Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Budowa domu typu bliźniak – czy to dobry pomysł?

Dodano:

Budowa domu jednorodzinnego pochłania często nie tylko ogromne sumy, ale również czas, który przy zmianach koncepcji projektowych może wydłużać się praktycznie w nieskończoność. Aby nieco obniżyć koszty i skrócić czas potrzebny na wybudowanie domu pod klucz, a także zaoszczędzić nieco materiałów, można wybudować dom w zabudowie szeregowej, czyli typowy “bliźniak”. Czy to jednak dobry pomysł? Poznaj zalety i wady takiej zabudowy.
 

Domy w zabudowie szeregowej

 

Plan zagospodarowania przestrzennego, przygotowanie projektu, materiały budowlane, wynajem sprzętu budowlanego i koszty pracy ekip zajmujących się poszczególnymi etapami budowy to ogromne koszty. Dodatkowo ceny działek budowlanych w dobrych lokalizacjach cały czas rosną, dlatego wiele osób poszukuje rozwiązania, które pozwoliłoby nieco obniżyć wydatki na inwestycję. Jednym ze sposobów jest zamiana typowego domu jednorodzinnego na coraz popularniejszą zabudowę szeregową.

“Jak dobrze mieć sąsiada...” ta stara piosenka trafia w samo sedno. Dobry sąsiad to skarb, natomiast zły to same problemy. Aby sąsiedztwo było wyrozumiałe i przyjazne, do budowy domu jednorodzinnego warto dokooptować znaną sobie rodzinę. W ten sposób częściowo rozwiążemy problem kosztów, a jednocześnie nie będziemy obawiać się zamieszkania w bliskim sąsiedztwie z przypadkowymi osobami.


Projekt “bliźniak”

 

Przed wyborem projektu współinwestorzy powinni wyrazić swoje oczekiwania, potrzeby i wizualizację przyszłego domu. Jest to bardzo ważne pod względem architektonicznym oraz estetycznym. Dom w zabudowie szeregowej powinien nosić wspólne cechy jak jego bliźniak. Warto więc zastanowić się, czy wejścia do obydwu segmentów mają znajdować się od frontu, czy powinny być raczej usytuowane od przeciwnych stron. To wiąże się z odwróconym układem wszystkich pomieszczeń w budynku. Ta kwestia z kolei wpływa na doświetlenie pokoi naturalnym światłem, dlatego wybór lokalizacji względem stron świata również ma niebagatelne znaczenie.

Kolejna sprawa to pozwolenie na budowę tego typu obiektu. Przy stawianiu wolnostojącego domu na wykupionej już działce wystarczy jedynie zgłosić chęć budowy. Natomiast przy zabudowie szeregowej należy starać się o pozwolenie. Niestety może się zdarzyć, że plan zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy wyklucza postawienie domów tego typu.

Ważną sprawą dotyczącą obydwu domów jest działka. Mogą to być dwie oddzielne, ale przylegające do siebie przestrzenie lub jedna duża działka należąca do obydwu inwestorów.

 

Elementy wyróżniające domy typu „bliźniak”

 

Zabudowa bliźniacza wygląda jak pojedynczy budynek, dlatego bywa traktowana jak jeden obiekt z dwoma wejściami. Jest to błędne założenie, ponieważ każdy z budynków ma własne instalacje i osobną konstrukcję, a wspólną częścią jest tylko jedna ściana. Tą należy bardzo dobrze wygłuszyć  i zaizolować przeciwwilgociowo. Tego typu prace wykonuje się na etapie budowy ścian. Gdy już zostanie wynajęty odpowiedni podnośnik koszowy, warto zadbać o dobre ocieplenie elewacji. To pozwoli uzyskać doskonałe parametry energooszczędne.

