Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

"Kafarnaum" i "Wilkołak" w Kinie Konesera

Dodano: /

W przyszłym tygodniu będziecie mogli obejrzeć dwa filmy w ramach cyklu Kino Konesera w kinie Helios przy Al. Powstańców Warszawy. W poniedziałek, 29 kwietnia o godz. 18:30 wyświetlony zostanie nominowany do Oscara 2019 za Najlepszy film nieanglojęzyczny „Kafarnaum” Nadine Labaki. Z kolei w środę, 1 maja o godz. 18:30 zobaczymy „Wilkołaka”Adriana Panka angrodzony w Gdyni, za reżyserię i muzyke.

O filmach:

KAFARNAUM

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce „Karmelu”) staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez „Kafarnaum” nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

WILKOŁAK

Lato 1945 roku. Ośmioro dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen trafia do prowizorycznego sierocińca w opuszczonym pałacu wśród lasów. Opiekuje się nimi dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, ale koszmar powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

 

Reklama

Komentarze

Reklama