Rzeszów - Piątek, 22.11.2024
Reklama

IMPREZY I WYDARZENIA W RZESZOWIE

Koncert symfoniczny: Schubert, Mendelssohn, Brahms
24 Lis

Koncert symfoniczny: Schubert, Mendelssohn, Brahms

Piątek, 24.11.2023
19:00
30 / 40 zł

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

JAKUB CHRENOWICZ – dyrygent

LIV MIGDAL – skrzypce

W programie:

  • F. Schubert – Uwertura „w stylu włoskim” D. 591
  • F. Mendelssohn – Koncert skrzypcowy e – moll op. 64
  • J. Brahms – III Symfonia F – dur op. 90

Uwielbienie dla opery włoskiej na przełomie XVIII i XIX stulecia było w Europie bardzo silne.  W Wiedniu, mieście Franza Schuberta (1797 – 1828), nota bene ucznia Włocha - Antonio Salieriego -  królowała muzyka mistrza włoskiej opery -  Gioacchino Rossiniego (1792- 1868),  o którym jak pisał Stendhal,  „mówiło się wówczas więcej niż o Napoleonie”. Młody Schubert skomponował dwie radosne Uwertury w „stylu włoskim”(1817), w których można usłyszeć echa rossinowskich arii i słynne „rossini crescendo” polegające na potęgowaniu dramatycznego napięcia. Tak jak Rossini wyczuwał istotę bel canto, tak też Felix Mendelssohn (1809 – 1847) wniknął w specyfikę „duszy” skrzypiec. Jako doskonały wirtuoz tego instrumentu napisał w wieku 13 lat Koncert skrzypcowy d- moll, a w 1844 roku Koncert skrzypcowy e – moll – prawdziwy klejnot muzyczny - dzieło pełne energii, blasku, a z drugiej strony liryzmu. Utwór został zadedykowany koncertmistrzowi lipskiego Gewondhausu - Ferdynandowi Davidowi  i on też był pierwszym wykonawcą Koncertu e-moll  w 1845 roku.

Drugą część symfonicznego wieczoru wypełni III Symfonia F-dur op. 90 (1883) Johannesa Brahmsa (1833 – 1897), jednego z największych symfonistów XIX stulecia. To jedna z czterech symfonii Brahmsa,  będąca  fuzją cech klasycznych i romantycznych. Dzieło 50 – letniego kompozytora, nazywane „symfonią heroiczną”,  prowadzi słuchacza  od „bohaterskiego tonu”, poprzez liryzm, do dramatycznego, pełnego niepokoju zakończenia. Utwór rozpoczyna krótki motyw będący myślą przewodnią całego dzieła  - Leonard Bernstein nazwał go  „homeryckim wezwaniem muzy”


JAKUB CHRENOWICZ

W latach 2010-2012 pełnił funkcję asystenta dyrektora Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Stanowisko to objął zaraz po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Jerzego Salwarowskiego. W ramach programu LLP-Erasmus kształcił się także w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie n/Menem oraz był stypendystą Accademia Musicale Chigiana, gdzie studiował pod kierunkiem Gianluigiego Gelmettiego. W 2016 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymał stopień doktora, promotorem doktoratu był prof. Antoni Wit. W roku 2019 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

W roku 2016 otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Dyrygent. 

W 2019 został laureatem Medalu Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego.
 
Artysta koncertował z takimi zespołami, jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa,  Orkiestra Gran Teatre del Liceu, Janačkova Filharmonia w Ostrawie, Brandenburgisches Staatsorchester we Frankfurcie nad Odrą, Kammerorchester Berlin, Sinfonietta Cracovia, orkiestry Filharmonii Poznańskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Pomorskiej, Bałtyckiej i innymi. 

W sezonie artystycznym 2012/2013 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. 
W sezonie artystycznym 2011/2012 Jakub Chrenowicz zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie powierzono mu kierownictwo muzyczne premiery Polskiego Baletu Narodowego Opowieści biblijne. W kolejnych sezonach prowadził szereg przedstawień operowych (Straszny Dwór Stanisława Moniuszki) i baletowych (Święto Wiosny Igora Strawińskiego, Tańczmy Bacha, Perły XX wieku).

W październiku 2013 zadebiutował z orkiestrą i chórem Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, podczas przedstawień Polskiego Baletu Narodowego w tym słynnym teatrze.

