ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
DAVID GIMÉNEZ – dyrygent
W programie:
A. Dvořák – Taniec słowiański g – moll nr 8
F. Schubert – IV Symfonia c- moll
M. de Falla – „El amor brujo”/ „Czarodziejska miłość”
G. Bizet – Suity z opery „Carmen” (fragmenty) – Les Toréadors, Aragonaise, Intermezzo, Danse Boheme.
Wszyscy kompozytorzy zapowiadani w programie mieli niezwykłą zdolności pisania zapadających w pamięć, i porywających serce melodii. Koncert otworzy Taniec słowiański g – moll Antonina Dvořáka, pochodzący z pierwszego cyklu Tańców słowiańskich op. 46 (1876). Utwory te, przeznaczone pierwotnie na fortepian na cztery ręce, odsłaniają cały swój blask właśnie w szacie orkiestrowej. Są świadectwem fascynacji czeskiego kompozytora muzyką ludową, zarówno rodzimą, jak i innych krajów.
Rdzennie hiszpański koloryt brzmienia i autentyczne melodie andaluzyjskie przyniesie natomiast ze sobą muzyka z baletu „Czarodziejska miłość” (1914-1915) autorstwa Hiszpana – M. de Falli. Dzieło napisane dla znakomitej tancerki flamenco – Pastory Imperio opowiada historię o cygańskiej, niestałej miłości.
W kręgu tych samych uczuć i żaru emocji pozostaje Suita z opery „Carmen” G. Biezeta. To właśnie dzięki tej operze kompozytor zapewnił sobie nieśmiertelności, chociaż premiera „Carmen” w paryskiej Opéra Comique, w 1875 r. nie odniosła sukcesu. Hiszpański krajobraz dźwiękowy wyczarowany przez francuskiego kompozytora zwięźle przedstawiają Suity z opery „Carmen”, które budzą uzasadniony zachwyt publiczności.
Program proponuje słuchaczom także dzieło symfoniczne – to napisana przez zaledwie 19 – letniego F. Schuberta IV Symfonia c- moll. Tytuł „Tragiczna” znajduje odzwierciedlenie w charakterze pierwszej części dzieła. Być może jest ona odbiciem bolesnych wydarzeń w życiu kompozytora związanych z niespełnioną miłością. Ale kolejne stronice partytury przynoszą ze sobą liryzm, nastrój rozmarzenia i łagodności. To typowe cechy języka twórczego wczesnego romantyka, autora mistrzowskich pieśni, które w liczbie ponad stu powstają w roku 1816, na który datowana jest również IV Symfonia.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz