RZESZÓW. Już 8 dzieci urodziło się dzięki rzeszowskiemu programowi in vitro. Najmłodsze przyszło na świat w tym tygodniu.
Miejski program pn. „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Rzeszowa na lata 2022-2025” wystartował w styczniu 2023 r. Jego wykonawcą jest firma Parens. Łącznie miasto przeznaczyło na jego realizację 153 504,00 zł.
- Nasz projekt uszczęśliwił wiele par. A uruchamialiśmy go w czasie, gdy państwo zrezygnowało z dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Cieszymy się, że dzięki naszej inicjatywie kilkunastu parom marzącym o dziecku udało się zajść w ciążę, i że przybyło nam Rzeszowian - podkreślił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
W związku z realizacją przez Ministerstwo Zdrowia od 1 czerwca 2024 roku bezpłatnego programu leczenia niepłodności, finansowanego ze środków rządowych, do rzeszowskiego projektu nie są rekrutowane nowe pary.
Miejski program in vitro kierowany był do mieszkańców Rzeszowa, par – kobiet w wieku 20-40 lat i mężczyzn – którzy walczą z niepłodnością. Program umożliwiał dofinansowanie w wysokości do 5.000,00 zł do jednej procedury biotechnologicznej. To 80 proc. kosztów. Każda para mogła skorzystać z 3 procedur. Przeprowadzała je klinika leczenia niepłodności Parens w Rzeszowie.
- Łącznie od 2023 r. wśród wszystkich uczestników: 24 pary przystąpiły do procedury, 11 par potwierdziło ciążę, w tym 8 z nich urodziły się dzieci – informuje Beata Sander z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz