Rodzaje starzenia się skóry
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje starzenia się skóry: endogenne (wewnątrzpochodne) oraz egzogenne (zewnątrzpochodne).
Starzenie endogenne, nazywane potocznie starzeniem właściwym, to proces nierozerwalnie związany z wiekiem, a tym samym ze spowolnionymi procesami naprawczymi skóry. Znaczny spadek produkcji białek strukturalnych – elastyny i kolagenu, odpowiedzialnych za prawidłowe napięcie i sprężystość – przyczynia się do jej osłabienia, zwiotczenia i rozpoczęcia szybkiego starzenia się skóry.
Starzenie egzogenne uwarunkowane jest natomiast działaniem czynników zewnętrznych, wśród których największą rolę odgrywają nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV i zanieczyszczenie środowiska. Te czynniki bezpośrednio związane są ze szkodliwym oddziaływaniem na skórę wolnych rodników.
Wpływ wolnych rodników na starzenie się skóry
Wolne rodniki, nazywane potocznie reaktywnymi formami tlenu, to cząsteczki zawierające nieparzystą liczbę elektronów, powstające jako efekt uboczny reakcji naturalnie zachodzących w organizmie. W niewielkiej liczbie są one niezbędne do przebiegu naturalnych procesów biologicznych, ale ich nadmiar przyczynia się do zaburzeń homeostazy organizmu, co w konsekwencji prowadzi do powstania tzw. stresu oksydacyjnego. Charakteryzuje się on brakiem równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami i przyczynia się do stopniowego niszczenia struktur białek, cukrów, lipidów, nici DNA oraz do osłabienia odporności skóry, a to z kolei zwiększa jej wrażliwość na działanie czynników zewnętrznych.
Szkodliwe oddziaływanie wolnych rodników przyczynia się do:
- utraty jędrności, sprężystości i elastyczności skóry,
- powstawania licznych stanów zapalnych,
- przesuszenia i odwodnienia skóry,
- przedwczesnych procesów starzenia się skóry,
- osłabienia aktywności melanocytów.
Jak zapobiec przedwczesnemu starzeniu i ochronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników?
W zwalczaniu wolnych rodników i ich neutralizacji najważniejsze są antyoksydanty (przeciwutleniacze), dostarczane zarówno od wewnątrz – z pożywieniem, jak i z zewnątrz podczas codziennej pielęgnacji domowej.
Dieta
Dieta antyoksydacyjna powinna być bogata w związki o właściwościach przeciwutleniających, takie jak: polifenole, karotenoidy oraz witaminy A, E, C, nazywane witaminami młodości. Dużo takich substancji znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego, owocach i warzywach, takich jak: maliny, jagody, szpinak, pomidor, kapusta, buraki, poziomki, truskawki czy brukselka.
Pielęgnacja domowa
Stosowanie kosmetyków o działaniu antyoksydacyjnym powinno stanowić nieodłączny element codziennej pielęgnacji skóry już od 25. roku życia, szczególnie latem.
W kosmetykach o działaniu antyoksydacyjnym warto zwrócić uwagę szczególnie na składniki takie jak: witamina A, E, C, koenzym Q10, bakuchiol, olej rokitnikowy czy fuleren C60, uznawany obecnie za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy.
Produktami o działaniu antyoksydacyjnym, które skutecznie spowalniają procesy starzenia, są m.in. kosmetyki marki Gracefull Cosmetics, w których podstawowym składnikiem jest właśnie fuleren C60.
https://gracefullcosmetics.com/product/global-anti-aging-face-cream/
https://gracefullcosmetics.com/product/firming-neck-decollete-cream/
Skuteczność tych kosmetyków zapewniają również inne składniki antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe, takie jak: peptyd progeline, olej marula, bakuchiol, ekstrakt z Acmella Oleracea czy olej rokitnikowy.
Warto pamiętać, że najwyższej jakości składniki aktywne to gwarancja skuteczności produktu.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz