Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

60. Jubileusz DKF Klaps. "Czerwie" zagrają na żywo do filmu "Metropolis"

Dodano:

W 2019 roku Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” w Wojewódzkim Domu Kultury obchodzi swój 60. Jubileusz. Dokładnie 21 stycznia 1959 r. DKF „Klaps” został wpisany do rejestru Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych i należy do jednego z najstarszych w naszym kraju.

Tego dnia ... ale 60 lat później DKF Klaps proponuje widzom coś wyjątkowego. Wspólnie z Podkarpacką Komisja Filmową zaprasza do WDK-u zespół „Czerwie”, który na żywo zagra do filmu pt. „Metropolis”, reż. Fritz Lang.

Tego wieczoru pojawią się również zaproszeni goście, którzy pamiętają początki działalności tej formy klubowej oraz współpracowali z WDK w Rzeszowie głosząc prelekcje i prowadząc pofilmowe dyskusje. To będzie wyjątkowy jubileuszowy wieczór.
 
Wejściówki pojedyncze na projekcję filmu pt. „Metropolis” będą dostępne (w cenie 10 zł) w kasie WDK od godz. 14:00 w dniu 21.01.2019 r. 

Historia DKF Klaps w Rzeszowie

Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie należy do jednego z najstarszych w Polsce, a do rejestru Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych został wpisany 21 stycznia 1959 r. pod numerem 56.

Pomysłodawcami utworzenia Klubu byli redaktorzy: Jerzy Piskor, Witold Szymczyk i Maria Cecylia Guziołek z Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Jerzy Narol i lek. med. Bronisław Radowski.

Polska Federacja DKF-ów określiła zasady działania klubu, jako dobrowolnego zrzeszenia miłośników sztuki filmowej, którzy nie tylko pragną pogłębić swe wiadomości w tej dziedzinie, ale zamierzają także brać czynny udział w popularyzowaniu wartościowych zjawisk artystycznych. Z jednej strony DKF miał być szkołą patrzenia na film, sprzyjającą wyrabianiu właściwych kryteriów oceny dzieł sztuki a z drugiej szkołą kształtowania i rozwijania zaangażowanych społecznie skrystalizowanych postaw.
 
W początkowych latach swojej działalności Klub zorganizował szereg imprez, jak np. niedzielne spotkania filmowe, na których prezentowano w miarę możliwości, obok filmów łatwiejszych, filmy trudne, dyskusyjne, o dużych walorach artystycznych, zmuszające widza do myślenia i uczące równocześnie patrzenia na film. Były to m.in. „Bitwa o ciężką wodę”, „Popiół i diament”, „Ballada o żołnierzu”, „Los człowieka”, czy „Matka Joanna od aniołów”.

 W działalności Klubu od samego początku stosowano projekcje wprowadzające do filmu, polegające na prezentacji wybranych urywków z filmów planu repertuarowego Klubu, urządzano wystawy plakatów i fotosów filmowych, zorganizowano także pokazową, otwartą dyskusję nad filmem „Popiół i diament” z udziałem aktorki Ewy Krzyżewskiej. Ciekawe były również dyskusje, które odbywały się każdorazowo po wszystkich wyświetlanych filmach.

Praktycznie od początku działalności DKF-u opiekunką tej formy klubowej była Danuta Lipińska, instruktor WDK w Rzeszowie i „pasjonat filmu”, jak określali ją wieloletni działacze klubowi: Stanisław Grzał, Julian Ratajczak i Bogdan Biskup.

W latach 70. zorganizowano kilka edycji ogólnopolskiej imprezy „Kino Młodych”, w ramach której swoje etiudy studenckie prezentowali m. in. późniejsi polscy reżyserzy, tacy jak: K. Kieślowski, P. Szulkin i K. Zanussi.

Od 1992 r. Klubem opiekuje się Adam Kus – wówczas instruktor ds. fotografii i filmu WDK, a obecnie Kierownik Działu Multimedialnych Technik Upowszechniania Kultury. Niepowtarzalne prelekcje do filmów wygłaszali Adam Głaczyński, a następnie Grzegorz Boratyn, którzy współpracując z WDK pomagali wybierać najciekawsze i najbardziej wartościowe propozycje filmowe.

Początkowo w swojej działalności „Klaps” pomijał aktualną produkcję filmową, promując klasyczne dzieła wybitnych twórców kina światowego. W nawiązaniu do tej tradycji w latach 90. odbyło się wiele projekcji ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Największą popularnością cieszyły się cykle filmów nagradzanych Oscarami, Złotymi Palmami, a także przeglądy największych mistrzów kina. Organizowano również projekcje kina niemego z udziałem taperów grających przed ekranem na fortepianie oraz cykliczne przeglądy wybranych reżyserów i filmów poruszających określony temat czy gatunek. Warto wspomnieć, że podczas projekcji gościli znani i lubiani aktorzy (m. in. M. Kondrat, J. Stuhr, M. Pakulnis, K. Majchrzak, Z. Zamachowski).

Należy podkreślić, że za najlepszą działalność w Polsce w sezonie 1996–1999 r. DKF „Klaps” otrzymał prestiżową Nagrodę im. Antoniego Bohdziewicza przyznaną przez Radę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Warszawie.
 