W maju 2015 roku objął kierownictwo muzyczne spektaklu Casanova w Warszawie w choreografii Krzysztofa Pastora; był również autorem koncepcji muzycznej tego przedstawienia. Spektakl został wskazany przez redakcję magazynu Dance Europe jako jedna 
z czterech najważniejszych światowych premier baletowych sezonu. 

Prowadził również przedstawienia w Operze Wrocławskiej (Halka S. Moniuszki, Coppelia L. Delibes'a, Giselle A. Adama) w Teatrze Wielkim w Łodzi (m.in. Święto wiosny I. Strawińskiego, Krzesany W. Kilara, Don Kichot L. Minkusa ) oraz Operze Bałtyckiej 
w Gdańsku (Straszny Dwór S. Moniuszki).

Występował ze znakomitymi solistami, m.in. z  Alexandrem Gavrylyukiem, Daniilem Trifonovem, Julianną Awdiejewą,  Dang Thai Sonem, Piotrem Palecznym, Peterem Jablonskim, Kają Danczowską, Soyoung Yoon, Jadwigą Rappé, Olgą Pasiecznik, Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Tomaszem Strahlem, Bartłomiejem Niziołem, Jakubem Jakowiczem, Łukaszem Długoszem, Szymonem Nehringiem, Leszkiem Możdżerem, Davidem Krakauerem.

Dorobek nagraniowy dyrygenta zawiera m.in. CD z prapremierowym nagraniem IX Symfonii Krzysztofa Meyera z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i Chórem Filharmonii Krakowskiej (DUX), rejestrację Audio-Video Te Deum Zbigniewa Kozuba zamówionego na 100-lecie AMP (wyd. AMP), CD z muzyką G. Bacewicz, W. Lutosławskiego, M. Karłowicza, K. Kurpińskiego z Płocką Orkiestrą Symfoniczną (DUX). Ponadto artysta zarejestrował 2 CD oraz DVD z muzyką Witolda Lutosławskiego z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej (Acte Prealable oraz wyd. FK). Z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Poznaniu nagrał 3 płyty z muzyką kompozytorów poznańskich (Z. Kozuba, J. Stalmierskiego, A. Kroschela).

Jakub Chrenowicz prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest także koordynatorem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.

Od sezonu artystycznego 2017/2018 Jakub Chrenowicz  pełni funkcję Pierwszego Dyrygenta  Filharmonii im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie.

 

LIV MIGDAL

Melbourne, Hamburg, Kopenhaga, Berlin, Oslo, Szanghaj: będąc wielokrotnie nagradzanym muzykiem, jako solistka koncertowała z renomowanymi orkiestrami i dyrygentami na scenach całego świata.

W 2016 roku miała swój debiut w Filharmonii Berlińskiej, a rok później w Elbphilharmonie.

W 2017 roku jej trasa koncertowa do Chin obejmowała uznane debiuty w Pekinie, Xi'an i Szanghaju. Poza zaproszeniami ze słynnych festiwali, takich jak Schumann-Fest Bonn, Festiwal Muzyczny Schleswig-Holstein, Ludwigsburger Schlossfestspiele i szeregu innych festiwali muzycznych w Europie, kalendarz koncertowy skrzypaczki w ostatnich latach uwzględniał również tournée do Australii, Francji, Danii i Wielkiej Brytanii.

Wszystkie nagrania płytowe Liv Migdal, prezentujące utwory od baroku do współczesności, otrzymały doskonałe recenzje krytyków oraz liczne międzynarodowe nagrody, wliczając w to nagrania z pianistą Marianem Migdal jako partnerem w duecie oraz nominowane do Międzynarodowej Nagrody Muzyki Klasycznej (ICMA) Osiem Pór Roku Vivaldiego i Piazzolli z Deutsches Kammerorchester Berlin.

W 2019 roku ukazała się czwarta płyta CD skrzypaczki, „Refuge”, zawierająca sonaty solowe Bacha, Ben-Haima i Bartóka, która została wysoko oceniona przez międzynarodowych krytyków i nominowana do OPUS KLASSIK 2020 w trzech kategoriach: Nagranie Solowe Roku, Młody Artysta Roku oraz Instrumentalista Roku.

