Rzeszów - Poniedziałek, 24.02.2025
Reklama

W Rzeszowie rozpoczął się festiwal najlepszych filmów dla dzieci i młodzieży

Dodano: /

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Od 9 do 16 czerwca w Rzeszowie trwa dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub. Festiwal odbywa się w 5 miejscowościach na Podkarpaciu, a jego centrum jest w Rzeszowie. Projekcje są bezpłatne.

Kinolub to najlepsze kino z całego świata dedykowane młodej widowni. Poprzednie edycje Festiwalu zgromadziły już ponad 50 tysięcy widzów. Kolejny raz organizatorzy Festiwalu przygotowali specjalne bezpłatne pokazy popołudniowe i weekendowe dedykowane rodzinom. Oprócz tego w programie znalazła się gra miejska i spotkania z twórcami z całego świata. Festiwal ma też swoją edycję online, dostępną za darmo.

W tegorocznym programie znalazły się aż 64 filmy z 31 krajów. Wśród nich są historie pokazujące życie, pasje i marzenia dzieci z najdalszych zakątków świata - m.in. z Indii, Brazylii, Meksyku czy Libanu. To wartościowe i ambitne produkcje, których brakuje w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym. Filmy wybrane przez selekcjonerów Festiwalu to zawsze intrygujący początek do dyskusji z młodzieżą i dziećmi na istotne tematy. To także tytuły, które docenione zostały na innych, międzynarodowych festiwalach kina młodego widza. Najlepsze filmy wybierze i nagrodzi jury profesjonalne, składające się z filmowców i ludzi kultury oraz jury dziecięce i młodzieżowe. Zwycięzców poznamy 16 czerwca.

W Rzeszowie filmowe projekcje w ramach tegorocznego festiwalu odbywają się w czterech lokalizacjach:

• Wojewódzki Dom Kultury
• Kino za Rogiem
• Rzeszowskie Piwnice
• Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny, ale na projekcje w Wojewódzkim Domu Kultury i Kinie za Rogiem wymagane są wcześniejsze rezerwacje. Wstęp na pokazy w Rzeszowskich Piwnicach nie wymaga rezerwacji. Szczegółowy program wraz z systemem rezerwacji znajduje się na stronie https://kinolub.pl/rzeszow-2/

PROGRAM SPECJALNY DLA RODZIN

Już kolejny raz organizatorzy Festiwalu ponownie przygotowali specjalne pokazy popołudniowe i weekendowe dedykowane rodzinom. Zapraszają na nie do Wojewódzkiego Domu Kultury, Rzeszowskich Piwnic i Kina za Rogiem. Szczegółowy harmonogram rodzinnych projekcji znajduję się poniżej.

PROGRAM 9. KINOLUB

9 czerwca (niedziela)

11:00 CZAS PRÓBY - KRÓTKIE METRAŻE, 9+ (Rzeszowskie Piwnice)
12.30 MIMO TRUDNOŚCI - KRÓTKIE METRAŻE, 6+ (Rzeszowskie Piwnice)
13.30 DALEKO I BLISKO - KRÓTKIE METRAŻE, 13+ (Rzeszowskie Piwnice)
15:00 GRA MIEJSKA "OBRABKI NA TROPIE"
17:30 RODZINA OBRABKÓW I SPRAWA GLINY i spotkanie z reżyserem, 9+ (WDK w Rzeszowie)

11 czerwca (wtorek)

16:30 Ż JAK ŻABA, 9+ (Kino za Rogiem)
17:00 PRZY RZECE, 11+ (WDK w Rzeszowie)
12 czerwca (środa)
17:00 Ż JAK ŻABA, 9+ (WDK w Rzeszowie)

13 czerwca (czwartek)

17:00 JAJKO CZY KURA, 11+ (WDK w Rzeszowie)
14 czerwca (piątek)
16:30 TEKA I TUTI: NOC W BIBLIOTECE, 6+ (Kino za Rogiem)
17:00 ZAĆMIENIE, 11+ (WDK w Rzeszowie)

15 czerwca (sobota)

11:00 ZAĆMIENIE, 11+ (Kino za Rogiem)
13:00 SCIANEL, 13+ (Kino za Rogiem)
15:00 MAX I DZIKA SIÓDEMKA, 9+ (WDK w Rzeszowie)
17:00 LARS JEST LOL, 11+ (WDK w Rzeszowie)

16 czerwca (niedziela)

11:00 KU PRZYGODZIE - KRÓTKIE METRAŻE, 4+ (Rzeszowskie Piwnice)
12:00 MIMO TRUDNOŚCI - KRÓTKIE METRAŻE, 9+ (Rzeszowskie Piwnice)
13:30 DALEKO I BLISKO - KRÓTKIE METRAŻE, 11+ (Rzeszowskie Piwnice)
15:00 JAJKO CZY KURA. 11+ (WDK w Rzeszowie)
17:00 ZA DUŻY NA BAJKI 2 i spotkanie z twórcami, 9+ (WDK w Rzeszowie)

