Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

W Rzeszowie powstanie Muzeum Szwalnictwa

Dodano: /

Mieszkańcy Rzeszowa pomogą przy współtworzeniu Muzeum Szwalnictwa, które znajdzie się w Starej Szwalni, dawnej galerii Rotunda, która początkiem 2020 roku zostanie całkowicie przekształcona.

Rozpoczęły się działania dążące do stworzenia pierwszego w Rzeszowie Muzeum Szwalnictwa. W związku z tym jego inicjatorzy przedsięwzięcia zapraszają wszystkich mieszkańców Rzeszowa do włączenia się w akcje wspólnego tworzenia szwalniczej historii stolicy województwa podkarpackiego.

„Rzeszów – stolica innowacji – jest miastem nie tylko obiecującej przyszłości, ale również posiadającym charakter, duszę i ciekawą historię. Niekiedy trzeba jednak poszukać i odkryć niezwykłą opowieść kryjącą się na ulicach naszego miasta” – mówi Paweł Preisner, pomysłodawca Muzeum Szwalnictwa oraz nowy współwłaściciel Starej Szwalni, dawnej galerii Rotunda.

Akcję można wesprzeć poprzez przekazanie starych sprzętów szwalniczych, opowiedzenie ich historii czy udostępnienie fotografii zakładów szwalniczych. Ze zgromadzonych rekwizytów i informacji w Starej Szwalni w ramach Muzeum Szwalniczego zostanie stworzona specjalna ekspozycja.

„Dostrzeżenie nowego oblicza stolicy Podkarpacia i odkrycie jej niezbadanych dotąd tajemnic to idee przyświecające naszym działaniom. Celem wydarzenia jest ponadto integracja rzeszowian, tworzenie ich poczucia wspólnoty oraz kształtowanie postaw obywatelskich – dodaje Paweł Preisner.

Powstanie Muzeum Szwalnictwa związane jest rebrandingiem oraz modernizacją galerii Rotunda, która już na początku 2020 roku zostanie przekształcona w park kulturalno-handlowy Stara Szwalnia. Zwieńczeniem akcji tworzenia obywatelskiej ekspozycji będzie konferencja prasowa połączona z uroczystym otwarciem Muzeum Szwalnictwa, na które zaproszeni zostaną mieszkańcy Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Aktualności

Noc Bibliotek w WiMBP w Rzeszowie. Wieczór pełen atrakcji i niespodzianek dla małych czytelników

Przed nami kolejna edycja corocznego święta promującego czytanie i odkrywanie bibliotek na nowo. W tegorocznej edycji po raz kolejny udział bierze Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która przygotowała dla małych...

03. Festiwal Arcydzieł

62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Najlepsze spektakle z całego kraju w „Siemaszce” [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników sztuki teatralnej. Już 18 października w stolicy Podkarpacia rozpoczną się 62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: 03. Festiwal Arcydzieł. W programie najlepsze spektakle z całego kraju zrealizowane na...

Aktualności

Wystawa prac studentów i absolwentów WSIiZ w Siemaszce

Prace studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Graficznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Patrycji Longawy (prof. WSIiZ) zostaną zaprezentowane we Foyer teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Otwarcie wystawy...

Reklama