Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Fotografie Jerzego Wygody w Galerii WDK

Dodano: /

18 października o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Jerzego Wygody organizowanej w 1. rocznicę śmierci tego Artysty. Ekspozycja będzie czynna do 2 listopada 2022 r. w Galerii WDK w Rzeszowie, ul. S. Okrzei 7

Wystawa fotografii Jerzego Wygody upamiętnia wieloletnią twórczość tego artysty. Na wystawie zaprezentowany zostanie przekrój działalności artystycznej obejmującej 70 lat - od kształtowania się talentu w latach 50-tych ubiegłego wieku, aż po ostatnie fotogramy pochodzące z 2021 roku. Prócz fotografii analogowych i cyfrowych ekspozycję wzbogacą dyplomy oraz inne pamiątki dokumentujące fotograficzną drogę śp. Jerzego Wygody.

Jerzy Wygoda – wybitny artysta fotografik, działacz społeczny, członek i założyciel Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej - Stowarzyszenia Twórców.

Urodził się 24 sierpnia 1936 r. w Warszawie. Po wojnie osiadł wraz z rodzicami w Przeworsku gdzie uczęszczał do szkoły i w 1954 roku zdał maturę. Dyplom magistra inż. budownictwa lądowego uzyskał na Politechnice Warszawskiej w 1962 roku. Od tego czasu pracą i miejscem zamieszkania związany był z Rzeszowem. W 1980 r. zdobył uprawnienia instruktora fotografii kategorii 1. nadane przez Ministra Kultury i Sztuki. Rok później, po zdaniu egzaminu dyplomowego, tytuł mistrza w zawodzie fotograf. W roku 1988 ukończył Fakultatywne Studium Pedagogiczne przy Politechnice Rzeszowskiej, zaś pięć lat później (1993 r.) studia w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie.

Jerzy Wygoda był autorem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Brał udział w fotograficznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając kilkadziesiąt nagród oraz wyróżnień. Swoje fotografie autorskie eksponował również na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Za twórczość fotograficzną oraz za swój wkład w rozwój fotografii i działalność w środowisku fotograficznym otrzymał liczne nagrody, medale i odznaczenia, między innymi: Złoty Medal „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Medal 150-lecia Fotografii, odznakę „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” a także srebrny i brązowy medal Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych „za twórczość artystyczną w fotografii”.

Wśród prac artysty na szczególną uwagę zasługują fotografie przedstawiające podkarpacką rzeczywistość. Tematem, który często pojawiał się w twórczości artysty to stare, często zapomniane cmentarze wojenne. Artysta z niezwykłą uwagą fotografował cmentarze, a tym samym przekazał potomnym wycinek przeszłości, o której niewątpliwie powinniśmy pamiętać.

Oprócz fascynacji fotografią krajoznawczą, w dorobku Jerzego Wygody możemy podziwiać także fotografię dokumentacyjną i fotoreportażową. Mimo tak dużej różnorodności gatunkowej w pracach artysty możemy uchwycić jedno przesłanie, charakteryzujące i wyróżniające jego twórczość, a jest nim optymistyczne spojrzenie na świat i codzienność.

W swojej pracy Jerzy Wygoda posługiwał się zarówno fotografią w klasycznym wydaniu jak również stosował techniki fotografii cyfrowej i komputerowej obróbki zdjęć. Artysta przez wiele lat współpracował m.in. z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Rzeszowskim Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Rzeszowskim Stowarzyszeniem Fotograficznym, Galerią Miasta Rzeszowa, Fundacją Rzeszowską, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym oraz licznymi instytucjami upowszechniającymi sztukę fotografii w Polsce.

Jerzy Wygoda zmarł 18 października 2021 r.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Znamy pełny line-up Rockowej Nocy. Festiwal startuje 15 listopada

Organizatorzy najgłośniejszego rzeszowskiego festiwalu ogłosili ostatnie dwa zespoły, które w tym roku zagrają na Rockowej Nocy. Do ujawnionych wcześniej wykonawców dołączyli: Deus Mortem oraz zwycięzcy Konkursowego Przeglądu Zespołów RN 2024, czyli Leepy.

Aktualności

Podwójne warsztaty dla dzieci z ilustratorem Arturem Nowickim

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Słowo i obraz” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy [PROGRAM]

Znamy szczegółowy program 16. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce odbędzie się w G2A Arenie w podrzeszowskiej Jasionce, która na 3 dni stanie się miejscem spotkania...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Znamy kolejne zespoły, które zagrają na festiwalu

Las Trumien i Percival Schuttenbach dołączają do line-upu tegorocznej edycji festiwalu Rockowa Noc. Do rozpoczęcia festiwalu pozostało nieco ponad tydzień.

Aktualności

I Symfonia Mahlera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Po dwutygodniowej przerwie, przestrzeń sali widowiskowej w Filharmonii Podkarpackiej znów wypełni muzyka symfoniczna. Tym razem melomani będą mieli okazje zanurzyć się w dźwiękach I Symfonii D – dur „Tytan” Gustava Mahlera. Orkiestrę...

Aktualności

Listopadowe spotkanie z historią w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbędą się bezpłatne prelekcje, m.in. kierownika działu historycznego Rafała Kocoła oraz dr Wojciecha Mosia połączone z prezentacją eksponatów. Wstęp wolny.

Aktualności

Kto zostanie mistrzem i mistrzynią Rzeszowa w szachach? Trwają zapisy do turnieju

Od 7 do 11 listopada 2024 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina szachiści po raz kolejny powalczą o prestiżowy tytuł mistrza Rzeszowa. Tradycyjnie nie zabraknie również rozgrywek amatorów (gr. B) oraz...

Reklama