Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Spotkanie z autorem książki "Skrzydła nad Wisłokiem". Porozmawiają o historii rzeszowskiego lotnictwa

Dodano: /

30 maja br. na rynek wydawniczy trafia książka Szymona Jakubowskiego „Skrzydła nad Wisłokiem” – pierwsza, szersza publikacja poświęcona historii rzeszowskiego lotnictwa. Dzień później, 31 maja w Rzeszowie odbędzie się premierowe spotkanie z autorem.

„Skrzydła nad Wisłokiem” to reporterska opowieść o historii lotnictwa na Rzeszowszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem portu lotniczego w Jasionce. To, jak mówi sam autor, Szymon Jakubowski: - Książka popularna dla ogółu; przypomnienie niektórych historii i rzeczy związanych z szeroko pojętym lotnictwem i lotniskiem. To opowieść o ponad dwustuletnich tradycjach lotniczych regionu Polski południowo-wschodniej: ludziach i wydarzeniach związanych z tym tematem.

Za pisanie zabrał się wieloletni dziennikarz, regionalista i publicysta historyczny. Był m.in. wyróżniony tytułem Podkarpackiego Dziennikarza Roku 2005 oraz Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego 2015. Jest przewodniczącym rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz redaktorem naczelnym magazynu historycznego „Podkarpacka Historia”. Wydanie książki poprzedził cykl artykułów w wymienionym czasopiśmie. Na ich bazie, po żmudnej poszukiwaniach w archiwach i rocznikach starych gazet powstała książka.

Autor podkreśla, że „Skrzydła nad Wisłokiem” nie są pracą naukową, lecz dziennikarską opowieścią pełną ciekawostek, czasem nieznanych, czasem wręcz sensacyjnych. Na pewno nie wyczerpują tematu lotnictwa na Rzeszowszczyźnie. Co więcej, być  może stanowią pretekst  do tego, aby jeszcze aktywować tych, którzy pamiętają tutejsze lotnicze dzieje – choćby z lat 70., 80., 90. XX wieku, chcą je wspominać i o nich rozmawiać; pamiętają wydarzenia, ludzi oraz miejsca związane z lotnictwem, które również bogato opisał Jakubowski w  „Skrzydłach nad Wisłokiem”. Dlatego w głowie Katarzyny Hadały – autorki bloga Lotnicze podkarpackie, która czynnie wspierała powstanie tej książki zrodził się pomysł na zorganizowanie spotkania z autorem w momencie jej trafienia do księgarń.  

Katarzyna Hadała: - Czytałam tę książkę jeszcze wówczas, gdy trwał proces twórczy, rozdział po rozdziale. Moje pierwsze wrażenia to zdziwienie, zdumienie, zaciekawienie. Tak jak Szymon „połknęłam” temat. Jako autor bloga o regionalnym lotnictwie coś niecoś orientowałam się w historii tej dziedziny w podkarpackim, ale po jej przeczytaniu mam takie fajne uczucie: dobrze jest wreszcie mieć choćby ogląd  na to w jak bardzo „ulotniczonym” mieście się mieszka. Chciałabym, aby inni też go mieli, aby odkrywać takie lotnicze mikrohistorie Rzeszowszczyzny i naszego regionu. W tym celu  postanowiłam zorganizować to spotkanie. Swoją drogą, kto wie na przykład kiedy i dokąd uruchomiono pierwszą linię lotniczą z Jasionki? Albo jak wyglądał transport pasażerów na lotnisko w czasach Polski Ludowej, kiedy i z jakich okazji „lotnisko przybierało odświętny” wygląd?  

M.in. o tym będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z Szymonem Jakubowskim – autorem książki „Skrzydła nad Wisłokiem”, które odbędzie się 31 maja 2019 roku o godz. 18.00 w rzeszowskiej restauracji Ceska Hospoda, ul. Rynek 5. Na miejscu można będzie nabyć książkę z dedykacją autora.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

DKF Klaps wraca z projekcjami po wakacyjnej przerwie [REPERTUAR]

Niespełna tydzień pozostało do rozpoczęcia nowego sezonu filmowych seansów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. We wrześniu, oprócz filmowych nowości, widzowie będą mieli okazję obejrzeć...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem (Pablopavo) w Ogrodach Bernardyńskich

Paweł Sołtys (Pablopavo) – pisarz, wokalista, kompozytor i autor tekstów będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Ostatni wakacyjny pokaz z cyklu „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”. We wrześniu dodatkowe seanse

W najbliższy piątek, odbędzie się ostatni wakacyjny pokaz multimedialnego widowiska z cyklu „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” przygotowane z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Wydarzenie organizuje Rzeszowski Dom Kultury.

Aktualności

Przestrzenie Sztuki Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w  działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali.  Opowieści z…”, projekt „Chwile...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci: Barbapapa, policjanci i miasteczko ruchu drogowego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy. Start już od godziny 9:45.

Aktualności

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w...

Aktualności

W Rzeszowie trwa festiwal literacki „Łączy nas bajka” [PROGRAM]

Wczoraj w Rzeszowie i kilku innych miastach województwa rozpoczął się festiwal literacki „Łączy nas bajka” organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Suma wszystkich znaczeń

Wstawa Piotra Kolanko w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Od 23 sierpnia drzwi zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających. Do połowy września prezentowana tam będzie wystawa Piotra Kolanko zatytułowana „Suma wszystkich znaczeń”. 

Reklama