GRA MIEJSKA

Specjalnym wydarzeniem, które otworzy tegoroczny Festiwal będzie gra miejska „Obrabki na tropie”. Atrakcja dedykowana jest całym rodzinom i polegać będzie na kreatywnym rozwiązywaniu zadań, które będą prowadzić uczestników przez miasto po zeskanowaniu odpowiednich kodów QR. Dla drużyn, które wykonają wszystkie zadania czeka wielki finał i upominki. To świetna zabawa i ciekawe wyzwanie dla każdego! Zapisy na grę odbywają się przez formularz online na stronie: https://kinolub.pl/gra-miejska-rzeszow/ Gra inspirowana jest książkami Andersa Sparringa i Pera Gustavssona, na podstawie których powstał film „Rodzina Obrabków i sprawa Gliny”. Film premierowo zobaczyć będzie można zaraz po grze miejskiej (17.30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie), a wydarzenie połączone będzie ze spotkaniem z reżyserem – Leifem Lindblomem.

EDYCJA ONLINE

Tegoroczna edycja Festiwalu Kinolub będzie dostępna także online! Filmy dostępne będą na platformie www.laboratoriumfilmowe.pl aż do 24 czerwca. Rejestracja i korzystanie z serwisu jest bezpłatne. Platforma Laboratorium Filmowe zapewnia dostęp do festiwalowych krótkometrażowych filmów, a ich oglądanie – indywidualne lub grupowe – możliwe jest bez wychodzenia z domu czy szkoły.

Festiwal odbywa się w tym roku również w Lubaczowie, Zatwarnicy, Jarosławiu , Jaśliskach. Organizatorami wydarzenia są Fundacja IKS, Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Festiwal dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Gminy Miasto Rzeszów.

Wydarzenie posiada patronat Rzecznika Praw Dziecka i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Patronami medialnym wydarzenia są: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Eska i CzasDzieci.pl.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Z Tobą chcę oglądać świat” - wyjątkowy koncert na Dzień Kobiet w Filharmonii Podkarpackiej

Agencja artystyczna MUZA zaprasza na niezwykły koncert, pełen żywiołowej i wzruszającej muzyki, w której każdy odnajdzie swoje najcenniejsze wspomnienia z dawnych lat, skryte w niezapomnianych przebojach.

Aktualności

Trwa rekrutacja do Akademii Wolontariatu Estrady Rzeszowskiej. Zgłoszenia do 15 marca

Estrada Rzeszowska ogłosiła nabór do Akademii Wolontariatu – programu dla osób chcących zaangażować się w organizację największych wydarzeń kulturalnych w mieście. Zgłoszenia można przesyłać do 15 marca 2025 roku – kolejna rekrutacja...

Aktualności

Świat Mistrza Beksińskiego. Koncert i wystawa poświęcone pamięci wybitnego artysty z Sanoka

21 lutego 2025 r. w centrum wystawienniczo-kongresowym ZEN.COM Expo w Jasionce (dawniej G2A Arena), odbędzie się inauguracja wyjątkowego wydarzenia artystycznego poświęconego twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Aktualności

Rzeszowski Dzień Kobiet. Warsztaty tkania makatki i koncert Skubasa

Z okazji Dnia Kobiet, Rzeszowskie Piwnice przygotowały dwa wyjątkowe wydarzenia dedykowane Paniom. 8 marca, w samo południe odbędą się warsztaty tkania makatki na krośnie ręcznym. Wieczorem, klimatczne wnętrza Piwnic, wypełni muzyka Skubasa.

Aktualności

David Gimenez i Philippe Quint gośćmi piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej

Muzyka trzech kompozytorów, wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej podczas najbliższego koncertu symfonicznego. Symfonicy podkarpaccy wykonają utwory Verdiego, Mendelssohna i Brahmsa pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Davida Gimieneza. Solistą wieczoru będzie amerykański skrzypek Philippe Quint.

Aktualności

Teatr na ekranie: „Żona Łysego” w Kinie za Rogiem Cafe

Dramat psychologiczny „Żona Łysego” z Aleksandrą Konieczną w roli głównej, będzie można obejrzeć w ramach najbliższego spotkania z cyklu „Teatr na ekranie” w Kinie za Rogiem Cafe. Projekcja odbędzie się w poniedziałek,...

Czwartki Jazzowe – kontynuacja

Fuzja polskiej muzyki ludowej i nowoczesnego jazzu. Joachim Mencel Quintet w WDK

Joachim Mencel Quintet z projektem ARTISENA wystąpi już 27 lutego na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Będzie to pierwszy w tym roku koncert z cyklu Czwartki Jazzowe – kontynuacja.

Aktualności

The Strings - przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki

15 lutego 2025 r. w Filharmonii POdkarpackiej będzie można zobaczyć przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki - The Strings. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00. 

Reklama