Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Spotkanie z autorem książki "Skrzydła nad Wisłokiem". Porozmawiają o historii rzeszowskiego lotnictwa

Dodano: /

30 maja br. na rynek wydawniczy trafia książka Szymona Jakubowskiego „Skrzydła nad Wisłokiem” – pierwsza, szersza publikacja poświęcona historii rzeszowskiego lotnictwa. Dzień później, 31 maja w Rzeszowie odbędzie się premierowe spotkanie z autorem.

„Skrzydła nad Wisłokiem” to reporterska opowieść o historii lotnictwa na Rzeszowszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem portu lotniczego w Jasionce. To, jak mówi sam autor, Szymon Jakubowski: - Książka popularna dla ogółu; przypomnienie niektórych historii i rzeczy związanych z szeroko pojętym lotnictwem i lotniskiem. To opowieść o ponad dwustuletnich tradycjach lotniczych regionu Polski południowo-wschodniej: ludziach i wydarzeniach związanych z tym tematem.

Za pisanie zabrał się wieloletni dziennikarz, regionalista i publicysta historyczny. Był m.in. wyróżniony tytułem Podkarpackiego Dziennikarza Roku 2005 oraz Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego 2015. Jest przewodniczącym rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz redaktorem naczelnym magazynu historycznego „Podkarpacka Historia”. Wydanie książki poprzedził cykl artykułów w wymienionym czasopiśmie. Na ich bazie, po żmudnej poszukiwaniach w archiwach i rocznikach starych gazet powstała książka.

Autor podkreśla, że „Skrzydła nad Wisłokiem” nie są pracą naukową, lecz dziennikarską opowieścią pełną ciekawostek, czasem nieznanych, czasem wręcz sensacyjnych. Na pewno nie wyczerpują tematu lotnictwa na Rzeszowszczyźnie. Co więcej, być  może stanowią pretekst  do tego, aby jeszcze aktywować tych, którzy pamiętają tutejsze lotnicze dzieje – choćby z lat 70., 80., 90. XX wieku, chcą je wspominać i o nich rozmawiać; pamiętają wydarzenia, ludzi oraz miejsca związane z lotnictwem, które również bogato opisał Jakubowski w  „Skrzydłach nad Wisłokiem”. Dlatego w głowie Katarzyny Hadały – autorki bloga Lotnicze podkarpackie, która czynnie wspierała powstanie tej książki zrodził się pomysł na zorganizowanie spotkania z autorem w momencie jej trafienia do księgarń.  

Katarzyna Hadała: - Czytałam tę książkę jeszcze wówczas, gdy trwał proces twórczy, rozdział po rozdziale. Moje pierwsze wrażenia to zdziwienie, zdumienie, zaciekawienie. Tak jak Szymon „połknęłam” temat. Jako autor bloga o regionalnym lotnictwie coś niecoś orientowałam się w historii tej dziedziny w podkarpackim, ale po jej przeczytaniu mam takie fajne uczucie: dobrze jest wreszcie mieć choćby ogląd  na to w jak bardzo „ulotniczonym” mieście się mieszka. Chciałabym, aby inni też go mieli, aby odkrywać takie lotnicze mikrohistorie Rzeszowszczyzny i naszego regionu. W tym celu  postanowiłam zorganizować to spotkanie. Swoją drogą, kto wie na przykład kiedy i dokąd uruchomiono pierwszą linię lotniczą z Jasionki? Albo jak wyglądał transport pasażerów na lotnisko w czasach Polski Ludowej, kiedy i z jakich okazji „lotnisko przybierało odświętny” wygląd?  

M.in. o tym będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z Szymonem Jakubowskim – autorem książki „Skrzydła nad Wisłokiem”, które odbędzie się 31 maja 2019 roku o godz. 18.00 w rzeszowskiej restauracji Ceska Hospoda, ul. Rynek 5. Na miejscu można będzie nabyć książkę z dedykacją autora.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

NOC MUZEÓW W RZESZOWIE

Noc Biblioteki „Z historią Rzeszowa w tle”. Literackie perełki za 2 zł

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wzięcia udziału w Nocy Biblioteki „Z historią Rzeszowa w tle”. Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Rzeszowie.

XII Rzeszowskie KultURalia Studenckie 2024

Kolejni wykonawcy w line-upie Kulturaliów. Ruszyła sprzedaż biletów

10 gwiazd na scenie głównej, scena klubowa, strefa foodtrucków, strefa chilloutu oraz wesołe miasteczko - tak będą wyglądały tegoroczne Rzeszowskie KultURalia Studenckie.

63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Multimedialne przedstawienie „Charlie Chaplin’s Smile” w Filharmonii Podkarpackiej

Trwa 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. W piątek, 10 maja przed publicznością wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą izraelskiego dyrygenta Naoma Zura. W programie multimedialne przedstawienie „Uśmiech Charliego Chaplina”.

NOCNE ZWIEDZANIE

18 instytucji, kilkadziesiąt wydarzeń. Noc Muzeów w Rzeszowie

Zbliża się kolejna edycja Nocy Muzeów. Już 18 maja 2024 r. rzeszowskie muzea, galerie i instytucje kultury otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. W wydarzeniu udział weźmie osiemnaście placówek, które przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń.

SCENA WĘDROWNA

„Mąż i żona” - premiera nowej sztuki Teatru im. Wandy Siemaszkowej

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zapowiada kolejną premierę, przedostatnią w tym sezonie - będzie to "Mąż i żona" Aleksandra Fredry w reżyserii Marcina Sławińskiego. Pokaz premierowy odbędzie się w Przemyskim Centrum...

WIELKIE ŚWIĘTO MELOMANÓW

Inauguracja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Wystąpi Orkiestra Kameralna "Amadeus"

Koncertem inauguracyjnym w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie rozpocznie się wielkie święto melomanów – Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Orkiestrę Kameralną „Amadeus” poprowadzi Agnieszka Duczmal. W roli solisty – skrzypka wystąpi koncertmistrz...

WEEKEND Z MDAG

WDK pokaże najciekawsze filmy festiwalu Millenium Docs Against Gravity

W dniach 17-19 maja 2024 r. w Rzeszowie odbędzie się 21. Weekend z Millennium Docs Against Gravity, na który zapraszają Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”.

ESK 2024

Europejski Stadion Kultury po raz 14. w Rzeszowie. W tym roku będzie Strefa Kibica

Tradycyjnie w programie festiwalu znajdzie się Koncert Otwarcia i Koncert Kolektywów oraz dziesiątki projektów artystycznych rozgrywających się w przestrzeni miejskiej. W tym roku ze względu awans reprezentacji Polski do EURO 2024 powstanie...

Reklama