Rzeszów - Piątek, 20.12.2024
Reklama

IMPREZY I WYDARZENIA W RZESZOWIE

16. GRAND OFF
22 Lut

16. GRAND OFF

Środa, 22.02.2023
18:00
5 zł
bilety na pokaz dostępne w kasie WDK, ul. S. Okrzei 7

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. 

Nagrody w postaci pięknych statuetek wręczane są na festiwalowej Gali, która w 2022 roku odbyła się 2 grudnia w Warszawie.

Na Festiwal w 2022 roku nadesłano ponad 3200 filmów ze 120 krajów całego świata.

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprezentowanych zostanie 11 filmów - czas projekcji to około 210 min:
 

Najlepszy Scenariusz - SWEETIE PIE - reż. Alexandra Naoum - Francja

Laura zmaga się ze swoim gniewem podczas pobytu w areszcie. Na jednodniowym zwolnieniu warunkowym zostaje skonfrontowana ze złożoną rzeczywistością, w której jej córka jest pod opieką jej własnej niedojrzałej matki.
 

Najlepsza Reżyseria – MOJA TRUMNA - reż. Maciej Marczewski - Polska

Tomasz budzi się pewnego ranka i zdaje sobie sprawę, że nie żyje. Przynajmniej w oczach żony i przyjaciół. Czy uda mu się przerwać pogrzeb na czas, czy też obudzi się w trumnie?

 

Najlepsze Zdjęcia – HEY, GUNESH! - reż. Marita Tevzadze, Ana Jegnaradze - Gruzja

Gunesh jest 9-letnią dziewczynką. Mieszka w Gruzji i należy do mniejszości azerskiej, która tradycyjnie prowadzi koczowniczy tryb życia. Gunesh prawie nie mówi po gruzińsku. Pod czujnym okiem ojca radzi sobie najlepiej jak potrafi i niestrudzenie powtarza kilka znanych sobie gruzińskich słów, wśród których marzy o książce, nauczycielu i szkole.


Najlepszy Montaż – THE BLACK - reż. ChristS. Far From Justice - Niemcy

Wizjonerski wiersz i medytacja na temat najgorszej masakry na tle rasowym w historii Ameryki, która wydarzyła się w Tulsie (Oklahoma) w 1921 r. przeciwko czarnej społeczności Greenwood. Film opowiadany w 14 rozdziałach jako drogi krzyżowe (Via Crucis), inspirowane wierszem Countee Cullen i surrealistycznymi artystami Magritte i Max Ernst.

 

Najlepsza Scenografia – THE LAND OF DESTROYED SKI JUMP HILL -
reż. Tetiana Nahirniak - Ukraina

Właściciele małego górskiego hotelu okradają swoich gości z powodu kryzysu finansowego. Pewnego dnia odwiedzi ich gość, który pokrzyżuje ich plany...

 

Najlepsza Aktorka – LA LUCE OLTRE LA GABBIA -
reż. Giovanni Ambrosino - Włochy - aktorka: Irene Maiorino

Maria (32 l.), w wyniku doświadczania ciągłej przemocy i strachu, że jej partner Pietro (35 l.) może skrzywdzić jej małą Cristinę (4), zabija go podczas kolejnej awantury w samoobronie. Maria i Cristina przeżywają wspólne więzienie jako duszącą rzeczywistość przefiltrowaną przez kraty celi...

 

Najlepszy Aktor – BETTER MEN - reż. Guillaume Doucet - Francja - aktor: Mark Tilton

W grupie wsparcia Dave, przysadzisty mężczyzna po pięćdziesiątce, z trudem dzieli się swoją historią. Kiedy mówi, uczestnicy zaczynają wstawać jeden po drugim…

 

Najlepsza Fabuła – OFF SIDE - reż. Sophie Martin - Francja

Camille, samotna matka i pomoc domowa, stara się jak najlepiej wychować syna Théo, który ma poważne problemy językowe. Zobowiązana zastąpić koleżankę, jest zmuszona opiekować się panem Conti, milczącym starcem.

 

Najlepszy Dokument – LA LIXEIRA (the dump) - THE INVISIBLES' DIGNITY -

reż. Guido Galante - Włochy

Maputo, stolica Mozambiku, ma jeden, a może nawet dwa miliony mieszkańców. Kilka dzielnic ma domy, a dokładniej ceglane szopy, kilka utwardzonych dróg, w większości szeroki wybór chat bez podstawowych usług sanitarnych, gdzie dzień po dniu mężczyźni, kobiety i dzieci zbierają jedzenie w powolnej i cichej rozpaczy - to ich jedyna szansa, aby przeżyć.

 

Najlepsza Animacja – SAGISO - reż. Claire Layne - USA

Po wizycie w świątyni młoda Japonka spotyka tajemniczego ducha, który podąża za nią do domu.

 

Najlepszy Film Polski – PO PIERWSZE - reż. Adam Hartwiński - Polska

40-letnia Marysia dowiaduje się, że spodziewane przez nią dziecko ma nieuleczalną wadę genetyczną i prawdopodobnie umrze wkrótce po urodzeniu. Zdesperowana kobieta podejmuje trudną decyzję o urodzeniu dziecka i oddaniu chorej małej dziewczynce nerki.

Komentarze

Pozostałe wydarzenia w: Wojewódzki Dom Kultury

Reklama