Rzeszów - Poniedziałek, 10.03.2025
Reklama

Oscarowe shorty do obejrzenia w WDK

Dodano: /

5 marca w Wojewódzkim Domu Kultury obędzie się projekcja filmów krótkometrażowych nominowanych do tegorocznej nagrody Oscara.

W ramach przeglądu „Oscar Nominated Shorts”, wyświetlonych zostanie pięć najlepszych shortów sezonu, które powalczą o tegoroczne statuetki. Będą to poruszające historie o buncie i determinacji osób, które mimo wielu przeszkód decydują się zawalczyć o los swój i bliskich. Każdy z filmów porusza ważne tematy społeczne, od imigracji i traumy po odwagę i walkę o sprawiedliwość.

Projekcje filmów zaplanowano na środę, 5 marca 2025 r. o godz. 18:30 w Sali widowiskowej WDK. Bilety wstępu (w cenie 12 zł) będą dostępne (od 1 marca br.) w kasie biletowej WDK oraz na stronie: https://bilety.kulturapodkarpacka.pl

Program - Krótkometrażowe Filmy Fabularne Nominowane do Oscara 2025

TEN OBCY - reż. Sam Cutler-Kreutz, David Cutler-Kreutz / USA 2023 / 15’

Młoda para zmaga się ze skomplikowanym procesem imigracyjnym. Adam McKay, wielokrotnie nominowany reżyser i scenarzysta, nagrodzony Oscarem za Najlepszy Scenariusz Adaptowany do filmu „Big Short”, dołączył do filmu jako producent wykonawczy, określając go jako „czyste filmowe napięcie”.

ANUJA - reż. Adam J. Graves, Suchitra Mattai / USA 2024 / 22’

Kiedy utalentowana 9-letnia dziewczynka pracująca w fabryce odzieży otrzymuje niepowtarzalną szansę uczęszczania do szkoły, zostaje zmuszona do podjęcia druzgocącej decyzji, która zadecyduje o jej przyszłości oraz losie jej siostry. Producentką wykonawczą filmu została Priyanka Chopra Jonas: „Ten piękny film rzuca światło na temat dotyczący milionów dzieci na całym świecie, które stoją przed niemożliwą decyzją pomiędzy przyszłością, której jeszcze nie widzą, a natychmiastowymi realiami ich teraźniejszości”.

NIE JESTEM ROBOTEM - reż. Victoria Warmerdam / Belgia,Holandia 2023 / 22’

Lara, producentka muzyczna, po serii nieudanych prób przejścia testu CAPTCHA zaczyna obsesyjnie zastanawiać się, czy przypadkiem nie jest robotem. Ciekawostka: CAPTCHA, to skrót od "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Test ten nawiązuje do idei Alana Turinga z 1950 roku, który zaproponował metodę oceny zdolności maszyn do myślenia podobnego do ludzkiego. Test CAPTCHA “nie jestem robotem” pomaga chronić sieć przed spamem i botami, wymagając rozwiązywania zagadek, które w większości tylko ludzie potrafią rozszyfrować.


OSTATNI STRAŻNIK - reż. Cindy Lee and Darwin Shaw / RPA 2024 / 28’

Młoda Litha poznaje magię rezerwatu przyrody dzięki ostatniemu żyjącemu strażnikowi. Niespodziewanie zostają zaatakowani przez kłusowników. W walce o ocalenie nosorożców Litha odkrywa przerażający sekret.

CZŁOWIEK, KTÓRY NIE MÓGŁ MILCZEĆ - reż. Nebojša Slijepčević / Chorwacja 2024 / 13’

1993 rok, Bośnia i Hercegowina. Pasażerski pociąg zostaje zatrzymany przez siły paramilitarne w trakcie operacji czystek etnicznych. Gdy wyciągają niewinnych cywilów, tylko jeden mężczyzna spośród 500 pasażerów odważy się stanąć przeciwko nim.

Film jest oparty na prawdziwych zdarzeniach i zdobył już m.in. Złotą Palmę Festiwalu w Cannes oraz Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu krótkometrażowego.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wojciech Cejrowski z nowym programem komediowym w Rzeszowie

Występ odbędzie się już 11 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Wystawa malarstwa i recital w ramach Jubileuszu 70-lecia MDK Rzeszów

Przed nami kolejne wydarzenie organizowane w ramach Jubileuszu 70-lecia Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie. Tym razem będzie to „uczta dla oka, ucha i ducha”.

Aktualności

Marcin Meller spotka się z czytelnikami w Rzeszowie

Spotkanie będzie połączone z promocją książki „Czerwona ziemia”.

Aktualności

Przegląd Filmowy Via Carpatia. Bezpłatne pokazy filmów w kinie Zorza

W programie m.in. spotkanie z twórcami filmów "Obłoki śmierci. Bolimów 1915" czy plenerowy pokaz filmu „Historia mojej żony” na ul. 3 Maja.

Aktualności

Nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej RSF

Wernisaż wystawy zatytułowanej "Graficzne Wypadki w Naturze" odbędzie się 3 czerwca o godz. 18:00.

Aktualności

Kolejny koncert w Letnim Ogródku Kulturalnym - 3 czerwca zagra Bukowicz

Muzyka Bukowicza to syntezatory, melodyjne wokale i basy oraz post-punkowe beaty i gitary, przede wszystkim gitary.

Reklama