Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

"Drzewo" w obiektywie członków RSF

Dodano: /

14 lipca o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej RSF, przy ul. J. Matejki 10 w Rzeszowie, odbędzie się uroczysty wernisaż zbiorowej wystawy fotografii członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego zatytułowanej „Drzewo”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 2 sierpnia.

Tak o wystawie pisze Elżbieta Rokosz, członek Zarządu Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego:

„Członkowie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego przedstawiają zdjęcia, które łączą się tematycznie: przedstawiają drzewa, w różnej konfiguracji i skali, w szczególe i ogóle, w ich pięknie czasem „standardowym”, a czasem zaskakującym w szczególności perspektywy, czy też zauważonego detalu.

Jak ważnym elementem naszego ekosystemu są drzewa, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Są źródłem tlenu, stanowią schronienie dla zwierząt, chronią glebę przed erozją, odgrywają kluczową rolę w regulacji klimatu poprzez pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery. Las to oczywiste miejsce wytchnienia dla osób pragnących kontaktu z naturą. Znaczenie drzew odzwierciedla kultura. Znajdziemy odniesienie do nich w mitologii, religii, literaturze i sztukach wizualnych, w tym w fotografii. Są piękne zarówno w swojej symetrii, gdy dane jest im rosnąć swobodnie, jak i w asymetrii, czasem wręcz karykaturalności, gdy muszą walczyć o przetrwanie w surowym klimacie lub miejskiej betonowej dżungli. Drzewo to symbol życia, przynajmniej w kulturach tych krajów, w których jest w stanie wyrosnąć.

Zachwyt nad urodą drzewa to jedno, a poruszenie tym, co obecnie dzieje się  terenami zadrzewionymi w Polsce, to drugie. Nasze pokolenie nigdy wcześniej nie było świadkiem tak łupieżczej gospodarki lasami. Chyba każdy z nas w ciągu ostatnich kilku lat stanął w osłupieniu na widok lasu który był, a nie jest. Widok złożonego do wywózki drewna jest niczym memento mori. Budzi w nas poczucie bezsilnej złości. Przemijalność dotyka naszych lasów w przerażająco przyspieszonym tempie. I trudno nie pokusić się o parafrazę jakże często cytowanego wiersza Ks. Jana Twardowskiego, „spieszmy się fotografować drzewa”…

Pomysł tematu tegorocznego projektu Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego ewoluował i od koncepcji czysto estetycznej przeszliśmy do jakże aktualnego pro-ekologicznego przesłania. Jest więc w tym naszym zestawie i piękno, i smutek. Jak w życiu.”

Autorzy projektu:

Martina Bieniarz, Damian Bobrowicz, Artur Czapiga, Zdzisław Dziedzic, Tomasz Iwaszek, Ewa Jeżowska Charchut, Paweł Jakubowski, Stanisław Janda, Katarzyna Jopek, Ryszard Kaczmarek, Stanisław Karcz, Małgorzata Korzec, Robert Kozdraś, Rafał Orłowski, Elżbieta Rokosz, Jerzy Skiba, Agnieszka Szafirska, Jan Szczepański, Zdzisław Świeca, Katarzyna Warańska, Danuta Wołowiec, Krzysztof Wroński, Alicja Wysocka, Artur Wysocki, Maciej Zdun, Jacek Zembroń.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Znamy pełny line-up Rockowej Nocy. Festiwal startuje 15 listopada

Organizatorzy najgłośniejszego rzeszowskiego festiwalu ogłosili ostatnie dwa zespoły, które w tym roku zagrają na Rockowej Nocy. Do ujawnionych wcześniej wykonawców dołączyli: Deus Mortem oraz zwycięzcy Konkursowego Przeglądu Zespołów RN 2024, czyli Leepy.

Aktualności

Podwójne warsztaty dla dzieci z ilustratorem Arturem Nowickim

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Słowo i obraz” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy [PROGRAM]

Znamy szczegółowy program 16. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce odbędzie się w G2A Arenie w podrzeszowskiej Jasionce, która na 3 dni stanie się miejscem spotkania...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Znamy kolejne zespoły, które zagrają na festiwalu

Las Trumien i Percival Schuttenbach dołączają do line-upu tegorocznej edycji festiwalu Rockowa Noc. Do rozpoczęcia festiwalu pozostało nieco ponad tydzień.

Aktualności

I Symfonia Mahlera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Po dwutygodniowej przerwie, przestrzeń sali widowiskowej w Filharmonii Podkarpackiej znów wypełni muzyka symfoniczna. Tym razem melomani będą mieli okazje zanurzyć się w dźwiękach I Symfonii D – dur „Tytan” Gustava Mahlera. Orkiestrę...

Aktualności

Listopadowe spotkanie z historią w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbędą się bezpłatne prelekcje, m.in. kierownika działu historycznego Rafała Kocoła oraz dr Wojciecha Mosia połączone z prezentacją eksponatów. Wstęp wolny.

Aktualności

Kto zostanie mistrzem i mistrzynią Rzeszowa w szachach? Trwają zapisy do turnieju

Od 7 do 11 listopada 2024 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina szachiści po raz kolejny powalczą o prestiżowy tytuł mistrza Rzeszowa. Tradycyjnie nie zabraknie również rozgrywek amatorów (gr. B) oraz...

Reklama