Kolejna odsłona Warsztatów archeologicznych w Rzeszowskich Piwnicach! TYm razem teamtem zajęć będzie Ceramika - od neolitu dio okresu staropolskiego.
Okazuje się, ze zabytki ceramiczne są najczęściej odnajdywane przez archeologów. Więcej, to najczęściej od fragmentów ceramicznych rozpoczynają się badania archeologiczne w terenie, a same zabytki z tego materiału posiadają swoją własną typologię, za pośrednictwem której archeolodzy nadają im właściwą chronologię, nadają grupę archeologiczną, a niekiedy są w stanie określić pochodzenie oraz kto przygotował naczynie z ceramiki.
Wyróżniamy ceramikę lepioną ręcznie i ceramikę wykonywaną na kole garncarskim. Są naczynia ceramiczne, które są formą, kształtem, kolorem oraz samym materiałem w postaci gliny, mówią wiele na temat ludzi, którzy je wykonali. Wreszcie zabytki ceramiczne uchwytne są od neolitu, a więc od młodsze epoki kamienia, poprzez epokę brązu, żelaza i na okresie staropolskim (nowożytnym) skończywszy, zatem niezwykle szeroki zakres chronologiczny.
Spotkanie będzie podzielone na dwie części: teoretyczną - krótkie wprowadzenie oraz praktyczną, podczas której będzie okazja stworzy własne naczynie z gliny.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz