Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Warsztaty zdobienia pisanek huculskich

Dodano: /

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie organizuje seminarium warsztatowe poświęcone tradycyjnym technikom zdobienia pisanek huculskich. Warsztaty odbędą się 6 kwietnia od godz. 10.30 w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.    

Warsztaty to doskonałe preludium do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczestnicy - zarówno dorośli jak i młodzież z całego województwa podkarpackiego - będą zdobywali umiejętności z zakresu zdobienia pisanek wielobarwną metodą batikową według wzorów huculskich.

Ponadto będzie można wysłuchać wykładu na temat obrzędowości Wielkanocno - wiosennej regionu huculszczyzny oraz atrybutów świąt wielkanocnych i magicznej roli pisanki. Wykład okraszony będzie muzyką na tradycyjnych huculskich instrumentach.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 70 zł + podatek VAT.

Na Huculszczyźnie pisankom przypisuje się wielką moc. Zgodnie z tradycją przygotowują je kobiety w okresie Wielkiego Postu, malując na nich symboliczne wzory i dobierając odpowiednie barwy. Pisanki po święceniu ofiarowuje się najbliższym jako rodzaj amuletu, mającego strzec daną osobę i cały dom przez najbliższy rok. Dlatego też prawdziwa pisanka musi być wykonana na surowym jajku, co odróżnia ją od kraszanki, przeznaczonej do jedzenia. Jedną z tradycyjnych metod zdobienia pisanek jest batik, polegający na pokrywaniu partii jajka woskiem i barwieniu odpowiednimi barwnikami. Na Huculszczyźnie używa się do tego specjalnego narzędzia, zwanego pysaczok. Tak przygotowana pisanka będzie na pewno wyjątkową ozdobą wielkanocnego koszyczka, ale należy pamiętać, że prawdziwego znaczenia nabierze wówczas, gdy stanie się prezentem dla kogoś bliskiego.

Warsztaty poprowadzą:

dr Justyna Cząstka-Kłapyta – etnomuzykolog, etnolog i antropolog kultury, specjalizuje się w muzyce Karpat (Polska, Ukraina, Słowacja), organizatorka i pomysłodawca wraz z mężem Piotrem Kłapytą Festiwali i Dni Huculskich w Krakowie i interdyscyplinarnych wydawnictw naukowych poświęconych problematyce karpackiej, w których pełni funkcję redakcyjną.

Przewodnik beskidzki i tatrzański, juror muzycznych przeglądów folklorystycznych. Jest byłą klawesynistka, pianistką i członkinią Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Skalni".

Autorka artykułów o muzyce i kulturze Huculszczyzny, Zamagurza Spiskiego i Pienin.

Anna Warzecha - historyk sztuki, filolog ukraiński, przewodnik beskidzki i krakowski. Od kilku lat współpracuje również z Muzeum Narodowym w Krakowie jako organizator lekcji muzealnych dla młodzieży, a także przewodnik. Jest autorką ukraińskiej wersji publikacji Huculi, Bojkowie, Łemkowie. Tradycja i współczesność. Obecnie swoje zainteresowania skupiła na tradycyjnym hafcie huculskim i pisankarstwie, zarówno w sensie teoretycznym, jak i praktycznym.

Program warsztatów

10:30-11:30 - Justyna Cząstka-Kłapyta - wykład na temat wierzeń i zwyczajów huculskich związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, wykład okraszony muzyką na tradycyjnych, huculskich instrumentach

11:30-12:15 - przerwa obiadowa

12:15-13:45 - Anna Warzecha - zajęcia praktyczne ze zdobienia pisanek huculskich techniką batikową

14:00 - wręczenie zaświadczeń

Materiały niezbędne do nauki i tworzenia pisanek zapewnia Organizator.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Unheimlich” – wystawa dwóch artystek w Galerii Nierzeczywistej. Wernisaż 5 października

5 października 2024 r. o godz. 14:00 w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10 odbędzie się wernisaż podwójnej wystawy autorstwa Ewy Jeżowskiej- Charchut i Katarzyny Waranskiej. W programie również wydarzenia towarzyszące. Wystawę...

Aktualności

„Słowo i obraz”. Warsztaty z malarką i ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską

W najbliższy piątek WiMBP w Rzeszowie organizuje kolejne spotkanie w ramach projektu „Słowo i Obraz”. Gościem będzie Elżbieta Wasiuczynska – malarka i ilustratorka. Warsztaty zostaną przeprowadzone na podstawie książek Tomasza Samojlika, „Ambaras”...

Aktualności

„Bedzie to dramat, ale bardzo zaskakujący” – kolejny seans w ramach cyklu Zorza w Ciemno

„Będzie to dramat, ale bardzo zaskakujący. Coś na pograniczu jawy i snu. Sięgniemy w przyszłość.” – tak rzeszowskie kino zapowiada tajemniczy seans, który wyświetlony zostanie w czwartek, 26 września w ramach cyklu...

Aktualności

Piotr Bałtroczyk Stand-up: Starość nie jest dla mięczaków

W najbliższy weekend do Rzeszowa przyjedzie Piotr Bałtroczyk (poeta, konferansjer, satyryk) z programem „Starość nie jest dla mięczaków”.

Aktualności

Teatr na ekranie. „Falowiec” w Kinie za Rogiem Cafe

„Falowiec” w reżyserii Jakuba Pączka to kolejny spektakl telewizyjny, który będzie można obejrzeć na ekranie Kina za Rogiem Cafe w ramach cyklu „teatr na ekranie”. Projekcja odbędzie się 23 września 2024 r. o godz....

Aktualności

Międzysłów Karpat: Spotkanie z Mają Wolny

Maja Wolny, pisarka, doktor nauk humanistycznych będzie gościem najbliższego spotkania pt. „Gdzie są granice nie do przekroczenia? Granica państw / granica między faktem a fikcją” w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów...

Aktualności

Ponad 2000 pozycji na jesiennym Kiermaszu Wyczytanych Książek

Zbliża się dzień, w którym miłośnicy tradycyjnych książek, będą mogli za niewielkie pieniądze nabyć interesujące ich egzemplarze. 26 września w Rzeszowie odbędzie się jesienna edycja Kiermaszu Książek Wyczytanych.

Aktualności

Finał Senioraliów Rzeszowskich na Bulwarach: targi, blok artystyczny i koncert Mariusza Kalagi

Polski wokalista pop i country Mariusz Kalaga będzie gwiazdą wielkiego finału tegorocznych Senioraliów Rzeszowskich. Na uczestników czekać będą również bezpłatne atrakcje i pokazy artystyczne. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę.

Reklama