Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

RDK wspomni bohaterów walk niepodległościowych

Dodano: /

Mieszkańcy Rzeszowa, a szczególnie osiedla Słocina, po raz kolejny zyskają niepowtarzalną okazję przeniesienia się w czasie, by stać się świadkami ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Wszystko za sprawą projektu Rzeszowskiego Domu Kultury pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności”, czyli jednego ze zwycięskich zadań ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Koalicje
dla Niepodległej #wiktoria 1920”.

Po wielkim sukcesie ubiegłorocznego projektu „Dama z Kotylionem” poświęconego postaci Heleny Szajer, Rzeszowski Dom Kultury powraca z kolejna inicjatywą, której celem jest wspomnienie zasłużonych dla polskiej wolności mieszkańców dawnej wsi Słocina. Tegoroczny projekt pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności” ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat wybitnych słocińskich bohaterów z czasów Bitwy Warszawskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Motywem przewodnim projektu „Słocińskie Korzenie Wolności” będzie wystawa „Słocińscy bohaterowie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej”, poświęcona pamięci osób walczących z bolszewikami, które wychowały się w dawnej wsi Słocina – aktualnie jednego z osiedli Rzeszowa. Wśród broniących dopiero co odzyskanej wolności znaleźli się: Michał Aletański, Władysław Bereś, Tadeusz Gliwa, Józef Gnat, Stanisław Kaznecki, Antoni Kłapa oraz Władysław Stanio. Wcześniej, podczas I wojny światowej, o tę wolność walczyli między innymi Edward i Józef Beresiowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 4 października 2020 roku o godz. 16:00 w sali wystawienniczo-multimedialnej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Wystawę będzie można oglądać do dnia 30 października 2020 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00. Dla zwiedzających przygotowane zostaną bezpłatne pamiątkowe katalogi wystawy, stylizowane na gazety rzeszowskie okresu międzywojennego.

Projekt „Słocińskie Korzenie Wolności” jest realizowany przez Rzeszowski Dom Kultury w ramach ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Przeprowadzenie zadania wspierają koalicjanci: Szkoła Podstawowa nr 5 w Rzeszowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Słocińskiej, Fundacja Technika Militarna i Górska Szarotka oraz partner: Archiwum Państwowe w Rzeszowie.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Znamy pełny line-up Rockowej Nocy. Festiwal startuje 15 listopada

Organizatorzy najgłośniejszego rzeszowskiego festiwalu ogłosili ostatnie dwa zespoły, które w tym roku zagrają na Rockowej Nocy. Do ujawnionych wcześniej wykonawców dołączyli: Deus Mortem oraz zwycięzcy Konkursowego Przeglądu Zespołów RN 2024, czyli Leepy.

Aktualności

Podwójne warsztaty dla dzieci z ilustratorem Arturem Nowickim

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Słowo i obraz” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy [PROGRAM]

Znamy szczegółowy program 16. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce odbędzie się w G2A Arenie w podrzeszowskiej Jasionce, która na 3 dni stanie się miejscem spotkania...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Znamy kolejne zespoły, które zagrają na festiwalu

Las Trumien i Percival Schuttenbach dołączają do line-upu tegorocznej edycji festiwalu Rockowa Noc. Do rozpoczęcia festiwalu pozostało nieco ponad tydzień.

Aktualności

I Symfonia Mahlera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Po dwutygodniowej przerwie, przestrzeń sali widowiskowej w Filharmonii Podkarpackiej znów wypełni muzyka symfoniczna. Tym razem melomani będą mieli okazje zanurzyć się w dźwiękach I Symfonii D – dur „Tytan” Gustava Mahlera. Orkiestrę...

Aktualności

Listopadowe spotkanie z historią w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbędą się bezpłatne prelekcje, m.in. kierownika działu historycznego Rafała Kocoła oraz dr Wojciecha Mosia połączone z prezentacją eksponatów. Wstęp wolny.

Aktualności

Kto zostanie mistrzem i mistrzynią Rzeszowa w szachach? Trwają zapisy do turnieju

Od 7 do 11 listopada 2024 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina szachiści po raz kolejny powalczą o prestiżowy tytuł mistrza Rzeszowa. Tradycyjnie nie zabraknie również rozgrywek amatorów (gr. B) oraz...

Reklama