Rzeszów - Piątek, 04.04.2025
Reklama

Rzeszowska premiera filmu "Boże Ciało" Jana Komasy z udziałem twórców

Dodano: /

„Boże ciało” - jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich tygodni będzie można zobaczyć przedpremierowo już 7 października o godz. 19:00 w kinie Zorza.  (Obraz wejdzie do kin 11 października). Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami filmu – z reżyserem Janem Komasą, odtwórcami głównych ról tj. Bartoszem Bielenią oraz Aleksandrą Konieczną oraz producentką filmu Anetą Hickinbotham.

Film „Boże Ciało” otrzymał w 2018 roku dofinansowanie z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego, prowadzonego przez Podkarpacką Komisję Filmową. Koproducentem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Środki pochodzą z budżetu Województwa Podkarpackiego. Warunkiem wsparcia finansowego było powiązanie produkcji z województwem podkarpackim poprzez m.in.: tematykę, twórców (przedsiębiorców i specjalistów z branży audiowizualnej działających w regionie), a przede wszystkim poprzez miejsce realizacji filmu. Większość zdjęć do filmu „Boże Ciało” (21 dni) została zrealizowana na Podkarpaciu, głównie w Jaśliskach. 

Bilety na premierowy pokaz można zakupić w kasie kinie Zorza (ograniczona pula). Z kolei, na profilu facebookowym Podkarpackiej Komisji Filmowej, do dnia pokazu, prowadzone będą konkursy, w których szczęśliwcy zostaną nagrodzeni podwójnymi zaproszeniami na premierę z udziałem twórców.

Film „Boże Ciało” został jednogłośnie wybrany przez Komisję Oscarową na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”.

Światowa premiera „Bożego Ciała” Jana Komasy, wyprodukowanego przez Aurum Film, odbyła się podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, skąd film wrócił z dwiema nagrodami Europa Cinemas Label (celem nagrody jest wsparcie promocji i międzynarodowej dystrybucji zwycięskich filmów) oraz Inclusive Award Edipo Re (przyznawana jest filmom, które niosą humanistyczne wartości).

Kilka dni po światowej premierze filmu w Wenecji odbyła się jego północnoamerykańska premiera podczas największego i najważniejszego wydarzenia tego typu w Ameryce Północnej – 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Na festiwalowej trasie filmu kolejne będą Reykjavik International Film Festival oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan w Korei Południowej.

Na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Boże Ciało” zdobyło cztery nagrody: najlepsza reżyseria, drugoplanowa rola kobieca, scenriusz i nagroda publiczności. Ponadto film zdobył w Gdyni sześć nagród pozaregulaminowych.

O filmie:

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Konkurs dla niezależnych zespołów reggae w ramach festiwalu „Reggae nad Wisłokiem”

Jeśli gracie reggae i chcecie podzielić się swoją pasją z szerokim gronem odbiorców, to właśnie nadarza się wyjątkowa okazja. Rzeszowski Dom Kultury ogłasza konkurs dla zespołów spoza głównego nurtu, które tworzą muzykę...

Aktualności

Dwa filmy nominowane do Oscarów w kinie Zorza bez reklam

W najbliższy piątek, 31 stycznia 2025 r. w kinie Zorza będzie można obejrzeć na wielkim ekranie dwa filmy, które powalczą w tym roku o Oscara. Warto dodać, że obydwa seanse będą wyświetlane...

Aktualności

Luty w DKF Klaps z dwiema przedpremierami [REPERTUAR]

Cztery projekcje filmowe połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami znalazły się w lutowym programie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”, działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Pierwsze spotkanie już 3 lutego.

Aktualności

Symphonica powraca do Rzeszowa z jubileuszową trasą

Utwory takich zespołów jak Metallica, AC/DC, Iron Maiden, Queen, Prince, Rammstein, Rage Against The Machine Europe, Nightwish, Faith No More zabrzmią w symfonicznych aranżacjach w Filharmonii Podkarpackiej w ramach widowiska Symphonica.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing, warsztaty zdrowej żywności, zabawy i animacje

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy.

Aktualności

Malarstwo Józefa Machały w galerii WDK. Otwarcie wystawy 3 lutego

Od 3 lutego 2025 r. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury będzie można oglądać wystawę prac Józefa Machały zatytułowaną  „Pejzaż polski”. Wernisaz odbędzie się o godz. 18:00. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 27...

Aktualności

Teatralna randka z widowiskowym finałem. Wraca Teatralny Speed Dating

Już 1 lutego w Teatrze Siemaszkowej w Rzeszowie ruszy siódma edycja Sceny Nowej Dramaturgii. Kolejny raz zacznie się Teatralny Speed Dating.

Aktualności

Sztuka mistrzów malarstwa polskiego na wystawie w Muzeum Okręgowym

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na nową wystawę czasową zatytułowaną „Portretowe ujęcia. Malarstwo i rysunek artystów polskich od XVIII wieku do 1939 roku”.

Reklama