Rzeszów - Niedziela, 06.10.2024
Reklama

W Rzeszowie rozpoczął się festiwal najlepszych filmów dla dzieci i młodzieży

Dodano: /

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Od 9 do 16 czerwca w Rzeszowie trwa dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub. Festiwal odbywa się w 5 miejscowościach na Podkarpaciu, a jego centrum jest w Rzeszowie. Projekcje są bezpłatne.

Kinolub to najlepsze kino z całego świata dedykowane młodej widowni. Poprzednie edycje Festiwalu zgromadziły już ponad 50 tysięcy widzów. Kolejny raz organizatorzy Festiwalu przygotowali specjalne bezpłatne pokazy popołudniowe i weekendowe dedykowane rodzinom. Oprócz tego w programie znalazła się gra miejska i spotkania z twórcami z całego świata. Festiwal ma też swoją edycję online, dostępną za darmo.

W tegorocznym programie znalazły się aż 64 filmy z 31 krajów. Wśród nich są historie pokazujące życie, pasje i marzenia dzieci z najdalszych zakątków świata - m.in. z Indii, Brazylii, Meksyku czy Libanu. To wartościowe i ambitne produkcje, których brakuje w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym. Filmy wybrane przez selekcjonerów Festiwalu to zawsze intrygujący początek do dyskusji z młodzieżą i dziećmi na istotne tematy. To także tytuły, które docenione zostały na innych, międzynarodowych festiwalach kina młodego widza. Najlepsze filmy wybierze i nagrodzi jury profesjonalne, składające się z filmowców i ludzi kultury oraz jury dziecięce i młodzieżowe. Zwycięzców poznamy 16 czerwca.

W Rzeszowie filmowe projekcje w ramach tegorocznego festiwalu odbywają się w czterech lokalizacjach:

• Wojewódzki Dom Kultury
• Kino za Rogiem
• Rzeszowskie Piwnice
• Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny, ale na projekcje w Wojewódzkim Domu Kultury i Kinie za Rogiem wymagane są wcześniejsze rezerwacje. Wstęp na pokazy w Rzeszowskich Piwnicach nie wymaga rezerwacji. Szczegółowy program wraz z systemem rezerwacji znajduje się na stronie https://kinolub.pl/rzeszow-2/

PROGRAM SPECJALNY DLA RODZIN

Już kolejny raz organizatorzy Festiwalu ponownie przygotowali specjalne pokazy popołudniowe i weekendowe dedykowane rodzinom. Zapraszają na nie do Wojewódzkiego Domu Kultury, Rzeszowskich Piwnic i Kina za Rogiem. Szczegółowy harmonogram rodzinnych projekcji znajduję się poniżej.

PROGRAM 9. KINOLUB

9 czerwca (niedziela)

11:00 CZAS PRÓBY - KRÓTKIE METRAŻE, 9+ (Rzeszowskie Piwnice)
12.30 MIMO TRUDNOŚCI - KRÓTKIE METRAŻE, 6+ (Rzeszowskie Piwnice)
13.30 DALEKO I BLISKO - KRÓTKIE METRAŻE, 13+ (Rzeszowskie Piwnice)
15:00 GRA MIEJSKA "OBRABKI NA TROPIE"
17:30 RODZINA OBRABKÓW I SPRAWA GLINY i spotkanie z reżyserem, 9+ (WDK w Rzeszowie)

11 czerwca (wtorek)

16:30 Ż JAK ŻABA, 9+ (Kino za Rogiem)
17:00 PRZY RZECE, 11+ (WDK w Rzeszowie)
12 czerwca (środa)
17:00 Ż JAK ŻABA, 9+ (WDK w Rzeszowie)

13 czerwca (czwartek)

17:00 JAJKO CZY KURA, 11+ (WDK w Rzeszowie)
14 czerwca (piątek)
16:30 TEKA I TUTI: NOC W BIBLIOTECE, 6+ (Kino za Rogiem)
17:00 ZAĆMIENIE, 11+ (WDK w Rzeszowie)

15 czerwca (sobota)

11:00 ZAĆMIENIE, 11+ (Kino za Rogiem)
13:00 SCIANEL, 13+ (Kino za Rogiem)
15:00 MAX I DZIKA SIÓDEMKA, 9+ (WDK w Rzeszowie)
17:00 LARS JEST LOL, 11+ (WDK w Rzeszowie)

16 czerwca (niedziela)