Liv Migdal, która pochodzi z rodziny artystów – jej ojciec jest międzynarodowej sławy muzykiem i pianistą, jej matka pisarką – rozpoczęła naukę gry na skrzypcach jako jedenastoletnia młodsza studentka pod kierunkiem Christiane Hutcap na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Rostocku, który ukończyła z dyplomem. Kontynuowała swoją edukację artystyczną w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Mozarteum w Salzburgu, a następnie studia podyplomowe z muzyki dawnej u Reinharda Goebel. Po otrzymaniu tytułu magistra z wyróżnieniem, Liv Migdał uhonorowano w Austrii nagrodą Paul Roczek Music Award za wybitną grę na skrzypcach.

Od czasu swoich pierwszych występów koncertowych, Liv Migdal otrzymała szereg  międzynarodowych nagród muzycznych i stypendiów, między innymi pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Ruggiero Ricci w Salzburgu, Międzynarodowym Konkursie im. P. Hindemitha w Berlinie, GWK Music Prize Münster, Konkursie im. Fritza Kreislera w Wiedniu, czy od Towarzystwa Mozartowskiego.

W 2017 roku skrzypaczka zainicjowała projekt – finansowany przez Ministerstwo Kultury:

"Oddając głos kompozytorom wykluczonym". Podczas swoich międzynarodowych występów Liv Migdal od wielu lat jest zaangażowana w twórczość muzyczną Paula Ben-Haima.

W 2022 roku wykonała niemiecką premierę Ben-Haima z Pfalzphilharmonie Kaiserslautern.

Najważniejsze wydarzenia roku 2023/24 obejmują debiut Migdal ze Staatsphilharmonie Nuremberg, powtórne zaproszenia do Domu Beethovena w Bonn, Laeiszhalle i Elbphilharmonie w Hamburgu, jak również koncerty z Filharmonią w Rzeszowie, Bergische Symphoniker oraz orkiestrą Anhaltische Philharmonie Dessau. Nagraniom płytowym, między innymi ze Staatskapelle Weimar, towarzyszą występy na międzynarodowych festiwalach, takich jak Beethovenfest Bonn, Mosel Musikfestival i Schumannfest Bonn, jak również tournée po Skandynawii, Europie Wschodniej, Korei Południowej i Tajwanie.

Wraz z ozpoczęciem sezonu 2023/24, Liv Migdal będzie artystką-rezydentem w Pfalzphilharmonie Kaiserslautern.

Ponadto skrzypaczka będzie artystką-rezydentem na Kurt Weill Fest Dessau 2024.


Komentarze

Pozostałe wydarzenia w: Filharmonia Podkarpacka

Koncert symfoniczny: Moss, Berlioz
Patronat

Koncert symfoniczny: Moss, Berlioz

22 Lis

Godzina

19:00

Bilety

40 / 50 zł

Mikołajkowy koncert dla dzieci

06 Gru

Godzina

18:00

Bilety

35 zł

Dla dzieci
Koncert symfoniczny: Bach, Santangelo, Lutosławski
Patronat
Koncert Sylwestrowy: Wiedeński Bal
Patronat

Koncert Sylwestrowy: Wiedeński Bal

31 Gru

Godzina

18:00

Bilety

160 zł

Pozostałe wydarzenia z kategorii: Koncert

Koncert symfoniczny: Moss, Berlioz
Patronat

Koncert symfoniczny: Moss, Berlioz

22 Lis

Godzina

19:00

Bilety

40 / 50 zł

Happysad - Pierwsza Prosta Tour

22 Lis

Miejsce

Pod Palmą

Godzina

19:00

Bilety

bilety: I pula: 100 zł II pula: 110 zł w dniu koncertu: 130 zł

Dezerter

23 Lis

Miejsce

Pod Palmą

Godzina

17:30

Bilety

Od 69 zł

Kury - Jesienna deprecha tour

24 Lis

Godzina

19:00

Bilety

70 / 90 zł

DŻEM

01 Gru

Godzina

19:00

Bilety

149 / 170 zł

Mikołajkowy koncert dla dzieci

06 Gru

Godzina

18:00

Bilety

35 zł

Dla dzieci
Koncert symfoniczny: Bach, Santangelo, Lutosławski
Patronat
Koncert Sylwestrowy: Wiedeński Bal
Patronat

Koncert Sylwestrowy: Wiedeński Bal

31 Gru

Godzina

18:00

Bilety

160 zł

Reklama