Rzeszów - Piątek, 04.04.2025
Reklama

Europejski Stadion Kultury 2022. Znamy szczegóły i gwiazdy Koncertu Głównego

Dodano: /

57 wydarzeń, 16 lokalizacji, 27 projektów, 6 koncertów – tak w skrócie przedstawia się program tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury, który odbędzie się w dniach 24 – 26 czerwca 2022 r. w Rzeszowie.

Dziś w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano szczegółowy program tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury.

- Tegoroczna edycja Europejskiego Stadionu Kultury jest wyjątkowa. Chcemy nie tylko celebrować to szczególne wydarzenie, ale co dzisiaj bardzo ważne, dodać otuchy naszym sąsiadom z Ukrainy i wszystkim, którzy u nas schronili się przed wojną. Zaprezentować ich kulturę i podkreślić jak istotna jest do budowania tożsamości narodowej.  Ale chcemy również pokazać dorobek innych krajów, bo nic nie łączy tak, jak kultura. Zapraszam więc na to wielkie święto do Rzeszowa – mówi Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Gwiazdy Koncertu Głównego

Koncert Główny odbędzie się w Parku Sybiraków 24 czerwca w godzinach 20.00 – 23.30 i będzie transmitowany na żywo na antenie TVP.

Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, który ma na celu promowanie młodych i zdolnych twórców, którzy dzięki swojemu talentowi odnieśli muzyczny sukces. Tym razem usłyszymy wokalistkę, kompozytorkę i autorkę tekstów – Kaśkę Sochacką. Kolejny punkt Koncertu Głównego to tzw. kolektywy, czyli duety polsko – zagraniczne. Do udziału w Koncercie Kolektywów zaproszono Viki Gabor i Malene (Armenia), Anię Rusowicz i Julija Belei (Ukraina), Króla i Alyona Alyona (Ukraina), Afromental i Tautumeitas (Łotwa). Każdy z Kolektywów zagra osobny, oryginalny mini koncert dopasowany do estetyki występujących artystów i ich stylu muzycznego. W wyniku tej współpracy powstają międzynarodowe kolaboracje, które pokazują, że muzyka funkcjonuje ponad podziałami, łączy odmienne kultury i zaciera wymyślone przez człowieka granice.

Koncert Główny poprowadzi aktor filmowy i telewizyjny – Józef Pawłowski.

Gitarowy Hymn dla Ukrainy

Występ Kaśki Sochackiej poprzedzi wyjątkowa akcja. Zostanie odegrany Gitarowy Hymn Ukrainy - Polish Guitar Masters for Ukraine. Utwór rozpocznie się wierszem nagranym przez Wołodymyra Żeleńskiego, prezydenta Ukrainy. Ten spontaniczny symbol wsparcia został po raz pierwszy wykonany pod koniec lutego bieżącego roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. Teraz będzie powtórzony w stolicy Podkarpacia - do wspólnego grania są zaproszeni wszyscy chętni – mieszkańcy Rzeszowa, okolic i przyjezdni.

Wydarzenia w Klubie Festiwalowym i innych rejonach Rzeszowa

Europejski Stadion Kultury to co roku liczne działania interdyscyplinarne, tym razem w 16. lokalizacjach na terenie miasta. Większość z nich odbędzie się w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich i przy Fontannie Multimedialnej. To między innymi koncerty. 25 czerwca zagrają  Alyona Alyona, a także Atlvnta, Luna i RSC z artystkami z Ukrainy, 26 czerwca z kolei projekt Nachum z muzyką żydowską. W Klubie pojawią się też między innymi Największy Bęben Świata i wystawa Acts of Memory, odbędą się warsztaty rodzinne z jogi, Smyk Arena RDK, Przestrzeń Wymiany Myśli i Silent Disco. Wzdłuż alei Lubomirskich zaparkują food trucki z kuchnią z różnych zakątków świata, będzie można też skosztować wina z podkarpackich winnic w ramach projektu Wina Wschód.

Inne wydarzenia festiwalowe to między innymi występ Orkiestry na Dużym Rowerze na ul. 3 Maja, performance Oddźwięk w Rzeszowskich Piwnicach, spektakl Mokosz w Teatrze im. W Siemaszkowej, zawody tańca ulicznego Bitwa o Wschód, Łąka Kwietna na Bulwarach, performance in/suspense LineAct na budynku ratusza, wystawa w Rzeszowskiej Galerii Fotografii, Mobilny Stadion Kultury.

Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskiego Stadionu Kultury są bezpłatne.

Pełny program jest dostępny na stronie: https://stadionkultury.pl/.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Konkurs dla niezależnych zespołów reggae w ramach festiwalu „Reggae nad Wisłokiem”

Jeśli gracie reggae i chcecie podzielić się swoją pasją z szerokim gronem odbiorców, to właśnie nadarza się wyjątkowa okazja. Rzeszowski Dom Kultury ogłasza konkurs dla zespołów spoza głównego nurtu, które tworzą muzykę...

Aktualności

Dwa filmy nominowane do Oscarów w kinie Zorza bez reklam

W najbliższy piątek, 31 stycznia 2025 r. w kinie Zorza będzie można obejrzeć na wielkim ekranie dwa filmy, które powalczą w tym roku o Oscara. Warto dodać, że obydwa seanse będą wyświetlane...

Aktualności

Luty w DKF Klaps z dwiema przedpremierami [REPERTUAR]

Cztery projekcje filmowe połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami znalazły się w lutowym programie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”, działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Pierwsze spotkanie już 3 lutego.

Aktualności

Symphonica powraca do Rzeszowa z jubileuszową trasą

Utwory takich zespołów jak Metallica, AC/DC, Iron Maiden, Queen, Prince, Rammstein, Rage Against The Machine Europe, Nightwish, Faith No More zabrzmią w symfonicznych aranżacjach w Filharmonii Podkarpackiej w ramach widowiska Symphonica.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing, warsztaty zdrowej żywności, zabawy i animacje

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy.

Aktualności

Malarstwo Józefa Machały w galerii WDK. Otwarcie wystawy 3 lutego

Od 3 lutego 2025 r. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury będzie można oglądać wystawę prac Józefa Machały zatytułowaną  „Pejzaż polski”. Wernisaz odbędzie się o godz. 18:00. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 27...

Aktualności

Teatralna randka z widowiskowym finałem. Wraca Teatralny Speed Dating

Już 1 lutego w Teatrze Siemaszkowej w Rzeszowie ruszy siódma edycja Sceny Nowej Dramaturgii. Kolejny raz zacznie się Teatralny Speed Dating.

Aktualności

Sztuka mistrzów malarstwa polskiego na wystawie w Muzeum Okręgowym

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na nową wystawę czasową zatytułowaną „Portretowe ujęcia. Malarstwo i rysunek artystów polskich od XVIII wieku do 1939 roku”.

Reklama