Rzeszów - Czwartek, 17.10.2024
Reklama

Świąteczne Targi Książki. Wielkie święto literatury już w listopadzie w Rzeszowie

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

Spotkania autorskie, ponad 60 wydawnictw z premierami i ofertami książkowymi oraz warsztaty dla dzieci - tak w skrócie będą wyglądały tegoroczne Świąteczne Targi Książki w CKH Millenium Hall w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22 – 23 listopada 2024 r.

Będzie to już 6 edycja największego w regionie święta literatury. Do stolicy Podkarpacia przyjadą m.in. Marcin Meller, Michał Rusinek, Weronika Anna Marczak, Jacek Fedorowicz, Dorota Masłowska, Michał Urbaniak i wielu innych.

W tym roku podczas targów swoje oferty zaprezentuje ponad 60-ciu wydawców. Stoiska zlokalizowane będą na dwóch piętrach Millenium Hall, a spotkania autorskie odbędą się na poziomie 2, w salach konferencyjnych hotelu Hilton Garden Inn Rzeszów.

W spotkaniach autorskich i sesjach autografów wezmą udział między innymi: były sekretarz Wisławy Szymborskiej, autorka jednego z najciekawszych zjawisk kulturowych ostatnich lat w rodzimej książce młodzieżowej, legenda jazzu czy zadeklarowana wielbicielka Taylor Swift.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie jest bezpłatny.

Oto lista autorów, którzy zagoszczą na targach.

• Katarzyna Berenika-Miszczuk – pisarka, scenarzystka, lekarka, współzałożycielka Wydawnictwa Mięta, a także wiecznie zabiegana mama. To wszechstronna autorka, której znakiem rozpoznawczym jest nieoczywista mieszanka literackich światów niezmiennie doprawiona dużą dawką humoru. Chętnie sięga po fantasy, science fiction, a także kryminał i powieść obyczajową. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt powieści oraz opowiadań. W 2021 roku na podstawie jej powieści grozy „Druga szansa” powstał sześcioodcinkowy serial „Otwórz oczy” w reżyserii Anny Jadowskiej oraz Adriana Panka, wyprodukowany dla platformy Netflix.

• Grażyna Betlej-Furman – Już jako czternastoletnia dziewczynka postanowiła, że dorosłe życie spędzi w beskidzkich Ropkach. Autorka książki „Kuchnia łemkowska z Ropek. Częstujcie się!”, dorastała w wielopokoleniowej rodzinie, gdzie kuchnia była skromna, ale oparta na własnych warzywach, owocach i zbożu.

• Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński – Jacek Dehnel, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, autor licznych powieści, wierszy i esejów, które cechuje wyjątkowa dbałość o język oraz wnikliwa obserwacja rzeczywistości oraz Piotr Tarczyński, tłumacz, historyk i amerykanista. Para powołała do życia autorkę – Marylę Szymiczkową, wdowę po prenumeratorze „Przekroju” i królową pischingera. Ten niezwykły duet łączy wielki talent literacki i niezrównaną wiedzę o życiu co-dziennym Krakowa końca XIX i początku XX wieku. Gwarantuje pasjonującą podróż w czasie z detektywką, która wie, że tajemnice same się nie rozwiążą.

• Jacek Fedorowicz – aktor, satyryk, dziennikarz, rysownik-karykaturzysta. Znany z wielu kultowych filmów i programów, współzałożyciel (m.in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą) studenckiego teatru Bim-Bom. Od lat 60. współtworzył i występował w telewizyjnych programach, audycjach radiowych i na estradzie. Szczególnie pamiętany z „drugoobiegowego” satyrycznego Dziennika Telewizyjnego oraz filmów w reżyserii Stanisława Barei.

• Mikołaj Gospodarek – fotograf, magister sztuki, absolwent Wydziału Filmu i Fotografii w WSSiP w Łodzi. Od 18 lat zawodowo zajmuje się fotografią, głównie krajobrazową. Na swoim koncie ma kilkanaście przewodników, w których prezentuje ciekawe miejsca w Polsce. Stale współpracuje z największą i najstarszą agencją fotograficzną w Niemczech – Mauritius Images, która reprezentuje go na rynkach europejskich i światowych, dzięki czemu jego zdjęcia promujące Polskę publikowane są od wielu lat na różnych kontynentach. W książce „Po prostu Bieszczady. Przewodnik sercem pisany”, opisuje spotkania z ludźmi, cuda natury, pyszności lokalnej kuchni, a także muzea tworzone z pasją.

