Rzeszów - Czwartek, 03.04.2025
Reklama

Wyjątkowa nagroda dla Rzeszowa. Konrad Fijołek: To jeden z bardziej historycznych momentów w dziejach miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dekret o nadaniu tytułu Miasta-Ratownika. Wydarzenie miało miejsce podczas gali wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, która odbyła się w ramach Kongresu 590. Podczas gali wyróżnione zostało również Województwo Podkarpackie.

- To nagroda dla wszystkich mieszkańców Rzeszowa. Nasze miasto stało się symbolem, przykładem tego jak w XXI wieku można być prawdziwym społeczeństwem obywatelskim, świadomym tego, jak i dlaczego trzeba pomagać - mówi Konrad Fijołek.

Tytuł „miasta-ratownika” został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom po rosyjskiej agresji. Rzeszów jest pierwszym miastem na świecie, które otrzymało to wyróżnienie.

W czwartek 17 listopada w Rzeszowie, podczas gali wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, która była częścią Kongresu 590, dekret o przyznaniu tytułu Miasta - Ratownika Konradowi Fijołkowi, Prezydentowi Rzeszowa przekazał Andrzej Duda, Prezydent RP. - To jest jeden z bardziej historycznych momentów w dziejach miasta. Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Dniami i nocami pomagali na dworcu kolejowym, gdzie przybywali uchodźcy. Przynosili posiłki, ubrania, środki czystości, przywozili Ukraińców samochodami z granicy, przyjmowali do domów. Dawali to, co sami mieli – podkreśla Konrad Fijołek.

- Nasze miasto niosło pomoc i starało się także koordynować pomoc napływającą z całego kraju i z zagranicy. Nawiązaliśmy współpracę z ukraińskim miastami, zdobyliśmy wiedzę, dzięki której udawało się wysyłać transporty humanitarne tam, gdzie były najbardziej potrzebne. W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizuje, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców – przypomina prezydent Rzeszowa. - Pomogliśmy tak dużej fali uchodźców w sposób, który budził podziw całego świata. Tę pomoc zauważył i włączył się do niej Sean Penn i jego fundacja Core Response, następnie kolejne organizacje UNHCR, UNICEF. Powoli to rzeszowskie, pierwsze wsparcie zmieniało się w ogromną akcję pomocową dla Ukrainy. Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, wracając z Kijowa, po spotkaniu z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, przyleciała do Rzeszowa aby przekazać jak potrzebna jest ta pomoc. Przylecieli też europejska komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira i przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas. Wszyscy byli pod wrażeniem pomocy i zaangażowania rzeszowian. Dziękuję, w imieniu rzeszowian, za ten zaszczytny tytuł – mówi Konrad Fijołek.
Reklama
Nagroda specjalna dla Województwa Podkarpackiego 

Podczasgali wręcznie Nagród Gospodarczych Prezydenta RP przyznawana jest również nagroda specjalna. W tym roku otrzymało ją Województwo Podkarpackie. Prezydent docenił innowacyjny charakter naszego regionu oraz ofiarną pomoc jaką mieszkańcy województwa nieśli swoim sąsiadom z Ukrainy. Statuetkę z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

- Nagrodę odebraliśmy z panią wojewodą, ale to wyróżnienie dla całego województwa przede wszystkim za ofiarną i bezinteresowną pomoc jaką nasi mieszkańcy spontanicznie udzielali i wciąż udzielają Ukraińcom. Jesteśmy bardzo miło i pozytywnie zaskoczeni przyznaniem tej nagrody. Od lat znajdujemy się w czołówce innowacyjnych województw. Mamy kreatywnych przedsiębiorców, którzy szukają nowoczesnych rozwiązań, sięgają po dofinasowania, a ostatni festiwal start-upów tylko to potwierdził – powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl.  


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa rozbudowa ul. Granicznej w Rzeszowie. Od 10 marca zamknięty fragment drogi

RZESZÓW. Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, od poniedziałku 10 marca nieprzejezdny będzie fragment ul. Granicznej od ul. Cichej w kierunku al. Powstańców Warszawy.

Rzeszów

Kolejny rekordowy miesiąc w Jasionce. W lutym ponad 68 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W ubiegłym miesiącu port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył ponad 68 tys. pasażerów. - To najlepszy luty w historii lotniska, wynik lepszy o 10 procent od dotychczasowego rekordu (62,3 tys.), osiągniętego w 2024...

Rzeszów

W Rzeszowie urodziło się 8. dziecko z in vitro. Konrad Fijołek: Nasz projekt uszczęśliwił wiele par

RZESZÓW. Już 8 dzieci urodziło się dzięki rzeszowskiemu programowi in vitro. Najmłodsze przyszło na świat w tym tygodniu.

Rzeszów

Wiadukt w Krasnem do remontu

KRASNE. Wybudowany w 2006 roku wiadukt na DK94 w Krasnem wymaga remontu. Przez te lata obiekt uległ znacznym uszkodzeniom. - Brak realizacji remontu oznaczałoby dalszą degradację obiektu i konieczność wprowadzenia ograniczeń w...

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu na boiskach szkolnych w Rzeszowie

RZESZÓW. Zniknie beton ze starych boisk na terenie dziewięciu rzeszowskich szkół. Zamiast niego powstaną trawiaste nawierzchnie. Zamontowane zostaną nowe elementy wyposażenia. Pojawi się również sporo roślinności.

Rzeszów

Przyszedł na egzamin na prawo jazdy pod wpływem alkoholu. Egzaminator powiadomił policję

RZESZÓW. 35-letni mężczyzna przyszedł na egzamin praktyczny na prawo jazdy, będąc w stanie nietrzeźwości. Miał promil alkoholu w organizmie. Okazało się również, że w przeszłości mężczyzna stracił już uprawnienia do kierowania pojazdami...

Rzeszów

Na osiedlu Przybyszówka powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW. Kilka dużych urządzeń zabawowych, huśtawki, karuzela, bujaki, piaskownica oraz tyrolka - to część elementów, jakie pojawią się na nowym placu zabaw, który powstanie na osiedlu Przybyszówka.

Rzeszów

Zakończyło się betonowanie prawej jezdni estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. 60 godzin nieprzerwanej pracy, dwie 30-osobowe brygady, 20 betonowozów, 2 pompy – tak wyglądał proces betonowania prawej jezdni estakady na budowie Wisłokostrady.

Reklama