Rzeszów - Sobota, 22.02.2025
Reklama

Noc Odkrywców na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano: /

W piątek, 18 października na terenie Politechniki Rzeszowskiej odbędzie się kolejna edycja cyklicznej imprezy popularnonaukowej. Wydarzenie organizowane przez uczelnię wspólnie z firmą Polimedia, adresowane jest do wszystkich: dzieci i ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia – miłośników wiedzy oraz ludzi „ciekawych świata” i zachodzących w nim zjawisk. Impreza odbędzie się od godz. 17:00 do godz. 23:00.

NOC ODKRYWCÓW - V Nocne Spotkania z Nauką to kontynuacja niezwykłej edukacyjnej przygody realizowanej z powodzeniem od 10 lat. Bogaty program sprawi, że z pewnością nie będzie się nudzić, a w nim: fantastyczne urządzenia demonstracyjne, pokazy fizyczne i chemiczne, prezentacje kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej, zwiedzanie laboratoriów, pokazy i warsztaty Experymentarium 3Z - Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj!, symulacje lotów w prawdziwym symulatorze, przejażdżki w symulatorze samochodu ciężarowego, prezentacje łazika marsjańskiego "Legendary" oraz bolidu, pokazy wysokich napięć, biesiada Zakonu Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, pokaz naukowy "Historia światła" oraz atrakcje dla najmłodszych.

Laboratoria wydziałowe

Głównym punktem wydarzenia będzie możliwość zwiedzania laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników. Pracownicy i studenci naszej uczelni będą opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Będą także przeprowadzać interesujące eksperymenty.  

Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się m.in. jak uzyskuje się niskie temperatury w Laboratorium Kriomagnetycznym oraz jakie są właściwości różnych materiałów poddawanych niskim temperaturom. W Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji będzie można podglądnąć tzw. maszyny wytrzymałościowe i zmęczeniowe oraz sprzęt pomiarowy wykorzystywany do badań konstrukcyjnych. Najmłodsi będą mogli m.in. zmierzyć się z egzaminem wstępnym z rysunku na kierunek Architektura. W laboratoriach Wydziału Zarządzania będzie można zgłębić tajniki kryminalistyki, zanalizować właściwości produktów spożywczych czy sprawdzić jak tworzy się grafikę oraz animację komputerową. Ponadto będzie można podziwiać ekspozycję samolotów oraz silników lotniczych. Do dyspozycji uczestników będzie także symulator lotu oraz symulator samochodu ciężarowego.

Teatr wysokich napięć

Dużą atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką będzie „teatr wysokich napięć”, który jest organizowany zwspłlnie z firmą Polimedia. W trakcie spektaklu wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli. 

Pokaz odbędzie się o godz. 21:00.

Historia światła

Otacza nas z każdej strony, jest w każdym zakamarku kosmosu, bo jest w tym naszym świecie NAJSZYBSZE. To magiczna siła, moc, żywioł pędzący z prędkością prawie 300 tysięcy km na godzinę. Światło. Fascynowało ludzi od zawsze. Wraz z tą fascynacją rosła potrzeba poszukiwania coraz lepszych, doskonalszych i silniejszych źródeł. Ogień, płomień świecy, blask elektrycznego łuku, zamknięty w szklanej kuli żar wolframowego ducha - tak rozpędzała się ta historia. Wykład i pokaz „Historia światła” poprowadzą: Wiktor Niedzicki, Małgorzata Wilczak i Paweł Pasterz.