• Katarzyna Kalicińska, Kamila Kisała, Radosław Figura – Katarzyna Kalicińska, Kamila Kisała, to autorzy powieści „Felicita”, Kamila Kisała napisała „Primo amore”. Te dwie powieści, łączy ta sama przygoda wyjazd matki i córki do Polignano a Mare, małej, urokliwej miejscowości we włoskiej Apulii. Powieść „Felicita” opowiada wydarzenia z punktu widzenia 42-letniej Zośki, a „Primo amore” jest pamiętnikiem jej córki, 17-letniej Oliwii. Zdrada, miłość́, żałoba, rodzinne tajemnice i spalone słońcem Włochy. To życiowa i przejmująca historia o tym, że wszystkie przeciwności losu można pokonać́ z pomocą̨ rodziny i przyjaciół. Jest to pierwszy taki projekt na rynku.

• Paweł Kowal – politolog, historyk, polityk i publicysta. Profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN, poseł na Sejm RP V, VI i IX kadencji, w latach 2006–2007 – sekretarz stanu w MSZ, 2009–2014 poseł do Parlamentu Europejskiego. Autor artykułów naukowych, analiz i książek na temat polityki wschodniej oraz transformacji w Europie Środkowej i ZSRS. Współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego. Autor między innymi książki „Abakanowicz. Trauma i sława”.

• Maria Krasowska – swoją popularność zyskała dzięki działalności na portalach społecznościowych, na których opowiada o akrobatyce, odżywianiu i tańcu. Mieszka w Rzeszowie i poza pisaniem książek interesuje się również podróżami, pisaniem bloga i lubi surfing. Najnowszą pozycją Marii Krasowskiej jest tytuł „Susza”, która została wydana w marcu 2024 roku (tylko sesja autografów).

• Jakub Kuza – z wykształcenia prawnik i filozof, zawodowo od lat związany z branżą książkową. Przez kilka lat kierował działem promocji Europejskiego Centrum Solidarności. Prywatnie fanatyk historii, piłki nożnej, giełdy i romańskiej architektury. Twórca fanpage’a „Krótka Historia Jednego Zdjęcia” oraz autor książki pod tym samym tytułem.

• Agnieszka Lis – jedna z najpoczytniejszych pisarek literatury obyczajowej, pianistka i dziennikarka. Jej powieści opowiadają o życiowych perypetiach – bólu, rozstaniu, trudnych relacjach, samotności, chorobie i marzeniach. Nie kreuje rzeczywistości, w której wszyscy są szczęśliwi i nie napotykają na swojej drodze problemów. Przeciwnie – stawia przed swoimi bohaterami wyzwania, które mogą wydawać się nie do przezwyciężenia.

• Weronika Anna Marczak – autorka bestsellerowej serii dla młodzieży „Rodzina Monet”. Seria powieści, zachwyciła fanów od chwili, gdy Weronika Anna Marczak opublikowała jej pierwszy rozdział na platformie Wattpad (tylko sesja autografów).

• Dorota Masłowska – jedna z najważniejszych polskich pisarek współczesnych. W 2002 roku zadebiutowała powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, która została nagrodzona Paszportem Polityki, za drugą, „Paw królowej”, dostała w 2006 roku Nagrodę Literacką Nike. W 2022 roku została uhonorowana Paszportem „Polityki” w kategorii Kreator Kultury. Równolegle do twórczości literackiej angażuje się w projekty muzyczne (Mister D, DOROTA) i teatralne.

• Marcin Meller – historyk, dziennikarz i prezenter telewizyjny. W lutym 2024 roku dołączył do zespołu dziennikarskiego internetowego Kanału Zero, dla którego prowadzi cotygodniowy program kulturalny Trzecie śniadanie. Jego nowa powieść – „Dzieci lwa”, to wzruszająca i pełna napięcia historia o młodości, przyjaźni, pierwszych miłościach i międzyludzkich relacjach, które – nawet jeśli zakończone – zostają z nami na całe życie.

• Alina Przydatek – pisze dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest pedagożką, ilustratorką, rękodzielniczką, a także animatorką warsztatów promujących korespondencję sztuk. Tworzy świat, który bawi, wzrusza oraz uczy, motywuje do nauki jezyków obcych i pomaga dzieciom odnaleźć w sobie artystę. Autorka poprowadzi premierowy program i warsztaty „Guzik z pętelką” dla dzieci wczesnoszkolnych oraz „Kici Nici i przepis na święta” dla przedszkolaków.

