Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce od piątku w WDK

Dodano: /

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Dyskusyjny Klub Filmowy „KLAPS” zapraszają w dniach 17-19 maja 2019 r. na 16. WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY.

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jako jedyny odbywa się równolegle w kilku miastach. Impreza była nagradzana m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe
w Polsce i jest wspierana przez Ministerstwo Kul­tury i Dziedzictwa Narodowego.

W programie:

17 maja 2019 r. (piątek)

- godz. 18:00 - IN TOUCH - reż. Paweł Ziemilski - Polska, Islandia 2018 - 60 min.

- godz. 19:15 - MAREK EDELMAN… I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE - reż. Jolanta Dylewska - Polska, Niemcy 2019 - 79 min.

18 maja 2019 r. (sobota)

- godz. 17:30 - MY GENERATION - reż. David Batty - Wielka Brytania 2017 - 85 min.

- godz. 19:15 - PJ HARVEY. A DOG CALLED MONEY - reż. Seamus Murphy - Irlandia, Wielka Brytania 2019 - 90 min.

19 maja 2019 r. - (niedziela)

- godz. 17:30 - USTRZELIĆ MAFIĘ / SHOOTING THE MAFIA - reż. Kim Longinotto - Irlandia, USA 2018 - 94 min.

- godz. 19:15 - ŚWIADKOWIE PUTINA / PUTIN’S WITNESSES - reż. Witalij Manski -  Litwa, Szwajcaria, Czechy 2018 - 107 min.

 

Bilety pojedyncze na każdy film będą dostępne przed projekcjami w cenie 10 zł - w kasie WDK Rzeszów, ul. S. Okrzei 7

 

O FILMACH:


In Touch - reżyseria Paweł Ziemilski - Polska, Islandia 2018 - 60 min.

Film to opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80. XX wieku wyemigrowało do Islandii ponad 400 mieszkańców, co stanowi ponad połowę całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji, przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między skandynawską wyspą a mazurską prowincją.
Ci, którzy wyjechali, rozpoczęli nowe życie. Ci, którzy zostali – w większości reprezentanci starszego pokolenia – wciąż mają nadzieję na powrót bliskich. Odległość pomiędzy członkami rozbitych rodzin nie pozwala im na bezpośredni kontakt. Alternatywą dla tej sytuacji pozostają „spotkania” w świecie wirtualnym.

Film, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje nagrań rozmów prowadzonych za pośrednictwem Skype’a, próbuje uchwycić, w jaki sposób otwarcie na świat, mobilność i nowoczesna technika zmieniają relacje z bliskimi.

Marek Edelman… i była miłość w Getcie - reżyseria Jolanta Dylewska
Polska, Niemcy 2019 - 79 min.

„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro, piękno i miłość. To ona okazała się największą wartością.


My Generation - reżyseria David Batty - Wielka Brytania 2017 - 85 min.

Oparta na osobistych relacjach i nieznanych archiwalnych zdjęciach inspirująca historia narodzin brytyjskiej popkultury lat 60. ubiegłego wieku, opowiedziana oczami legendy kina i laureata Oscara Michaela Caine’a. Oglądamy obraz społeczeństwa w dobie transformacji. To świat, w którym wszystko wydaje się możliwe, pełen barwnych buntowników, którzy wnieśli powiew świeżości i sprzeciwiali się elitom oraz klasowym podziałom.

Opowiadając historię narodzin popkultury w swingującym Londynie oczami młodego Michaela Caine’a, używając starannie dobranych nagrań jego rozmów ze współpracownikami, a także przywołując nieujawniony dotąd materiał archiwalnych zdjęć, film przenosi widza w sam środek lat 60. ubiegłego wieku. Obok Caine’a widzimy Beatlesów, Twiggy, Marianne Faithfull, Davida Baileya, Jean Shrimpton, Mary Quant, Rolling Stonesów, Davida Hockneya i wiele innych kultowych postaci z tamtej epoki. Caine okazuje się wspaniałym gawędziarzem zdradzającym bezcenne anegdoty, które w połączeniu ze ścieżką dźwiękową składającą się z największych przebojów lat 60. oddają energię, styl, modę i entuzjazm tamtych czasów.


PJ Harvey. A Dog Called Money - reżyseria: Seamus Murphy -
Irlandia, Wielka Brytania 2019 - 90 min.

Dziecko z ciekawością przyciska twarz do okna samochodu, w którym siedzą brytyjska artystka PJ Harvey oraz współpracujący z nią, wielokrotnie nagradzany irlandzki fotoreporter i filmowiec Seamus Murphy. Znajdują się w Kabulu w Afganistanie, jednym z trzech miejsc, do których podróżują. Pozostałe to Kosowo i biedne dzielnice Waszyngtonu. PJ Harvey szuka inspiracji, zbiera wrażenia, kolekcjonuje słowa, obserwuje, słucha i przyswaja. Jej myśli słychać z offu. Murphy to wszystko nagrywa. Tworzą kronikę obcego człowieka, którego uważne spojrzenie skierowane jest na rzeczywistość codziennego życia w miejscach, które odwiedza i poznaje.

Każda chwila stanowi potencjalną okazję do napisania nowej piosenki, znalezienia dobrego tytułu lub rytmu. Inspiracja zamienia się w poezję, która daje początek piosenkom z albumu „The Hope Six Demolition Project”. Po powrocie do Londynu PJ Harvey nagrywa te utwory ze swoim zespołem w specjalnie zaprojektowanym studiu pod Somerset House w Londynie, które służy jako rodzaj peep show, pozwalającego publiczności obserwować przez lustro weneckie cały proces twórczy.

Film to swobodny wizualny kolaż, który odkrywa potencjał twórczy PJ Harvey oraz sposób, w jaki pracuje i zdobywa inspirację.

