Rzeszów - Niedziela, 09.03.2025
Reklama

Oscarowe shorty do obejrzenia w WDK

Dodano: /

5 marca w Wojewódzkim Domu Kultury obędzie się projekcja filmów krótkometrażowych nominowanych do tegorocznej nagrody Oscara.

W ramach przeglądu „Oscar Nominated Shorts”, wyświetlonych zostanie pięć najlepszych shortów sezonu, które powalczą o tegoroczne statuetki. Będą to poruszające historie o buncie i determinacji osób, które mimo wielu przeszkód decydują się zawalczyć o los swój i bliskich. Każdy z filmów porusza ważne tematy społeczne, od imigracji i traumy po odwagę i walkę o sprawiedliwość.

Projekcje filmów zaplanowano na środę, 5 marca 2025 r. o godz. 18:30 w Sali widowiskowej WDK. Bilety wstępu (w cenie 12 zł) będą dostępne (od 1 marca br.) w kasie biletowej WDK oraz na stronie: https://bilety.kulturapodkarpacka.pl

Program - Krótkometrażowe Filmy Fabularne Nominowane do Oscara 2025

TEN OBCY - reż. Sam Cutler-Kreutz, David Cutler-Kreutz / USA 2023 / 15’

Młoda para zmaga się ze skomplikowanym procesem imigracyjnym. Adam McKay, wielokrotnie nominowany reżyser i scenarzysta, nagrodzony Oscarem za Najlepszy Scenariusz Adaptowany do filmu „Big Short”, dołączył do filmu jako producent wykonawczy, określając go jako „czyste filmowe napięcie”.

ANUJA - reż. Adam J. Graves, Suchitra Mattai / USA 2024 / 22’

Kiedy utalentowana 9-letnia dziewczynka pracująca w fabryce odzieży otrzymuje niepowtarzalną szansę uczęszczania do szkoły, zostaje zmuszona do podjęcia druzgocącej decyzji, która zadecyduje o jej przyszłości oraz losie jej siostry. Producentką wykonawczą filmu została Priyanka Chopra Jonas: „Ten piękny film rzuca światło na temat dotyczący milionów dzieci na całym świecie, które stoją przed niemożliwą decyzją pomiędzy przyszłością, której jeszcze nie widzą, a natychmiastowymi realiami ich teraźniejszości”.

NIE JESTEM ROBOTEM - reż. Victoria Warmerdam / Belgia,Holandia 2023 / 22’

Lara, producentka muzyczna, po serii nieudanych prób przejścia testu CAPTCHA zaczyna obsesyjnie zastanawiać się, czy przypadkiem nie jest robotem. Ciekawostka: CAPTCHA, to skrót od "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Test ten nawiązuje do idei Alana Turinga z 1950 roku, który zaproponował metodę oceny zdolności maszyn do myślenia podobnego do ludzkiego. Test CAPTCHA “nie jestem robotem” pomaga chronić sieć przed spamem i botami, wymagając rozwiązywania zagadek, które w większości tylko ludzie potrafią rozszyfrować.


OSTATNI STRAŻNIK - reż. Cindy Lee and Darwin Shaw / RPA 2024 / 28’

Młoda Litha poznaje magię rezerwatu przyrody dzięki ostatniemu żyjącemu strażnikowi. Niespodziewanie zostają zaatakowani przez kłusowników. W walce o ocalenie nosorożców Litha odkrywa przerażający sekret.

CZŁOWIEK, KTÓRY NIE MÓGŁ MILCZEĆ - reż. Nebojša Slijepčević / Chorwacja 2024 / 13’

1993 rok, Bośnia i Hercegowina. Pasażerski pociąg zostaje zatrzymany przez siły paramilitarne w trakcie operacji czystek etnicznych. Gdy wyciągają niewinnych cywilów, tylko jeden mężczyzna spośród 500 pasażerów odważy się stanąć przeciwko nim.

Film jest oparty na prawdziwych zdarzeniach i zdobył już m.in. Złotą Palmę Festiwalu w Cannes oraz Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu krótkometrażowego.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Jesienna trasa Natalli Przybysz zawita do Rzeszowa

Natalia Przybysz ogłosiła jesienną trasę koncertową pn. „Serce Spokojne”. Jednym z przystanków na trasie będzie Rzeszów. Artystka wystąpi 14 listopada o godz. 20:00 w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Ave Teatr powraca po wakacyjnej przerwie. W weekend dwa spektakle

W ten weekend w Instytucie Muzyki UR wystawione zostaną dwie sztuki: „Mąż mojej żony” oraz „Kobieta na zamówienie”.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Chiński smok i Strażak Sam w kinie Helios

Podczas wydarzenia najmłodsi mogą liczyć również na zwariowane zabawy i animacje.

Aktualności

Gra miejska "Łukasiewicz". Poznaj biografię i osiągnięcia wynalazcy lampy naftowej

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje grę miejską pn. „Łukasiewicz” dla młodzieży od 13. roku życia. Wydarzenie odbędzie się w ramach Roku Ignacego Łukasiewicza.

Aktualności

Bezpłatne warsztaty i wystawa w ramach projektu "Kurhanin ze Słociny"

Rzeszowski Dom Kultury realizuje projekt „Kurhanin ze Słociny” inspirowany postacią Stanisława Gliwy

Aktualności

Ruszyły zgłoszenia do festiwalu "O Laur Rzecha"

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 15-16 listopada.

Aktualności

Marek Koterski i Małgorzata Bogdańska w Rzeszowie. Spotkania, monodram i przegląd filmów reżysera

Kino za Rogiem Cafe organizuje tydzień z reżyserem Markiem Koterskim i z aktorką Małgorzatą Bogdańską.

Aktualności

"Śpiewająca z Wilczkami" - premiera nowego spektaklu teatru Przedmieście

Premierowe pokazy odbędą się w dniach 24 i 25 września o godz. 19.00 w siedzibie Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej 4.

Reklama