• Paweł Reszka – dziennikarz, korespondent wojenny (m.in. w Gruzji i Ukrainie), autor bestselerowych książek. Współpracował z Rzeczpospolitą jako korespondent w Moskwie, był szefem działu śledczego w Dzienniku. Pisał dla Tygodnika Powszechnego i Newsweeka Polska. Od 2019 roku jest dziennikarzem tygodnika Polityka. Jego najgłośniejsze książki to m.in. „Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy”, „Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy”, „Czarni”. Dwukrotny laureat prestiżowej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, otrzymał również Nagrodę Specjalną Radia ZET „Dziennikarz Dekady”. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w konkursie Grand Press.

• Jola Richter-Magnuszewska – ilustratorka, autorka książek dla dzieci. W swoim dorobku ma ich kilkadziesiąt. Niektóre z nich były wyróżniane i nagradzane, jak „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”, a także tłumaczone na inne języki, jak „Rok na targu”. Mieszka z mężem, synami i gromadką zwierząt na skraju Beskidu Niskiego.

• Michał Rusinek – był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

• Maciej Siembieda – Zadebiutował jako pisarz w wieku 56 lat i szybko stał się jednym z najpopularniejszych twórców powieści sensacyjnych w Polsce. Zanim zaczął pisać powieści, przez trzy dekady był reporterem prowadzącym śledztwa historyczne. Trzykrotnie otrzymał za nie nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (tzw. polskiego Pulitzera). Znakiem rozpoznawczym Siembiedy jest budowanie sensacyjnych opowieści na kanwie rzeczywistych zdarzeń.

• Piotr Stelmach – dziennikarz muzyczny, współzałożyciel i szef muzyczny Radia 357. W latach 1997–2020 związany z Programem Trzecim Polskiego Radia, w którym prowadził m.in. autorskie audycje: Offensywa, Myśliwiecka 3/5/7 oraz W tonacji Trójki. Autor książek „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim” i „Męskie Granie”. Koncerty Męskiego Grania prowadzi od pierwszej edycji trasy w 2010 roku.

• Karolina Sulej – uznana pisarka i reporterka, kulturoznawczyni i zadeklarowana wielbicielka Taylor Swift. W książce „Era Taylor Swift” kreuje wielowymiarowy portret wokalistki i kompozytorki. O jej fenomenie rozmawia zarówno z fandomem, jak i z osobami ze świata muzyki, mediów i psychologii. Takiego portretu Taylor Swift jeszcze nie było.

• Tomasz Szwed – kompozytor, piosenkarz, psychoterapeuta, autor serii książek dla dzieci „Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce”.

• Katarzyna Tubylewicz – pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego. Autorka głośnych książek reporterskich „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”, „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”, a także „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami” oraz powieści „Bardzo zimna wiosna”, „Własne miejsca”, „Rówieśniczki” i „Ostatnia powieść Marcela”.

• Michał Urbaniak – legenda jazzu, kompozytor i aranżer. Wirtuoz pięciostrunowych skrzypiec i saksofonu. Artysta, który przekracza gatunki – to on wprowadził do jazzu elementy rocka, rapu i hip-hopu. W książce „Michaś. Wywiad rzeka z Michałem Urbaniakiem”, wraz z dziennikarzem Jackiem Góreckim rozmawia o muzyce i pasji, miłości i ojcostwie, o polityce, Ameryce i Polsce. Wraca pamięcią do spędzonych w Łodzi dzieciństwa i młodości, pierwszych koncertów i podróży do Stanów Zjednoczonych, zawodowych sukcesów i współprac z gwiazdami światowego formatu: Milesem Daviesem, Herbiem Hancockiem, Natalie Cole czy Erykah Badu. W tej opowieści życie prywatne jest nierozłącznie splecione z zawodowym – artysta wspomina między innymi współpracę z pierwszą żoną Urszulą Dudziak czy przyjaciół artystów, którzy znacząco wpłynęli na jego drogę twórczą: Andrzeja Trzaskowskiego, Krzysztofa Komedę, Wojciecha Karolaka, Zbigniewa Namysłowskiego czy Tomasza Stańkę.

• Janusz Leon Wiśniewski – jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich. Jego debiutancka powieść „S@motność w Sieci” stała się bestsellerem, została przetłumaczona na wiele języków, a także sfilmowana. W swoim dorobku ma powieści „Bikini i Los powtórzony”, zbiory opowiadań, tomiki esejów oraz bajkę dla dzieci.

• Michał Wrzosek – doktor dietetyki, przedsiębiorca, mówca, influencer, swoim podejściem do diety i edukacji żywieniowej pomógł w zrzuceniu kilogramów tysiącom podopiecznych.

