Rzeszów - Poniedziałek, 23.12.2024
Reklama

25 portretów na 25-lecie pracy zawodowej. Wystawa fotografii Tadeusza Poźniaka

Dodano: /

Od najbliższego piątku w przestrzeni ogrodu Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie, będzie można podziwiać wyjątkowe prace znanego, rzeszowskiego fotografa Tadeusza Poźniaka. Wystawa zatytułowana „Spotkania” powstała specjalnie z okazji jubileuszu 25 lat pracy zawodowej autora. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 11 listopada br.

A tak samo autor pisze o swoim nowym projekcie:

Postanowiłem podsumować 25 lat mojej pracy zawodowej nowym projektem fotograficznym. Uciekłem w ten sposób od rozterek, co wybrać z tych wszystkich setek tysięcy fotografii, które w różnych miejscach – czasopismach, albumach, a także na wystawach - były już przecież prezentowane.

Jubileusz to czas świętowania. Największa radość, to możliwość dzielenia się z najbliższymi tym, co jako fotografowi w codziennej pracy sprawia mi najwięcej przyjemności - portretem. Portret uznawany jest za sztukę trudną, bo trzeba wydobyć w nim rysy ludzkiego charakteru, uchwycić ważny szczegół osobowości. Każdy człowiek ma swoją niepowtarzalną historię, doświadczenia i przeżycia, za którymi kryje się wiele emocji i uczuć.

Fotograf decyduje, które z nich pokazać.

Dla mnie w fotografii najważniejsze jest światło, forma oraz przekazywana treść. W przypadku „Spotkań” w atelier tak ustawiałem lampy, aby moi bohaterowie nie tylko byli oświetleni właściwym światłem, ale by to światło wydobywało się z nich samych - z ich wnętrz, spojrzeń czy gestów. Komponując kadr w czerni i bieli zależało mi, aby przez ciekawą formę światłocieni mocniej uwypuklić to, co jest najważniejsze w fotografii, i to, co jest najpiękniejszą stroną człowieczeństwa.

Kiedyś fotografowie uwieczniali rzeczywistość, żeby pokazać innym, jak wygląda świat. Dziś znamy go już doskonale z setek milionów obrazów; zmieniła się też diametralnie funkcja rola fotografii. Współczesne fotografie pokazują bardziej nas samych, naszą wrażliwość i nasze spojrzenie na rzeczywistość.

Zależy mi, aby moje zdjęcia budziły emocje, wzruszały, były przedmiotem poszukiwań i własnych interpretacji. Każdy bowiem spojrzy na nie nieco inaczej, zrozumie po swojemu. To na tym właśnie polega bogactwo ulotnego, zamrożonego kadru.

Osoby prezentowane na wystawie to osoby, które były w jakiś sposób obecne na mojej drodze życia zawodowego. Zostawiły nie niej własny, niepowtarzalny ślad. Teraz ponownie stanęły przed moim obiektywem, a ja starałem się robić wszystko, aby na nowo je odkryć. Podziwiam je. Mają takie umiejętności i talenty, których brakuje mnie samemu. To mój wyraz szacunku.

Realizując ten projekt zdałem sobie sprawę, że jakaś cząstka mnie jest w każdym z tych portretów.

Na tym fotografowania nie kończę. Cieszę się, że fotografia była i jest moją życiową pasją. Mam to szczęście, że praca sprawia mi przyjemność i daje dużo satysfakcji. Nie pozwala także stać w miejscu. Dlatego wciąż będę wychodził na spotkanie z nowym.

I konsekwentnie szukał najlepszego światła.

Tadeusz Poźniak

Wernisaż wystawy „Spotkania” odbędzie się w piątek, 6 października o godz. 16:30 w ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie / Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie / ul. Jana Dekerta 2. Wstęp wolny. Wydarzenie jest częścią projektu “Patrz!Szeroko - V Rzeszowski Weekend Fotografii” dofinansowanego z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Wystawa czynna będzie do 11 listopada br.

O autorze

Tadeusz Poźniak - rocznik 1975. Fotografia, to dla niego największa życiowa pasja i zarazem zawód, wykonywany nieprzerwanie od ponad dwóch dekad. To zarazem fascynująca podróż, która zaczęła się od dyplomu animatora kultury o specjalności fotografia zdobytego w 1998 r. w Krośnie. Pierwsze etapy aktywności zawodowej to praca jako jako fotoreporter dla „Gazety Wyborczej”

w Rzeszowie oraz największego dziennika na Podkarpaciu - Gazecie Codziennej „Nowiny” (2000 - 2009). Od 2008 roku jest stałym współpracownikiem firmy Sagier - wydawcy dwumiesięcznika „VIP Biznes&Styl” oraz portalu BiznesiStyl.pl.

Specjalizuje się w fotografii reklamowej, wizerunkowej, portretowej oraz reportażach z wydarzeń lokalnych i regionalnych.

Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu „Śladami Jana Pawła II” w Krośnie (I miejsce, 2005 rok), Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Jan Paweł II – pamięć i obecność” (I miejsce, 2006 rok) czy ogólnopolskiego konkursu na Fotografię Roku przyznaną przez grupę Media Regionalne w Warszawie (I nagroda, 2008 rok).

Fotografie Tadeusza Poźniaka były wielokrotnie publikowane w regionalnych i ogólnopolskich wydawnictwach albumowych, książkach oraz w prasie.

W 2005 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem Fotoklubu RP za dotychczasową twórczość artystyczną w fotografii. Obecnie pełni funkcję jurora w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Śladami Józefa Ulmy”.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Aktualności

Noc Bibliotek w WiMBP w Rzeszowie. Wieczór pełen atrakcji i niespodzianek dla małych czytelników

Przed nami kolejna edycja corocznego święta promującego czytanie i odkrywanie bibliotek na nowo. W tegorocznej edycji po raz kolejny udział bierze Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która przygotowała dla małych...

03. Festiwal Arcydzieł

62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Najlepsze spektakle z całego kraju w „Siemaszce” [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników sztuki teatralnej. Już 18 października w stolicy Podkarpacia rozpoczną się 62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: 03. Festiwal Arcydzieł. W programie najlepsze spektakle z całego kraju zrealizowane na...

Aktualności

Wystawa prac studentów i absolwentów WSIiZ w Siemaszce

Prace studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Graficznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Patrycji Longawy (prof. WSIiZ) zostaną zaprezentowane we Foyer teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Otwarcie wystawy...

Reklama