowej czy Wschodniej,
  • dodatkowe preferencje podatkowe – ich celem jest zachęcenie zagranicznych przedsiębiorców do współpracy.

Aspekt finansowy to jednak nie wszystko. Jednym z powodów malejącego zainteresowania offshoringiem są związane z nim zagrożenia. Znaczne różnice kulturowe, obniżenie jakości pracy, problemy komunikacyjne, dodatkowe trudności spowodowane różnicą czasu czy wreszcie ryzyko utraty własności intelektualnej – to główne wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się firmy, które zdecydowały się na offshoring.

Oto jak zarządzać zewnętrznymi dostawcami w obu modelach

Outsourcing IT – zarówno w modelu nearshoring, jak i offshoring – wiąże się z jeszcze jednym zagadnieniem, czyli skutecznym i bezproblemowym zarządzaniem dostawcami zewnętrznych usług. Zarządzanie dostawcami wcale nie musi jednak obciążać klienta. Aktualnie na rynku działają firmy specjalizujące się w tego typu usługach. Ich oferta obejmuje:

  • scentralizowanie zarządzania umowami z dostawcami,
  • rozliczanie poszczególnych dostawców,
  • zawieranie umów z wybranymi dostawcami usług IT.

Co zyskuje firma korzystająca z takiej oferty? Z jednej strony może ona obniżyć koszty administracyjne, z drugiej natomiast w pełni skoncentrować się na kwestiach kluczowych dla rozwoju.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czy wiek konsumenta ma wpływ na wybór sklepu internetowego?

Zakupy przez internet robi 77% użytkowników sieci w Polsce, a wpływ na to, co zamawiają online konsumenci, ma między innymi wiek. Osoby młodsze częściej kupują biżuterię, gry komputerowe oraz bilety do kina...

Artykuł sponsorowany

Gdzie kupować akcje GPW razem z aktywami z innych rynków z całego świata?

W celu rozpoczęcia przygody z inwestowaniem na giełdzie potrzebny jest rachunek maklerski. Szukając brokera, warto zwrócić uwagę, aby oferta obejmowała wszystkie interesujące nas akcje – nie tylko z warszawskiej GPW, lecz także...

Artykuł sponsorowany

Światło inspiruje. Konkurs dla uczniów i studentów w Roku Ignacego Łukasiewicza. Wysokie nagrody!

20 tys. zł wynosi pula nagród w konkursie „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” zorganizowanym z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Artykuł sponsorowany

Ponad 30 nowych bitomatów na terenie Rzeszowa! Co warto wiedzieć o tych urządzeniach?

Dotychczas w Rzeszowie działały zaledwie 4 bitomaty. W porównaniu do innych miast wojewódzkich to wyjątkowo skromna liczba. Sytuacja jednak diametralnie zmieniła się w 2022 roku, kiedy to operator ATM Egera wzbogacił mapę...

Artykuł sponsorowany

Mali artyści na start! Rusza coroczny konkurs plastyczny AUCHAN dla dzieci

Jak dbam o środowisko, mój wymarzony przyjaciel zwierzak, a może rodzinna wycieczka na łono natury? To tematy, które doskonale sprawdzą się jako motywy przewodnie prac plastycznych.

Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

Budowa domu to duża inwestycja, wymagająca od Inwestorów podjęcia szeregu ważnych decyzji i zmierzenia się z różnymi wyzwaniami.

Artykuł sponsorowany

EUROCOLOR - sprawdzony producent okien, drzwi i rolet

Wybór drzwi, rolet lub stolarki okiennej to ważna decyzja na mapie inwestycji budowy domu lub remontu mieszkania. Ten tekst poświęcamy jednemu z wytwórców wspomnianych w tytule elementów budowlanych - firmie EUROCOLOR.

Artykuł sponsorowany

Co jeść zamiast słodyczy i chipsów? Zdrowe przekąski

Podjadanie między posiłkami to podstawowy powód, dla którego wiele osób nie potrafi skutecznie schudnąć. Czym można zastąpić niezdrowe i wysokokaloryczne słodycze? Jak zrezygnować ze słonych przekąsek? Czy są sposoby na to, aby...

Reklama