Pokaz odbędzie się o godz. 19:00

Warsztaty Kometarne

Tego dnia pobudzimy wyobraźnię, budując wspólnie z uczestnikami warsztatów aktywne jądra komet. Uczniowie będą mieszać ze sobą wodę z ziemią, pyłem, żwirem, piaskiem, proszkiem do pieczenia, sokiem malinowym i suchym lodem o temperaturze -80˚C. To, co będzie efektem wspólnej naukowej pracy, zaskoczy wszystkich wizualnie i dźwiękowo! Zajęcia odbędą się pod czujnym okiem dr. Tomasza Książczyka (Molecularium),

Niebo nad południkiem zero... Między astronomią i geografią 

Obserwacje astronomiczne służą nie tylko badaniu samego Kosmosu, ale także pomiarom Ziemi.  Ważne obserwatoria astronomiczne na całym świecie, aby móc wykonywać precyzyjne obserwacje, wpierw musiały wyznaczyć swoją dokładną lokalizację na Ziemi. Te pomiary pozwalały też na badanie kształtu, rozmiarów i dynamiki samej planety. Ich efektem są liczne, historyczne południki zerowe i fundamentalne oraz geograficzne "osie świata", będące symbolami związków miedzy badaniami nieba i ziemi.

Nocne Spotkania z Nauką to również pokazy chemiczne i fizyczne, zajęcia i warsztaty dla najmłodszych oraz prezentacje robotów, łazika marsjańskiego, modeli samolotów, bolidu i wielu innych politechnicznych „gadżetów”.

Wstęp na NOC ODKRYWCÓW - V Nocne Spotkania z Nauką nie wymaga rejestracji a udział jest bezpłatny.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Z Tobą chcę oglądać świat” - wyjątkowy koncert na Dzień Kobiet w Filharmonii Podkarpackiej

Agencja artystyczna MUZA zaprasza na niezwykły koncert, pełen żywiołowej i wzruszającej muzyki, w której każdy odnajdzie swoje najcenniejsze wspomnienia z dawnych lat, skryte w niezapomnianych przebojach.

Aktualności

Trwa rekrutacja do Akademii Wolontariatu Estrady Rzeszowskiej. Zgłoszenia do 15 marca

Estrada Rzeszowska ogłosiła nabór do Akademii Wolontariatu – programu dla osób chcących zaangażować się w organizację największych wydarzeń kulturalnych w mieście. Zgłoszenia można przesyłać do 15 marca 2025 roku – kolejna rekrutacja...

Aktualności

Świat Mistrza Beksińskiego. Koncert i wystawa poświęcone pamięci wybitnego artysty z Sanoka

21 lutego 2025 r. w centrum wystawienniczo-kongresowym ZEN.COM Expo w Jasionce (dawniej G2A Arena), odbędzie się inauguracja wyjątkowego wydarzenia artystycznego poświęconego twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Aktualności

Rzeszowski Dzień Kobiet. Warsztaty tkania makatki i koncert Skubasa

Z okazji Dnia Kobiet, Rzeszowskie Piwnice przygotowały dwa wyjątkowe wydarzenia dedykowane Paniom. 8 marca, w samo południe odbędą się warsztaty tkania makatki na krośnie ręcznym. Wieczorem, klimatczne wnętrza Piwnic, wypełni muzyka Skubasa.

Aktualności

David Gimenez i Philippe Quint gośćmi piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej

Muzyka trzech kompozytorów, wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej podczas najbliższego koncertu symfonicznego. Symfonicy podkarpaccy wykonają utwory Verdiego, Mendelssohna i Brahmsa pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Davida Gimieneza. Solistą wieczoru będzie amerykański skrzypek Philippe Quint.

Aktualności

Teatr na ekranie: „Żona Łysego” w Kinie za Rogiem Cafe

Dramat psychologiczny „Żona Łysego” z Aleksandrą Konieczną w roli głównej, będzie można obejrzeć w ramach najbliższego spotkania z cyklu „Teatr na ekranie” w Kinie za Rogiem Cafe. Projekcja odbędzie się w poniedziałek,...

Czwartki Jazzowe – kontynuacja

Fuzja polskiej muzyki ludowej i nowoczesnego jazzu. Joachim Mencel Quintet w WDK

Joachim Mencel Quintet z projektem ARTISENA wystąpi już 27 lutego na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Będzie to pierwszy w tym roku koncert z cyklu Czwartki Jazzowe – kontynuacja.

Aktualności

The Strings - przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki

15 lutego 2025 r. w Filharmonii POdkarpackiej będzie można zobaczyć przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki - The Strings. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00. 

Reklama