Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Smaki jesieni w karafce — kremowa pigwówka

Dodano:

Wielu osobom wódka kojarzy się głównie z czystą jej wersją, której raczej nie smakujemy, a zwracamy uwagę jedynie na jej pijalność; prawdą jest jednak, że wódka ma o wiele więcej do zaoferowania. Istnieją wódki gatunkowe, czyli innymi słowy wódki smakowe, które całkowicie mogą odmienić naszą opinię o tym trunku, a na szczególną uwagę pośród nich zasługuje pigwówka.
 
Pigwówka może stanowić bardzo ciekawą propozycję na stole zarówno podczas imprez okolicznościowych, jak i wieczoru w domu, pijana może być sama, ale dobrze sprawdzi się również w drinkach. Możemy skosztować profesjonalnie zrobionego napoju, ale odważni i ciekawi mogą spróbować stworzyć pigwówkę samodzielnie — to świetny pomysł zwłaszcza w okresie jesiennym, z którym owoce pigwy się nam kojarzą!
 
Pigwówka na spirytusie — co to za alkohol?
 
Trzeba wspomnieć, że wódki dzielimy na dwa rodzaje. Mogą być one czyste, czyli takie, które powstały poprzez połączenie jedynie spirytusu rektyfikowanego i wody. Pigwówka natomiast należy do grupy wódek gatunkowych. Te, oprócz spirytusu rektyfikowanego i wody zawierają w sobie inne różnego rodzaju składniki, które modyfikują ich smak i zapach: to wódki smakowe.
 
Pigwówka z miodem to bez wątpienia smak kojarzący się głównie z jesienią. Dlatego warto się z nią zapoznać szczególnie teraz, w jesienno-zimowym okresie! Należy zauważyć, że spirytus, na którego bazie robi się pigwówkę, może być zarówno zbożowy, jak i ziemniaczany. Oferować będą one różniące się od siebie profile smakowe: ziemniaczana baza może zaowocować delikatniejszym i bardziej kremowym smakiem.
 
Pigwówka z pigwowca — jak zrobić?
 
Do wykonania pigwówki będziemy potrzebować dwóch szklanek 40-procentowej wódki, dwóch szklanek czystego spirytusu, około dwa kilogramy dojrzałych owoców pigwowca japońskiego (alternatywą może być tutaj pigwa) oraz kilogram cukru.
 
Reklama

Pigwowiec japoński
 
Naszym pierwszym krokiem będzie umycie owoców i starcie ich wraz ze skórką na tarce z grubymi oczkami; potem owoce wkładamy do słoika i zasypujemy je warstwą cukru. Tak przygotowany słój odstawiamy na 4-5 dni. Warto poruszać co jakiś czas słoikiem, aby cukier dobrze się rozpuścił — objaśnia pracownik sklepu Krest, gdzie można zakupić kremową pigwówkę na spirytusie ziemniaczanym. — Kiedy już rozpuści się on w całości, do słoika wlewamy spirytus, zamykamy słoik ponownie i odstawiamy na okres około 4 tygodni, a po miesiącu odcedzamy i mieszamy z wódką. Ponownie, całość odstawiamy na około 2 miesiące. Miłego kosztowania! — dodaje.
 
Warto wspomnieć, że oczywiście pigwówka wykonana w warunkach domowych będzie różnić się od pigwówki wykonanej w sposób profesjonalny. Dobrze jednak przekonać się o tym samemu i porównać oba rodzaje napoju. Kto wie, która wersja bardziej przypadnie nam do gustu!
 
Pigwówka — z czym pić?
 
Pigwówka oferuje nam wiele możliwości, jeśli chodzi o jej kosztowanie. Naturalnie nalewkę można pić w czystej formie, ale dobrze smakować będzie także z lodem (opcjonalnie dorzucić można odrobinę soku z limonki). Dodać ją można do rozgrzewającej herbaty, ale i mleka. Świetnie zda egzamin także w różnego rodzaju koktajlach.
 

Pigwówka dobrze smakować będzie także w drinkach
 
Drink z pigwówką
 
Jeśli nie przepadasz za piciem wódki gatunkowej w wersji na czysto, możesz spróbować połączyć ją na przykład z sokami. Bardzo dobrze sprawdzi się połączenie jej z sokiem jabłkowym, co da efekt klasycznej szarlotki. Będzie świetnie smakować także z sokiem porzeczkowym i sokiem z gruszek. Kolejny koktajl „na szybko” to zmieszanie pigwówki z napojem gazowanym, takim jak Fanta czy Sprite, ale dobrym pomysłem będą też dodatki ziołowe: mięta czy bazylia.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Urlop z psem na Półwyspie Helskim? Sprawdź, o czym pamiętać przed wyjazdem!

Planujesz wyjazd na Półwysep Helski i trudno ci się rozstać z czworonożnym członkiem rodziny na czas urlopu? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pies dołączył do urlopowiczów. Nad morzem stosunkowo łatwo można...

Artykuł sponsorowany

Domki letniskowe na Mazurach – jak wybrać najlepszy na wiosenny wyjazd?

Wiosna to z pewnością jeden z najlepszych momentów, by odwiedzić Mazury, zanim nastąpi szczyt sezonu. Domki na Mazurach z dostępem do jeziora, coraz częściej reprezentujące standard premium, cieszą się w tym czasie...

Artykuł sponsorowany

Dowiedz się, jakie są najnowsze przepisy dotyczące zamówień publicznych

Zamówienia publiczne to ważny element rynku. Szacuje się, że stanowią około 10% polskiego PKB.  Żeby handlować towarami i usługami na zlecenie podmiotów publicznych, trzeba spełniać normy zawarte w przepisach. O czym pamiętać? Jak...

Artykuł sponsorowany

Osłony balkonowe - jakie są zalety ich montażu i dlaczego warto je kupić w sklepie Cover-IT?

Balkon to miejsce, gdzie możemy odpocząć na świeżym powietrzu, cieszyć się widokiem oraz spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednakże, kiedy nasz balkon znajduje się na parterze lub nie jest odpowiednio zabezpieczony,...

Artykuł sponsorowany

Czy warto założyć konto na platformie Finansero? Recenzja brokera

Platforma brokerska Finansero jest bardzo popularna wśród inwestorów. Sprawdź, dlaczego!

Artykuł sponsorowany

Jaki kamień wybrać na pomnik?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które szukają odpowiedniego materiału do wykonania nagrobka dla swojego bliskiego. Kamień naturalny jest najlepszym materiałem do produkcji nagrobków ze względu na swoją trwałość i estetykę....

Artykuł sponsorowany

Żywność dla cukrzyków - co jeść a czego nie jeść

Nic nie jest całkowicie zakazane. Nawet produkty, które uważasz za "najgorsze", mogą być okazjonalnymi smakołykami - w małych ilościach. Co jeść przy cukrzycy?

Artykuł sponsorowany

Odkurzacze do basenu: cechy, zasada działania i zalety

Basen o średnich lub dużych wymiarach, czy to na zewnątrz, czy w pomieszczeniu, wymaga starannej i regularnej konserwacji. W przeciwnym razie na jego ścianach tworzy się śluz, nalot z cząstek kurzu, brudu...

Reklama