Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

"Kultura Dostępna" powraca na ekrany kin Helios. Nagradzane polskie filmy za jedyne 10 zł

Dodano: /

23 września rusza 18. edycja projektu "Kultura Dostępna w kinach”. Na ekranach kin Helios będzie można zobaczyć doceniane i nagradzane polskie filmy.  Seanse odbywają w każdy czwartek o godzinie 13:00 i 18:00. Bilety kosztują jedyne 10 zł.

Pierwszą propozycją z cuklu "Kultura Dostępna" będzie film „Polot”, którego projekcja odbędzie się 23 września. Widzowie poznają Karola – utalentowanego, przedsiębiorczego 25-latka, który dorabia w rodzinnej firmie i prowadzi obiecujący biznes. Gdy jego ojciec, instruktor lotnictwa, ginie w wypadku, na barki Karola spada obowiązek utrzymania domu i matki. Wraz z dwójką najlepszych przyjaciół stawia wszystko na jedną kartę – zamierza skonstruować innowacyjny sterowiec…

Już 7 dni później na ekranach zaprezentowana zostanie poruszająca historia, którą żyła cała Polska - „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Młody chłopak z dnia na dzień zostaje zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach, na drodze Tomasza Komendy pojawili się ludzie pragnący odkryć prawdę stojącą za tą zagadkową sprawą. 7 wygranych Polskich Nagród Filmowych, dwa Złote Lwy, dwa konkursy Camerimage – czy potrzebne są dodatkowe rekomendacje?

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” – mocne uderzenie przygotowane przez Kulturę Dostępną na 7 października – animacja Mariusza Wilczyńskiego doceniona licznymi nagrodami! Smaku całości dodają głosy, które usłyszymy w produkcji, a wśród nich te należące do Andrzeja Wajdy, Marka Kondrata, Krystyny Jandy czy Gustawa Holoubka. Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia…

Polskie kino familijne w najlepszym wydaniu, czyli „Tarapaty 2” – propozycja na 14 października, z której zdecydowanie warto skorzystać, wybierając się do kina całą rodziną! Kiedy z poznańskiego Muzeum Narodowego znika perła kolekcji („Plaża w Pourville” Claude’a Moneta), a o kradzież zostaje oskarżona ciotka Julki, dzieci muszą odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Opowieść o zazdrości i zaufaniu przeplata się z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej. Ten film pokazuje, że nie da się uwierzyć w przyjaciela, dopóki nie uwierzy się w siebie.

„Skandal. Ewenement Molesty”, film w reżyserii Bartosza Paducha, to powrót do ursynowskich blokowisk połowy lat 90. XX wieku. Kilku chłopaków zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakładają Mistic Molesta jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip-hopową a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Póki co plan jest prosty: składać rymy, kleić bity i… dobrze się bawić. Zupełnie jak podczas zasiadania na kinowych fotelach Heliosa, w czwartek, 21 października!

Październikowe seanse Kultury Dostępnej w kinach Helios zamknie pokaz dramatu „Mistrz” – historia legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy’ego" Pietrzykowskiego (rewelacyjny Piotr Głowacki), który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach obraz przedstawiający nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

Najbliższe seanse 18. edycji projektu Kultura Dostępna:

  • 23 września           „Polot”
  • 30 września          „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”
  • 7 października       „Zabij to i wyjedź z tego miasta”
  • 14 października     „Tarapaty 2”
  • 21 października     „Skandal. Ewenement Molesty”
  • 28 października     „Mistrz”


Projekt Kultura Dostępna jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest NCK. Szczegółowe informacje czekają pod adresem: www.kulturadostepna.pl oraz www.helios.pl/kultura_dostepna.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Street art w kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 [ZDJĘCIA]

To już druga wystawa w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem prezentowane są street art’owe prace Piotra Kolanko „Suma wszystkich znaczeń”. Pierwsza wystawa w budynku odbyła się w ramach...

Aktualności

DKF Klaps wraca z projekcjami po wakacyjnej przerwie [REPERTUAR]

Niespełna tydzień pozostało do rozpoczęcia nowego sezonu filmowych seansów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. We wrześniu, oprócz filmowych nowości, widzowie będą mieli okazję obejrzeć...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem (Pablopavo) w Ogrodach Bernardyńskich

Paweł Sołtys (Pablopavo) – pisarz, wokalista, kompozytor i autor tekstów będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Ostatni wakacyjny pokaz z cyklu „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”. We wrześniu dodatkowe seanse

W najbliższy piątek, odbędzie się ostatni wakacyjny pokaz multimedialnego widowiska z cyklu „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” przygotowane z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Wydarzenie organizuje Rzeszowski Dom Kultury.

Aktualności

Przestrzenie Sztuki Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w  działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali.  Opowieści z…”, projekt „Chwile...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci: Barbapapa, policjanci i miasteczko ruchu drogowego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy. Start już od godziny 9:45.

Aktualności

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w...

Aktualności

W Rzeszowie trwa festiwal literacki „Łączy nas bajka” [PROGRAM]

Wczoraj w Rzeszowie i kilku innych miastach województwa rozpoczął się festiwal literacki „Łączy nas bajka” organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Reklama