Rzeszów - Piątek, 04.04.2025
Reklama

"Dama z kotylionem" - innowacyjna wystawa i bal kotylinowy dedykowany Helenie Szajer

Dodano: /

Rzeszowski Dom Kultury został jednym z trzech laureatów w ogólnopolskim konkursie grantowym „Pionierzy Polskiej Niepodległości – Kultura i Sztuka”, który został ogłoszony przez Instytut Pileckiego w Warszawie. Dzięki zwycięstwu realizuje projekt pod nazwą „Dama z kotylionem” dedykowany wspomnieniu postaci Heleny Szajer.

Helena Szajer to pionierka polskiej niepodległości, która od 1913 roku do około 1950 roku organizowała życie kulturalne mieszkańców ówczesnej wsi Słocina. Poprzez pracę z młodzieżą, podejmowanie inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności i działalność patriotyczną angażowała się w budowanie i rozwój tożsamości narodowej w okresie odzyskiwania niepodległości i II Rzeczpospolitej.

Miejscem realizacji projektu „Dama z kotylionem” jest Rzeszowski Dom Kultury filia Słocina zlokalizowany przy ul. Paderewskiego 154. W ramach zadania zorganizowana zostanie innowacyjna wystawa narracyjna z wykorzystaniem krótkich form animacji filmowej, reportażu dźwiękowego oraz gry świateł, której wernisaż planowany jest na dzień 22 września 2019 roku. Projekt zakłada także wydanie pocztówek z graficznym wizerunkiem Heleny Szajerówny i katalogów wystawy, jak również organizację balu kotylionowego połączonego z lekcją nauki walca, który odbędzie się w dniu 12 października bieżącego roku.

Projekt „Dama z kotylionem” realizowany jest przez Rzeszowski Dom Kultury w ramach programu Pionierzy Polskiej Niepodległości prowadzonego przez Instytut Pileckiego. Zadanie jest finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Szczegóły dotyczące projektu dostępne są na stronie internetowej www.rdk.rzeszow.pl.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Konkurs dla niezależnych zespołów reggae w ramach festiwalu „Reggae nad Wisłokiem”

Jeśli gracie reggae i chcecie podzielić się swoją pasją z szerokim gronem odbiorców, to właśnie nadarza się wyjątkowa okazja. Rzeszowski Dom Kultury ogłasza konkurs dla zespołów spoza głównego nurtu, które tworzą muzykę...

Aktualności

Dwa filmy nominowane do Oscarów w kinie Zorza bez reklam

W najbliższy piątek, 31 stycznia 2025 r. w kinie Zorza będzie można obejrzeć na wielkim ekranie dwa filmy, które powalczą w tym roku o Oscara. Warto dodać, że obydwa seanse będą wyświetlane...

Aktualności

Luty w DKF Klaps z dwiema przedpremierami [REPERTUAR]

Cztery projekcje filmowe połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami znalazły się w lutowym programie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”, działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Pierwsze spotkanie już 3 lutego.

Aktualności

Symphonica powraca do Rzeszowa z jubileuszową trasą

Utwory takich zespołów jak Metallica, AC/DC, Iron Maiden, Queen, Prince, Rammstein, Rage Against The Machine Europe, Nightwish, Faith No More zabrzmią w symfonicznych aranżacjach w Filharmonii Podkarpackiej w ramach widowiska Symphonica.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing, warsztaty zdrowej żywności, zabawy i animacje

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy.

Aktualności

Malarstwo Józefa Machały w galerii WDK. Otwarcie wystawy 3 lutego

Od 3 lutego 2025 r. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury będzie można oglądać wystawę prac Józefa Machały zatytułowaną  „Pejzaż polski”. Wernisaz odbędzie się o godz. 18:00. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 27...

Aktualności

Teatralna randka z widowiskowym finałem. Wraca Teatralny Speed Dating

Już 1 lutego w Teatrze Siemaszkowej w Rzeszowie ruszy siódma edycja Sceny Nowej Dramaturgii. Kolejny raz zacznie się Teatralny Speed Dating.

Aktualności

Sztuka mistrzów malarstwa polskiego na wystawie w Muzeum Okręgowym

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na nową wystawę czasową zatytułowaną „Portretowe ujęcia. Malarstwo i rysunek artystów polskich od XVIII wieku do 1939 roku”.

Reklama