W 2005 r. DKF „Klaps” w Rzeszowie zawiesił regularne projekcje, a wiązało się to z rozpoczętym w WDK remontem sali widowiskowo-kinowej, a później z remontem całego budynku. Od 2006 r. bardzo popularne stało się tzw. kino niezależne i dlatego w ofercie programowej pojawiło się wiele propozycji związanych właśnie z tym kierunkiem. Zorganizowano kilkadziesiąt projekcji festiwalowych i replik pofestiwalowych, które spotykały się z dużym zainteresowaniem widzów. Były również interesujące prezentacje najlepszych filmów z kilku ostatnich edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Do działalności filmowej wpisał się również Multimedia Festiwal

Filmów Optymistycznych „Happy End”, organizowany kilka lat wspólnie z Fundacją „Obrazy bez granic”. Regularna działalność DKF-u została wznowiona w 2012 r., a prelekcjami i moderowaniem spotkań dyskusyjnych zajmowali się (początkowo) Rafał Kaplita i Dominik Nykiel, który do dziś współpracuje z WDK.

Po filmowych dyskusjach widzowie starają się głębiej zrozumieć poruszaną w filmach tematykę i niejednokrotnie dowiadują się o tym, że wielu z nich oglądało „inny film”.

Każdego roku w pokazach uczestniczy blisko 5 tys. widzów, a prezentowanych jest około 40 tytułów. Do bieżącego, nowszego repertuaru z filmami wartościowymi, nagradzanymi i wyróżnianymi na licznych festiwalach włączane są dodatkowo filmy dokumentalne oraz tzw. filmowe klasyki wybitnych mistrzów kina XX wieku. DKF „Klaps” przez organizację takich projekcji ma duży wpływ na kształtowanie umiejętności samodzielnej oceny oglądanych filmów i podnosi kulturę filmową przez upowszechnianie tytułów o niejednokrotnie wybitnych walorach artystycznych.

WDK w Rzeszowie zaprasza Państwa do korzystania z filmowych propozycji i gwarantuje dobre oraz wartościowe spotkania, o których nie zapomina się tuż po wyjściu z sali kinowej.

DKF „Klaps” nieustannie przyciąga wielu miłośników dobrych filmów, a profil na Facebooku (prowadzony przez Dominika Nykla) polubiło już ponad 3 tys. odwiedzających. Tutaj publikowane są podyskusyjne przemyślenia widzów, poczytać można również o ciekawostkach filmowych dotyczących nie tylko repertuaru, organizowane są liczne konkursy i plebiscyty.

 
Reklama

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Unheimlich” – wystawa dwóch artystek w Galerii Nierzeczywistej. Wernisaż 5 października

5 października 2024 r. o godz. 14:00 w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10 odbędzie się wernisaż podwójnej wystawy autorstwa Ewy Jeżowskiej- Charchut i Katarzyny Waranskiej. W programie również wydarzenia towarzyszące. Wystawę...

Aktualności

„Słowo i obraz”. Warsztaty z malarką i ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską

W najbliższy piątek WiMBP w Rzeszowie organizuje kolejne spotkanie w ramach projektu „Słowo i Obraz”. Gościem będzie Elżbieta Wasiuczynska – malarka i ilustratorka. Warsztaty zostaną przeprowadzone na podstawie książek Tomasza Samojlika, „Ambaras”...

Aktualności

„Bedzie to dramat, ale bardzo zaskakujący” – kolejny seans w ramach cyklu Zorza w Ciemno

„Będzie to dramat, ale bardzo zaskakujący. Coś na pograniczu jawy i snu. Sięgniemy w przyszłość.” – tak rzeszowskie kino zapowiada tajemniczy seans, który wyświetlony zostanie w czwartek, 26 września w ramach cyklu...

Aktualności

Piotr Bałtroczyk Stand-up: Starość nie jest dla mięczaków

W najbliższy weekend do Rzeszowa przyjedzie Piotr Bałtroczyk (poeta, konferansjer, satyryk) z programem „Starość nie jest dla mięczaków”.

Aktualności

Teatr na ekranie. „Falowiec” w Kinie za Rogiem Cafe

„Falowiec” w reżyserii Jakuba Pączka to kolejny spektakl telewizyjny, który będzie można obejrzeć na ekranie Kina za Rogiem Cafe w ramach cyklu „teatr na ekranie”. Projekcja odbędzie się 23 września 2024 r. o godz....

Aktualności

Międzysłów Karpat: Spotkanie z Mają Wolny

Maja Wolny, pisarka, doktor nauk humanistycznych będzie gościem najbliższego spotkania pt. „Gdzie są granice nie do przekroczenia? Granica państw / granica między faktem a fikcją” w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów...

Aktualności

Ponad 2000 pozycji na jesiennym Kiermaszu Wyczytanych Książek

Zbliża się dzień, w którym miłośnicy tradycyjnych książek, będą mogli za niewielkie pieniądze nabyć interesujące ich egzemplarze. 26 września w Rzeszowie odbędzie się jesienna edycja Kiermaszu Książek Wyczytanych.

Aktualności

Finał Senioraliów Rzeszowskich na Bulwarach: targi, blok artystyczny i koncert Mariusza Kalagi

Polski wokalista pop i country Mariusz Kalaga będzie gwiazdą wielkiego finału tegorocznych Senioraliów Rzeszowskich. Na uczestników czekać będą również bezpłatne atrakcje i pokazy artystyczne. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę.

Reklama