11:00 KU PRZYGODZIE - KRÓTKIE METRAŻE, 4+ (Rzeszowskie Piwnice)
12:00 MIMO TRUDNOŚCI - KRÓTKIE METRAŻE, 9+ (Rzeszowskie Piwnice)
13:30 DALEKO I BLISKO - KRÓTKIE METRAŻE, 11+ (Rzeszowskie Piwnice)
15:00 JAJKO CZY KURA. 11+ (WDK w Rzeszowie)
17:00 ZA DUŻY NA BAJKI 2 i spotkanie z twórcami, 9+ (WDK w Rzeszowie)

GRA MIEJSKA

Specjalnym wydarzeniem, które otworzy tegoroczny Festiwal będzie gra miejska „Obrabki na tropie”. Atrakcja dedykowana jest całym rodzinom i polegać będzie na kreatywnym rozwiązywaniu zadań, które będą prowadzić uczestników przez miasto po zeskanowaniu odpowiednich kodów QR. Dla drużyn, które wykonają wszystkie zadania czeka wielki finał i upominki. To świetna zabawa i ciekawe wyzwanie dla każdego! Zapisy na grę odbywają się przez formularz online na stronie: https://kinolub.pl/gra-miejska-rzeszow/ Gra inspirowana jest książkami Andersa Sparringa i Pera Gustavssona, na podstawie których powstał film „Rodzina Obrabków i sprawa Gliny”. Film premierowo zobaczyć będzie można zaraz po grze miejskiej (17.30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie), a wydarzenie połączone będzie ze spotkaniem z reżyserem – Leifem Lindblomem.

EDYCJA ONLINE

Tegoroczna edycja Festiwalu Kinolub będzie dostępna także online! Filmy dostępne będą na platformie www.laboratoriumfilmowe.pl aż do 24 czerwca. Rejestracja i korzystanie z serwisu jest bezpłatne. Platforma Laboratorium Filmowe zapewnia dostęp do festiwalowych krótkometrażowych filmów, a ich oglądanie – indywidualne lub grupowe – możliwe jest bez wychodzenia z domu czy szkoły.

Festiwal odbywa się w tym roku również w Lubaczowie, Zatwarnicy, Jarosławiu , Jaśliskach. Organizatorami wydarzenia są Fundacja IKS, Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Festiwal dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Gminy Miasto Rzeszów.

Wydarzenie posiada patronat Rzecznika Praw Dziecka i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Patronami medialnym wydarzenia są: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Eska i CzasDzieci.pl.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Bezpłatne koncerty symfoniczne w Filharmonii Podkarpackiej

W najbliższy weekend będzie można wziąć udział w wyjątkowych doświadczeniach, jakim niewątpliwie są koncerty symfoniczne na żywo. W Filharmonii Podkarpackiej odbędą się dwa koncerty z udziałem orkiestry. Co ważne, obydwa wydarzenia są...

Aktualności

Wernisaż wystawy Beaty Czyżewskiej otworzy Rzeszów Jazz Festiwal 2023

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja największego festiwalu jazzowego na Podkarpaciu. Wydarzeniem otwierającym będzie wystawa fotografii Beaty Czyżewskiej prezentująca koncerty i artystów poprzedniej edycji.

Aktualności

Gala operowo-operetkowa z Jonasem Kaufmannem w kinie Zorza

W listopadzie kino Zorza pokaże retransmisję gali operowo-operetkowej z udziałem gwiazd operowego świata.

Aktualności

Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie będzie miał nową nazwę i status

Od przyszłego roku Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie zmieni nazwę na Centrum Młodzieży w Rzeszowie i zyska status pałacu młodzieży.

Aktualności

Uroczystości upamiętniające Józefa Szajnę i odsłonięcie "Drabiny do nieba"

W środę, 25 października 2023r. w Rzeszowie odbędzie się wydarzenie pn. „Wokół rzeźby Józefa Szajny Drabina do nieba", które jest upamiętnieniem wyjątkowego artysty urodzonego w Rzeszowie.

Aktualności

XX edycja festiwalu "O Laur Rzecha". Wystąpi ponad 400 tancerzy

24 grupy taneczne na prezentacjach konkursowych i ponad 400 tancerzy na scenie podczas koncertu galowego - tak zapowiada się XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha”, który odbędzie się w...

Aktualności

"Kraina Zmysłów" - twórczość osób z zaburzeniami psychicznymi w BWA

„Kraina zmysłów” to wystawa jubileuszowa z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej Dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Rzeszowie, która prezentowana będzie w Biurze Wystaw Artystycznych od 19 października do 5...

Aktualności

Zespół Organek zapowiada trasę koncertową MTV Unplugged. Rzeszów jednym z przystanków

W styczniu 2024 r.zespół Organek rozpocznie akustyczną trasę koncertową, która będzie promowała zapowiedziany na początek przyszłego roku album MTV Unplugged Organek. Do kwietnia grupa odwiedzi kilkanaście polskich miast, w tym również Rzeszów.

Reklama