Mówiąc "zabudowa bliźniacza" mamy na myśli dwa identyczne domu ustawione wobec siebie równolegle lub z antagonistycznymi wejściami. Co ciekawe, takie obiekty wcale nie muszą być identyczne, chociaż powinny mieć wspólne elementy klasyfikujące je jako “bliźniak”.

 Szczegóły, które mogą je różnić, to:

  • brak lub obecność balkonu, tarasu czy okienka piwnicznego,
  • różnorodność układu pomieszczeń,
  • dodatkowe elementy wyposażenie zewnętrznego (np. okiennice, odmiennie wykończone elewacje),
  • osobna kuchnia lub połączona z salonem.

Dość poważnym mankamentem “bliźniaka” jest fakt, że jedna ze ścian domu nie będzie miała okien. Będzie stykać się ze ścianą sąsiada, co daje spore korzyści, ponieważ pozwala nieco zaoszczędzić podczas budowy oraz zapewnia dobrą izolację cieplną.

Zabudowa bliźniacza to spore oszczędności na materiałach, robociźnie i czasie realizacji inwestycji. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu budowy własnego domu zastanówmy się, czy dom typu “bliźniak” nie byłby korzystniejszą opcją.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Live streaming - najważniejsze trendy 2022

Popularność live streamingu rośnie z roku na rok. Dziś nikogo już nie dziwi fakt, że transmisja popularnych wydarzeń sportowych czy koncertów odbywa się odpłatnie przez Internet. Z dużo większą łatwością angażujemy się...

Artykuł sponsorowany

Czy COVID-19 może powodować kurczenie się mózgu ?

Zanik mózgu odnosi się do utraty tkanek mózgowych, w tym neuronów i połączeń między nimi. "Kurczenie się mózgu" również wchodzi w zakres atrofii mózgu. Może dotyczyć całego mózgu lub tylko niektórych jego...

Artykuł sponsorowany

Łóżko domek — najlepszy mebel do pokoju dziecka

Gdy w grę wchodzi dobór produktów do dziecięcego pokoju, ciężko nie zgodzić się z tym, że zadanie to może przerosnąć niejednego dorosłego. Dlaczego? Rodzicom szczególnie mocno zależy na bezpieczeństwie maluchów, zaś samym...

Artykuł sponsorowany

Czy wiek konsumenta ma wpływ na wybór sklepu internetowego?

Zakupy przez internet robi 77% użytkowników sieci w Polsce, a wpływ na to, co zamawiają online konsumenci, ma między innymi wiek. Osoby młodsze częściej kupują biżuterię, gry komputerowe oraz bilety do kina...

Artykuł sponsorowany

Gdzie kupować akcje GPW razem z aktywami z innych rynków z całego świata?

W celu rozpoczęcia przygody z inwestowaniem na giełdzie potrzebny jest rachunek maklerski. Szukając brokera, warto zwrócić uwagę, aby oferta obejmowała wszystkie interesujące nas akcje – nie tylko z warszawskiej GPW, lecz także...

Artykuł sponsorowany

Światło inspiruje. Konkurs dla uczniów i studentów w Roku Ignacego Łukasiewicza. Wysokie nagrody!

20 tys. zł wynosi pula nagród w konkursie „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” zorganizowanym z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Artykuł sponsorowany

Ponad 30 nowych bitomatów na terenie Rzeszowa! Co warto wiedzieć o tych urządzeniach?

Dotychczas w Rzeszowie działały zaledwie 4 bitomaty. W porównaniu do innych miast wojewódzkich to wyjątkowo skromna liczba. Sytuacja jednak diametralnie zmieniła się w 2022 roku, kiedy to operator ATM Egera wzbogacił mapę...

Artykuł sponsorowany

Mali artyści na start! Rusza coroczny konkurs plastyczny AUCHAN dla dzieci

Jak dbam o środowisko, mój wymarzony przyjaciel zwierzak, a może rodzinna wycieczka na łono natury? To tematy, które doskonale sprawdzą się jako motywy przewodnie prac plastycznych.

Reklama