• Michał Wójcik – historyk, dziennikarz. Pracował w Radiu Zet, tygodniku Przekrój, był redaktorem naczelnym magazynów Focus i Focus Historia. Współtworzył Błyskawiczny Program Historyczny w TVN Warszawa i cykl Było/nie było w Discovery Historia. W TVP Historia prowadził program Cafe Historia. Wraz z Emilem Maratem nagrodzony Nagrodą Historyczną Tygodnika Polityka 2015 za książkę o Stanisławie Likierniku „Made in Poland”.


Lista Wydawnictw:

Dreams Wydawnictwo,

Wydawnictwo Diamenty / Maja Drozd, BJ Service / Lingea, Wydawnictwo Claroscuro, Wydawnictwo Alegoria / Wydawnictwa IX, Wydawnictwo HM / Ailes / Nie Powiem, Wydawnictwo Lucky, Wydawnictwo Bratni Zew / Fernando, Wydawnictwo Jedność, Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wydawnictwo BIS sp. z o. o., Męskie Wydawnictwo N-Kort / Na Ganku Kasi, Wydawnictwo BOSZ, IUVI Games / SmartGames, Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej, Wydawnictwo Literówka, Karakter, Wydawnictwo Tatarak, Dominikańskie Wydawnictwo W Drodze, Wielka Litera, Wydawnictwo Vectra, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Agora, Sonia Draga, Wydawnictwo Debit, Na Jej Głowie Wydawnictwo Życia Wewnętrznego, Polish Indie, Wydawnictwo Oświatowe FOSZE, Zysk i S-ka Wydawnictwo / Wydawnictwo Literackie / :Dwukropek / Wydawnictwo Nowa Baśń, Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury W Rzeszowie, Książnica Słowiańska, ZNAK, KABAK, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo K2a, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Sumus, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Insignis / Wydawnictwo StoryLight, Wydawnictwo Libra PL, Wydawnictwo Harde, Copernicus Center Press, Antykwariat i Księgarnia Tezeusz Spółka z. o.o., Wydawnictwo Ezop & Wydawnictwo Wyszukane, Tore Oficyna, Widnokrąg, Kici Nici


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY

Czerwiec w DKF Klaps. W programie m.in. ostatni film Kena Loacha oraz „Mania” z muzyką na żywo

W ostatnim miesiącu przed wakacjami zaplanowano cztery filmowe projekcje w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. W czerwcowym programie znalazł się m.in. ostatni film w karierze brytyjskiego reżysera Kena Loacha, który widzowie będą...

63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Holenderska supergwiazda na festiwalu w Łańcucie

Przed nami ostatnie trzy koncerty w ramach 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W niedzielę, 2 czerwca w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej wystąpi holenderska saksofonistka Candy Dulfer z zespołem. Koncert rozpocznie się o...

MUZYKA CHRZEŚCIJAŃSKA W PARKU SYBIRAKÓW

Koncert Jednego Serca Jednego Ducha

W czwartek, 30 maja 2024 r. w Rzeszowie odbędzie się XXII edycja Koncertu Jednego Serca Jednego Ducha. Artyści wspólnie z publicznością po raz kolejny zaśpiewają najpiękniejsze pieśni i piosenki religijne.

Aktualności

KultURalia 2024. Pełny line-up sceny głównej

Organizatorzy tegorocznych KultURaliów opublikowali pełny line-up sceny głównej. Na miasteczku akademickim przy ul. Cichej wystąpi 10 wykonawców. Oprócz koncertów przygotowano również szereg dodatkowych atrakcji.

Aktualności

"Szalone nożyczki" po raz 300! Komediowy weekend w Teatrze Siemaszkowej

„Szalone nożyczki” w reż. Marcina Sławińskiego to komediowy hit, który od ponad trzynastu lat nie schodzi z afiszy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Zbliżający się weekend to doskonała okazja, by dać...

MAKE HH IN RZESZ DOPE AGAIN

Znamy pełny line-up Dope Fest Rzeszów. Pierwsze koncerty w lipcu

Do ogłoszonych wcześniej Young Multi'ego i Szpaka dołączyli: Young Leosia, Chivas, Kukon i Otsochodzi. Wszystkie koncerty w ramach Dope Fest odbędą się w Millenium Hall.

63. MFŁ

Włodek Pawlik Trio i Andrea Motis na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie

Przed nami kolejny weekend 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W piątek, w Sali Balowej łańcuckiego Zamku zespoli się poezja Piotra Gawła, muzyka Włodka Pawlika oraz śpiew Marka Bałaty, uznanego wokalisty jazzowego. Dzień...

Reklama