Ustrzelić mafię / Shooting the Mafia - reżyseria: Kim Longinotto -
Irlandia, USA 2018 - 94 min.

Letizia Battaglia to kultowa postać we Włoszech. W latach 70. XX wieku była pierwszą włoską fotoreporterką dokumentującą brutalne morderstwa i wpływ mafii na życie zwykłych ludzi. Jej czarno-białe zdjęcia z tamtego czasu nie straciły siły przekazu. Dokumentują historię Cosa Nostra, ukazują rzeczywistość przemocy, krwi, władzy i kontroli, jaką rozpościerała mafia. Uderzające, szokujące, wymagające odwagi i rejestrowane z narażeniem życia fotografie portretują bezwzględny świat ucisku i strachu. Poznajemy historię ludzi, którzy z powodu obawy o swoje życie decydowali się milczeć o popełnianych zbrodniach. Zdjęcia są wyzywające i jednocześnie namiętne, podobnie jak życie Battaglii, która świadomie zrywała z konwenansami społecznymi.

Letizia Battaglia po ślubie, który zakończył się wczesnym rozwodem, żyła w wolnych związkach. Film jest portretem tej wyjątkowej osobowości. Przeplata czarno-białe fotografie z materiałem archiwalnym z tamtych czasów i szczerymi rozmowami z artystką, która neguje romantyczną narrację o mafii i przedstawia jej prawdziwe, okrutne oblicze.


Świadkowie Putina / Putin’s Witnesses - reżyseria: Witalij Manski -
Litwa, Szwajcaria, Czechy 2018 - 107 min.

31 grudnia 1999 roku Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Reżyser filmu Witalij Manski (dobrze znany publiczności festiwalu z filmu „Pod opieką wiecznego słońca”, który zwyciężył 13. edycję Millennium Docs Against Gravity) był szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej, kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina. Był świadkiem tego, jak Putin skonsolidował swoją władzę i podjął pierwsze kroki, aby zlikwidować demokratyczne reformy Jelcyna i przywrócić w Rosji dyktaturę. Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu tworzy filmowy portret Putina i przełomowego okresu w historii Rosji.

Film przedstawia także innych bohaterów, w tym Michaiła Gorbaczowa i wspomnianego Borysa Jelcyna, który wybrał ambitnego 47-letniego Putina jako swojego następcę. Poznajemy też losy ekipy sztabu wyborczego, która pomogła w zwycięstwie aktualnemu prezydentowi Rosji w ówczesnych wyborach: wielu dołączyło do opozycji, dwóch zostało zamordowanych, a tylko jeden – Dmitrij Miedwiediew pozostaje blisko prezydenta, piastując fotel premiera. To dzięki podobnym obrazom i ich subtelnym kontekstom Manski odsłania prawdziwe oblicze Putina i strategie, ukryte pod niezwykle inteligentnie skonstruowaną maską.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Unheimlich” – wystawa dwóch artystek w Galerii Nierzeczywistej. Wernisaż 5 października

5 października 2024 r. o godz. 14:00 w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10 odbędzie się wernisaż podwójnej wystawy autorstwa Ewy Jeżowskiej- Charchut i Katarzyny Waranskiej. W programie również wydarzenia towarzyszące. Wystawę...

Aktualności

„Słowo i obraz”. Warsztaty z malarką i ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską

W najbliższy piątek WiMBP w Rzeszowie organizuje kolejne spotkanie w ramach projektu „Słowo i Obraz”. Gościem będzie Elżbieta Wasiuczynska – malarka i ilustratorka. Warsztaty zostaną przeprowadzone na podstawie książek Tomasza Samojlika, „Ambaras”...

Aktualności

„Bedzie to dramat, ale bardzo zaskakujący” – kolejny seans w ramach cyklu Zorza w Ciemno

„Będzie to dramat, ale bardzo zaskakujący. Coś na pograniczu jawy i snu. Sięgniemy w przyszłość.” – tak rzeszowskie kino zapowiada tajemniczy seans, który wyświetlony zostanie w czwartek, 26 września w ramach cyklu...

Aktualności

Piotr Bałtroczyk Stand-up: Starość nie jest dla mięczaków

W najbliższy weekend do Rzeszowa przyjedzie Piotr Bałtroczyk (poeta, konferansjer, satyryk) z programem „Starość nie jest dla mięczaków”.

Aktualności

Teatr na ekranie. „Falowiec” w Kinie za Rogiem Cafe

„Falowiec” w reżyserii Jakuba Pączka to kolejny spektakl telewizyjny, który będzie można obejrzeć na ekranie Kina za Rogiem Cafe w ramach cyklu „teatr na ekranie”. Projekcja odbędzie się 23 września 2024 r. o godz....

Aktualności

Międzysłów Karpat: Spotkanie z Mają Wolny

Maja Wolny, pisarka, doktor nauk humanistycznych będzie gościem najbliższego spotkania pt. „Gdzie są granice nie do przekroczenia? Granica państw / granica między faktem a fikcją” w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów...

Aktualności

Ponad 2000 pozycji na jesiennym Kiermaszu Wyczytanych Książek

Zbliża się dzień, w którym miłośnicy tradycyjnych książek, będą mogli za niewielkie pieniądze nabyć interesujące ich egzemplarze. 26 września w Rzeszowie odbędzie się jesienna edycja Kiermaszu Książek Wyczytanych.

Aktualności

Finał Senioraliów Rzeszowskich na Bulwarach: targi, blok artystyczny i koncert Mariusza Kalagi

Polski wokalista pop i country Mariusz Kalaga będzie gwiazdą wielkiego finału tegorocznych Senioraliów Rzeszowskich. Na uczestników czekać będą również bezpłatne atrakcje i pokazy artystyczne. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę.

Reklama